Assembly de uzman hocalarıma bir soru....

Kodla Büyü

yigido03

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar.Okulda şifreli kapı kilidi yaptık ve çalıştı.Fakat giriş şifresini kaybettik.Assembly ile yazıldığı için assembly de uzman hocalarımın yardımına ihtiyacım var.
Asm uzantılı bir dosya var.Buradan bana giriş şifresini veya puk kodunu söyleyebilecek hocama müteşekkir olurum...

http://320volt.com/pic16f877-ile-lcd-go ... eli-kilit/ adresinde en alttaki dosyayı indiriip içindeki 16f877sklt.asm dosyasını inceleyebilirsiniz...

Acil şekilde yardımlarınızı bekliyorum...Şimdiden teşekkürler..

Sayın hocam,
Verdiğiniz linkteki sayfada tüm açıklamalar yapılmış. Şöyle ki; şifre ilk çalışmada alınıp, EEPROM'a kaydediliyor. Eğer PIC'i bilgisayara bağlama şansınız varsa EEPROM'daki bilgileri inceleyerek bulabilirsiniz.
Eğer buna imkan yoksa PIN 2 kodu için varsayılan olarak yine açıklama yapılmış, işte 45 defa 1 tuşuna basmak ardından # tuşuna basmak ardından da 10 defa 0 tuşuna basıp ardından # tuşuna basmak gerekiyormuş.
Eğer sizdeki .ASM değiştirilip, PIC'e aktarılmamışsa bu şekilde açılması lazım. Değiştirilmişse de değişmiş haline ihtiyaç var.
Site sahibi ilgili bir arkadaştır. Sitesi üzerinden ulaşırsanız size yardımcı olacaktır.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam,
Verdiğiniz linkteki sayfada tüm açıklamalar yapılmış. Şöyle ki; şifre ilk çalışmada alınıp, EEPROM'a kaydediliyor. Eğer PIC'i bilgisayara bağlama şansınız varsa EEPROM'daki bilgileri inceleyerek bulabilirsiniz.
Eğer buna imkan yoksa PIN 2 kodu için varsayılan olarak yine açıklama yapılmış, işte 45 defa 1 tuşuna basmak ardından # tuşuna basmak ardından da 10 defa 0 tuşuna basıp ardından # tuşuna basmak gerekiyormuş.
Eğer sizdeki .ASM değiştirilip, PIC'e aktarılmamışsa bu şekilde açılması lazım. Değiştirilmişse de değişmiş haline ihtiyaç var.
Site sahibi ilgili bir arkadaştır. Sitesi üzerinden ulaşırsanız size yardımcı olacaktır.

Sevgili hocam.O yazıları ben ezberleyip yuttum.Ama olmuyor.Denemediğimiz kalmadı.Şuan tek çare asm dosyasından şifreyi / puk kodunu öğrenmek :(

Site sahibi son son sitesindeki açıklamalar 2013 yılından...Güncel değil sanırım...

Sayın hocam, açıklamada da yazdığı gibi sistem ilk çalıştırıldığında kullanıcıdan şifre istiyor ardından da bunu EEPROM'a kaydediyor. Yani ASM kodlarında şifre yok. PUK kodu için de verilen açıklamadakini yapmak gerekiyor ancak eğer PIC'e yüklenen ASM değiştirilmişse o da geçerli olmayacaktır. Eğer bu ASM dosyasını kullanmak işinize yararsa PIC'I yeniden programlamanız gerekebilir.

Yakuphan hocam;Siz de biliyorsunuz ki, programlama mantığı gereği kullanıcıdan istediği şifreyi asıl şifre ile karşılaştırma yapmaası gerekiyor...
Siz benim ilk yazdığım şifreyi asıl şifre olarak EEprom kaydettiğini mi söylüyorsunuz?

yigido03' Alıntı:
Yakuphan hocam;Siz de biliyorsunuz ki, programlama mantığı gereği kullanıcıdan istediği şifreyi asıl şifre ile karşılaştırma yapmaası gerekiyor...
Siz benim ilk yazdığım şifreyi asıl şifre olarak EEprom kaydettiğini mi söylüyorsunuz?
Evet. Varsayılan bir şifre yok. Sistem ilk çalıştırıldığında şifreyi kullanıcıdan alıp, EEPROM'a kaydediyor. Anlayacağınız kodun içinde şifre yok.

Hocam bırak kilitli kalsın. İçinde değerli birşey mi vardı? :mrgreen:

Yeni kilit al yeniden yap. :idea:

yakuphan' Alıntı:
yigido03' Alıntı:
Evet. Varsayılan bir şifre yok. Sistem ilk çalıştırıldığında şifreyi kullanıcıdan alıp, EEPROM'a kaydediyor. Anlayacağınız kodun içinde şifre yok.

Teşekkürler Yakuphan hocam...

Geri