ASP ve Ajax Örneklerine ihtiyacım var...

Kodla Büyü

s_kajmeran

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
2-3 haftadır asp-ajax karıştırmak istiyorum... Bir kaç basit bişey çıkıyor, ama her seferinde geriye dönüp bu ne, burda hata ne, mantık ne veya yapmaya çalıştığım bir çok işte sıkıtnı çekiyorum...

Şimdiye dek bulduğum bir kaç kaynak var...
http://www.kariyervideo.com/Asp_-_Ajax_Videolari_37 Burada ilk video güzel olmuş sonrakiler hızlıca ve anlatılmadan geçilmiş...

ve http://www.yakuter.com/?s=ajax&arabunu=Arama

ile bişeyler düşündüm... Ve hatta http://www.yakuter.com/ytelefon-yakuter ... n-defteri/ adresindeki php olan şeyi yavaş yavaş asp'ye çevirmeye başladım...

Uzun lafın kısası ASP-ajax birlikteliğini anlatacak kaynaklara ihtiyacım var...

Sayın hocam, ajax ve asp birlikteliği diye bir şey yok, öncelikle bunu kabul etmelisiniz. Ajax javascript ile sayfayı yenilemeden, belirli bir dosyadan istekte bulunup, sonuç alma methodudur. İstekte bulunulan dosyanın php, asp ya da html olmasının bir farkı yoktur. Ajax sayfanın ekran çıktısını alır, geri kalanı sizin javascript kodlarıyla gelen bilgiyi ayıklayıp, kullanmanıza bakar.
ASP'nin de tarih öncesinden kalma bir dil olduğunu göz önünde bulundurursak asp ve ajax kullanımı ile ilgili fazla örnek bulamazsınız, aslında gerek de yoktur.
Benim tavsiyem, jquery ile ajax kullanımını öğrenmenizdir ki işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Hocam Ajax mantığından haberdarım... jquery-ajax ile ilgili bişeyler bulamıyorum veya bulduğum kaynakları bilgi eksikliğimden dolayı anlayamıyorum.

Bu konuları düzgünce basit düzeyde anlatan kaynağa ihtiyacım var... Adım adım bu konularda bilgi verecek bir döküman...

@dijitalyerli yabancı sitelerde de Classic asp konusunda öyle ahım şahım kaynak mevcut değil... Şu microsoft ASP için güzel bir editör yapabilseydi, yetim gibi bırakmasaydı inanıyorumki ASP bugünki konumundan çok daha farklı yerlerde olacaktı...

Neyse araştırmalarıma devam edeyim. İnşallah burada o konuyu kendim anlatacak düzeye gelirim...

hocam siz asp mi çalısıyorsunuz yoksa asp.net mi? asp.net için geliştirme platformu gayet iyi visual studio var. Siz onda kod yazıyorsunuz dimi?

akdenizkanki' Alıntı:
hocam siz asp mi çalısıyorsunuz yoksa asp.net mi? asp.net için geliştirme platformu gayet iyi visual studio var. Siz onda kod yazıyorsunuz dimi?
Hocam Classic ASP... ASP.Net değil...

Hocam ozaman sen asp.net geç, editörü var. Visual Studio 2012 diye arat zaten bunlar ücretsiz. Bununla kod yazarken daha keyif alırsın.

hocam neden asp? Microsoft artık onu desteklemiyor ki.
tüm çalışmalar asp.net üzerinde.

Hocam ASP konusunda iyiyim. ASP.NET veya PHP öğrenmek için zaman ayıramıyorum. ASP ile yeni bişeyleri birleştirmek daha kolay geliyor şu aşamada.

+ PHP'de hergün yenilenen bir dil değil (veya gelişmeleri 2007 yılında PHP bilen birine doğrudan ulaşan bir dil değil). Gelişen herşey ona uyarlanabilirken, ASPninde bundan nasiplenebileceğine inanıyorum...

Eğerki ASP.NET çıkmamış ve microsoft ASP için güzel bir editör yapmış olsaydı sanırım bugün bunu konuşuyor olmayacaktım...

Neyse bakalım... Zaten kafamda PHP var ama şuan zamanım yok. Şimdilik ASP ile devam...

hocam bende asp bilmiyorum :D o dönemleri göremedim :D asp.net, php ye göre daha kolay geliyor bana :D

asp net visual studio ortımında kullansan daha güzel bir şekilde öğrenirsin. zaten görsel olduğu için daha çabuk kaparsın...

Geri