Asp Tabanlı Ücretisiz Hazır Okul Sitesi

Kodla Büyü

adnan54

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Geçen yıl Proje Tabalı Beceri yarışmasında Türkiye 2. olan projemizi tekrardan paylaşıma açıyorum. Daha önce burada yayınlamıştım ama zannedersem silindi.
Bu sistemde web tasarım bilmenize gerek kalmadan okul web sayfalarını güncelleye biliyorsunuz.
Bu siteyi kullanan okullardan örnekler:
www.basml.k12.tr
http://www.bileciksml.k12.tr

Demo:
http://www.basml.k12.tr/okulportal
Demo yönetim paneli:
http://www.basml.k12.tr/okulportal/admin
kullanıcı adı: admin
şifre: admin
onaykodu: 12345

Kurulum Bilgileri

Projemiz ile okul web sayfası olmayan okullara çözümler üretiyoruz.
Projemiz ile ilgili dökümanlara aşğıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

Projemizi aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

http://www.aspdizayn.com/okulportalkuru ... portal.zip

Proje kurulumu için aşağıdaki sayfadan yardım alabilrisiniz. Bu sayfada okulportal nasıl kurulur, nasıl çalıştırılır, yazma izni nasıl verilir, resim nasıl küçültülür sorularına cevap alabileceksiniz.

http://www.aspdizayn.com/okulportalkurulum/kurulum.htm

MEB.K12.TR Adresimiz var. bu adresi değiştirmeden okul portalı kullanabilirmiyiz? bu sorunun cevabını aşağıdaki dökümandan bulabilirsiniz.
http://www.aspdizayn.com/okulportalkurulum/mebk12tr.htm

okulportalı kurup kullanan okular sadece bilgi amaçlı olarak kullandığı okulu ve web adreslerini adnanyildiz@gmail.com adreslerine gönderirlerse seviniriz.

Adnan YILDIZ
Bilişim Teknolojileri Alan Şefi
(Proje Danışmanı)

herşey hazır hiç uğraşma yok bunda hiç uğraşmak istemeyenler için iyi olabilir ...Ama asp öğrenmek isteyenler için biraz hazır oluyor

geçen sene projenizin gelişimi ve yarışmayı adım adım takip etmiştik. projenizi o zamanlar yine paylaşıma açmıştınız ama kapanma açılma olayında sizin paylaşımınız silinmişti.
tekrar teşekkürler başarılar

Bu güzel çalışma ile ilgili birkaç yorum eklemek istedim. En baştan belirteyim; Adnan hocam ülkemizde görülme ihtimali az olan çalışkan insanlardan/öğretmenlerden biridir. Öğrencileri ile birlikte ortaya koydukları ürün web programcılarına, meslek liselerinde "web tasarımı" alanlarında okuyan öğrencilere, web programcılığına ilgi duyan bilgisayar kullanıcılarına rehber niteliğindedir.
O ve ekibi hazır CMS kullanmak yerine kendi içerik yönetimimizi yapalım demişler.
Okulları hedef almışlar ve okulların bu konudaki sorunlarını iyi tespit etmiş doğru çözüm bulmuşlar.
Her okulda web tasarımcısı olmadığını düşünerek binlerce ilköğretim ve lisenin web sitesi sorununa kökten çözüm üretmişler.
Ekip çalışması yapmışlar, kodları açıkça paylaşmışlar, özgür yazılıma katkıda bulunmuşlar.

Adnan hocamı tebrik ve takdir ediyorum. Asp ile hazırladıkları bu proje ikinciliği değil bence birinciliği hak ediyor. Hatta biraz daha destek verilseymiş, belki de ticari amaçlı bile kullanılabilirmiş. Ama O ticareti düşünmek yerine paylaşmayı tercih etmiş.

Kısmet olursa kendi ilçemde 35 okul ve kurum için bu sistemi kullanacağız ben ve BİTEFO arkadaşlarım. Her okuldan Müdür ya da Md.Yrd öğretmenlerimiz ya da ilgili bir öğretmen kolaylık sitelerini güncelleyecekler. Daha ne olsun.
Hocama teşekkür ediyorum, kodları bizimle paylaştı, bize destek verebileceğini söyledi.

Hazır sistemler kullanacaksak bari yerli olanı tercih edelim, Joomla manyağı olmak yerine, WordPress eklentileri içine gömülmek yerine, MkPortal mücadelesi vermek yerine, bir bilgisayar öğretmeninin projesini kullanmak ve birlikte bu kodları/scriptleri geliştirmek çok çok iyi olacaktır.
Ben asp öğrenmek istiyorum diyenler bu içerik yönetimi kullansınlar, bir konu başlığında da dilerseniz yaptığımız modifiyeleri paylaşalım, hep birlikte bu projeyi sürdürelim.
Boş sohbetler yerine biraz iş yapmaya ihtiyacımız var...

tdemirparmak' Alıntı:
Bu güzel çalışma ile ilgili birkaç yorum eklemek istedim. En baştan belirteyim; Adnan hocam ülkemizde görülme ihtimali az olan çalışkan insanlardan/öğretmenlerden biridir. Öğrencileri ile birlikte ortaya koydukları ürün web programcılarına, meslek liselerinde "web tasarımı" alanlarında okuyan öğrencilere, web programcılığına ilgi duyan bilgisayar kullanıcılarına rehber niteliğindedir.
O ve ekibi hazır CMS kullanmak yerine kendi içerik yönetimimizi yapalım demişler.
Okulları hedef almışlar ve okulların bu konudaki sorunlarını iyi tespit etmiş doğru çözüm bulmuşlar.
Her okulda web tasarımcısı olmadığını düşünerek binlerce ilköğretim ve lisenin web sitesi sorununa kökten çözüm üretmişler.
Ekip çalışması yapmışlar, kodları açıkça paylaşmışlar, özgür yazılıma katkıda bulunmuşlar.

Adnan hocamı tebrik ve takdir ediyorum. Asp ile hazırladıkları bu proje ikinciliği değil bence birinciliği hak ediyor. Hatta biraz daha destek verilseymiş, belki de ticari amaçlı bile kullanılabilirmiş. Ama O ticareti düşünmek yerine paylaşmayı tercih etmiş.

Kısmet olursa kendi ilçemde 35 okul ve kurum için bu sistemi kullanacağız ben ve BİTEFO arkadaşlarım. Her okuldan Müdür ya da Md.Yrd öğretmenlerimiz ya da ilgili bir öğretmen kolaylık sitelerini güncelleyecekler. Daha ne olsun.
Hocama teşekkür ediyorum, kodları bizimle paylaştı, bize destek verebileceğini söyledi.

Hazır sistemler kullanacaksak bari yerli olanı tercih edelim, Joomla manyağı olmak yerine, WordPress eklentileri içine gömülmek yerine, MkPortal mücadelesi vermek yerine, bir bilgisayar öğretmeninin projesini kullanmak ve birlikte bu kodları/scriptleri geliştirmek çok çok iyi olacaktır.
Ben asp öğrenmek istiyorum diyenler bu içerik yönetimi kullansınlar, bir konu başlığında da dilerseniz yaptığımız modifiyeleri paylaşalım, hep birlikte bu projeyi sürdürelim.
Boş sohbetler yerine biraz iş yapmaya ihtiyacımız var...
Bu sözeler bu proje hakkında duymuş olduğum en güzel sözler. Hocam çok teşekkür ederim. Gerçekten çok mutlu oldum.
Bu proje için 4-5 ayımızı harcadık. Bazen bir karakter hatası yüzünden 3-4 gün uğraştığımızı bilirim. Profesyonel olmadıysa da iyi iş çıkarttık diyebilirim.
Okul web sayfalarında çok büyük bir eksiklik vardı. Bir çok okulun web sayfası yoktu ve güncellenmiyordu. En önemlisi okul web sayfasını tasarlayan kişi gittiğinde yerine bakan kişi sitede hiçbir işlem yapamıyor. sil baştan site yenileniyordu.
Türkiyede 2.olduktan sonra İlde 1-2 güzel laf işittik sözde tüm ildeki okullar bunu kullanacaktı. Ama hiç bir şey olmadı. Üzüldük.
Bu bakımdan projemizi sonlandırdık. Artık geliştirmiyoruz. Kaynak kodları paylaştık. İsteyen istediği değişikliği yapabilir. Kimseden de bir şey saklamadık. Bir kaç okula kurulumu yaptık. Para talep etmedik.
Halbuki aynı sitemler piyasada yıllığı 300 TL ye satılıyor.
Para ile yapsaydık daha kıymetli olacaktı.
Neyse çok doluyum.
Bu projeden sadece sevindiğim nokta proje ekibinden 2 öğrencim çok mükemmel yetiştiler. Bu da bana yeter.

hocam teşekkür ederiz ama
kurulum açıklamalarında admin ve data klasörlerinin adlarını değiştir demişsin ancak zip dosyasında böyle klasörler yok ne yapacaz

Paylaşımınız için çok teşekür ederim. Web sayfası olmayan okullarımıza duyurabilirsek onlarda memnun kalırlar. Ben şimdiden bir kaç okula duyurdum. Sizin ve öğrencilerinizin emeğine sağlık. :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

Server.MapPath() error 'ASP 0175 : 80004005'

Disallowed Path Characters

/****/***/banner.asp, line 23

The '..' characters are not allowed in the Path parameter for the MapPath method.

Hocam yönetici panelinde değişiklikler yapmak istediğimde böyle bir hata alıyorum, portal kullanımında acemiyim, yardımcı olabilir misiniz?

Emeğiniz, ellerinize sağlık hocam.Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Ben de kullanmayı düşünüyorum açıklamalar doğrultusunda. Buradaki açıklamaları uygulayıp, kullanan bir meslektaşım varsa paylaşabilirse okulunun adresini sevinirim.

subversaa' Alıntı:

The '..' characters are not allowed in the Path parameter for the MapPath method.

Hocam yönetici panelinde değişiklikler yapmak istediğimde böyle bir hata alıyorum, portal kullanımında acemiyim, yardımcı olabilir misiniz?

plesk panelde web dizinleri - ayarlar (configiration) - map path .. gibi bir checkbox var. Orayı işaretleyerek " ../ " ifadesinin bir alt dizine ulaşmasını sağlıyoruz. Aynı hatayı ben de aldım, araştırdım böyle olduğunu öğrendim.

hocam teşekkür ederiz... ancak bu portulın güvenlik duvarı nasıl sağlammı... kendini bilmezler uğraşmasınlar ? :shock:

Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Ancak belirtmek istediğim bir kaç husus var.
Bir B.T. öğretmeni olarak okulumda sürekli kalıcı olmadığımdan dolayı .meb.k12.tr haricindeki yerler belirli bir süreliğine ücretli olarak okula tahsis ediliyor olması bir başıboşluk meydana getirecektir. Belirli periyotlarla ücret ödenecek ve sitenin devamı ancak bu şekilde sağlanacak. Okul kadrosundaki değişiklikler (örn BT öğretmeni gittiğinde veya idare değiştiğinde) aksamalar olacak bu işin takibini de aksatacak. 1 sene açık kalıp daha sonra kapanan bir sürü .k12 okul sitesi var.

Geçtiğimiz sene Çankırı il genelinde okul18 projesi uygulamaya kondu. Çok güzel ve emek harcanan bir proje oldu. Ancak proje il çapında olduğundan dolayı valilik onayı ile sadece 2 yıl süreli olarak hayata geçti. Projeyi yürüten arkadaşımızın il dışı tayini çıktı ve proje bitti. Geçici olarak değil de kalıcı olarak hizmet verebilecek yapılara, projelere emek harcanması gerektiğini düşünüyorum. Sanki emekler ve hayaller kısa bir süre sonra sönüyor gibi oluyor. kazanılan şey sadece yapılan projeden elde edilen tecrübe ve referans oluyor.

Sonuç olarak Tüm yatırım ve emeklerin .meb.k12.tr ye yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ömrü çok kısa olan yapılara ve projelere emek harcamak doğrusu bana doğru gelmiyor. Bunun içim MEB-EĞİTEK e baskı yapılarak .meb.k12.tr sitelerine veritabanı desteği başta olmak üzere bir çok işlerliğin kazandırılması gerek. O zaman inanıyorum ki okul ile ilgili herşey buradan yapılabilecek. Okul18 gibi projeler için ayrı ayrı domainler alınması da gerekmeyecek.

web sayfası olmayan okullar için gerçekten çok güzel bir çalışma. emeği geçen herkeze çok teşekkürler

hocam inşallah kurup kullanmayı düşünüyorum bir sıkıntı olursa size ulaşabilirsim sorun için değilmi?

tdemirparmak' Alıntı:
subversaa' Alıntı:

plesk panelde web dizinleri - ayarlar (configiration) - map path .. gibi bir checkbox var. Orayı işaretleyerek " ../ " ifadesinin bir alt dizine ulaşmasını sağlıyoruz. Aynı hatayı ben de aldım, araştırdım böyle olduğunu öğrendim.

Hocam başlığı dün gördüm, acemiliğimi atlatana kadar ücretsiz asp desteği sağlayan bir host sitesinde denedim aslında. İçerikte değişiklik yapma kısmına kadar başarılya geldi ama takıldığım yerde sorunla ilgili biraz araştırma yapmama rağmen çözemedim. http://www.jabry.com/ sitesinde deniyorum nerdeyse her yerini kurcaladım ama Plesk paneli ile ilgili veya izinler ile ilgili bir yer bulamadım, hatta İİS ayarlarında da birşeyler denedim ama olmadı. Ücretsiz site olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Ya da Plesk Paneli'ne nasıl ulaşabilirim?

1. plesk panele giriş yapın
2. web dizinleri
3. "Parent paths etkin kıl" işaretlenmelidir.

Ücretsiz hostlarda bu ayarlara güvenlik nedeni ile müsade edilmeyebilir.

allah razı olsun kullanabilirmiyim hocam vede değişiklik yapabilirim değil mi hocam :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

:++:
güzel çalışma, yapanların eline sağlık:)
kullanmak için denemeler yapıyorum alanımda pleskleri hallettikten sonra gayet kullanışlı ve güzel bir site oluşuyor.
ancak bir yerde takıldım: öğretmenlerimi ve okul resimlerini ekleyebileceğim galeriyi kullanamıyorum. personel kısmına 3 kişi ekleniyor, okul resimleri veya foto galeri olarak nereyi nasıl kullanabilirim Adnan bey?
:!:
teşekkürler

Geri