ASP mi PHP mi?

Kodla Büyü

osmanX

Site Gezgini
yeni başlayan biri için hangisini öğrenmek daha mantıklı olur avantaj ve dezavantajlarını yazarmısınız.

vbasic biliyorsan asp
pascal veya C++ biliyorsan php
C++ ta iyiyimdir diyorsan jsp

bunlar değer kaybediyor artık. direk asp.net den başlanmalı derim. geleceğin teknolojisi.

asp.net i tavsiye eden oldu ama o konuda hiç bilgim yok. Pascal ve C dilini orta seviyede biliyorum php öğrenmek daha mntıklı geliyor. Birazda asp.net hakkında bilgi verirseniz sevinirim sunucu olayı varmı varsa nasıl

.net platformu baslibasina bir derya. burada birkaç satırla aciklayabilecegimizi zannetmiyorum. ama msakademik.net ten alınmis bir makaledir.

ASP.NET nedir?

ASP.NET yani Active Server Pages .Net ; Microsoft’un yeni vizyonu .Net ile duyurmuş olduğu internet uygulamaları ve web servisleri için sunucu taraflı yazılım geliştirmeyi kolay, güvenli ve genişleyebilir yapıda sağlayan teknolojidir.

.Net Nedir?
.Net’in basit ve kısa bir açıklaması yoktur. Geçmişte DNA(Distributed iNternet applications Architecture) yani dağıtık internet uygulamaları mimarisi olarak adlandırılan yapının devam mıdır? Tabiki hayır, .Net’i üç ana kategoride incelemekte fayda var; .Net Vizyonu, .Net Framework ve .Net Kurumsal Sunucuları.

Öncelikle .Net Vizyonuna bakacak olursak, bir gün tüm araçların birbiri ile bağlı olacağı ve bu bağlantı altyapısının internet ile gerçekleşeceği düşüncesine dayanır. Ve artık yazılım bu altyapı üzerine kurulacak servislerden oluşacaktır. Aradaki haberleşme uygulama ve platform bağımsız olmalıdır ki, bu XML teknolojisinin veri değişimi için tanımıdır. .Net’in ikinci kategorisi ise .Net Framework. Bu altyapının içerdiği teknolojiler ile örneğin ASP.NET ile web servisleri ve uygulamaları geliştirmek kolay ve hızlı bir hal alıyor. Son olarak .Net Kurumsal Sunucularından bahsedecek olursak; bunların çoğu bize yabancı olmayan sunucular örneğin SQL Server, Biztalk Server . Kurumsal sunucu ailesinde birçok yeni isim de var; Host Integration Server, Internet Security and Acceleration Server, Mobile Information Server gibi.

Yeni bir teknolojinin iyi bir sektörel başarısı olması için çok ciddi altyapı desteği ile birlikte sunulması gerekmektedir. .Net’e baktığımızda çok geniş kurumsal sunucu ailesi ile çok büyük bir destek sağladığı görülmektedir. SQL Server ile veri tabanlarımızı en etkin biçimde yönetirken, Biztalk Server ile firmalar arasında veri aktarımını XML teknolojisi kullanarak çok kolay gerçekleştirebiliyoruz. Internet Security and Acceleration Server ile güvenlik ve internet altyapımızda hızlanma sağlarken, Content Management Server ile sitelerimizin içeriğini kolayca yönetebiliyoruz. Mobile Information Server sayesinde tüm yaptığımız geliştirmeleri günümüzün çok geniş teknoloji ürünleri yelpazesinden herhangi biri üzerinde kolayca çalıştırabiliyoruz. Microsoft’un geliştirmiş olduğunu sunucuları sayısı her geçen gün artıyor, .Net daha güçlü bir altyapıya taşınıyor. Sunucu çeşitliliği sayesinde işler daha modüler bir yapıda gerçekleşiyor ve bir anlamda bu sunucular ile birlikte .Net tamamlanıyor; Vizyon + Altyapı + Sunucular.

ASP.NET’in Özellikleri
ASP.NET, .Net Framework altında işletim sistemi ile bütünleşik çalışan bir mimaridedir. Klasik uygulamaların kullanabildiği nesneleri aynen kullanabildiği gibi, .Net’in sahip olduğu tüm nesnelere erişebilir ve türetebilir. ASP.NET sunucu ve istemci tarafını çok iyi bir şekilde birleştirir. İstemcinin kullandığı sistem özelliklerine özgü içeriği sunar, böylelikle istemci tarafında bazı işlemlerin gerçekleşmesi işi hızlandırıyorsa bunu tespit eder ve uygular. İşin güzel yanı bunu yaparken yazılım geliştiricinin ayrıca bir işlem yapmasına gerek kalmaz, bunu otomatik tespit eder ve uygular.

ASP sunucu tarafında interpret edilen bir teknoloji iken ASP.NET compile ediler yani derlenir. Derlenen kod çok büyük bir performans artışı sağladığından uygulamalar çok daha hızlı çalışacaktır. ASP.NET bileşen mimarisine yeni bir boyut getirmektedir. Artık sisteme nesne yüklerken regsvr32 kullanmak yerine .Net ile gelen ve bundan sonraki bölümde detaylı olarak inceleyeceğimiz metadata sayesinde dll dosyaları kendi açıklamalarını kendi üzerlerinde taşımaktadırlar. Bu yüzden ayrıca bir kayıt işlemine, sunucuyu yeniden başlatmaya gerek yoktur.

Oturum yönetiminde ise sunucu belleği üzerinde yoğunlaşan bir oturum mimarisi yerini dağıtık internet uygulamalarına dönüşmüş, oturum bilgileri SQL Server’da da olmak üzere State Server gibi yeni sunucular kullanılarak sunucunun belleği üzerinden ayrılmıştır. Bu şekilde sunucular arası veri paylaşımı sağlanmış, güvenli ve dengeli bir yapıda sistem kurulmuş olmaktadır. ASP’de cookie’lere dayanan mimari yüzünden yaşanan sorunlar aşılmış, istenirse cookieless yani cookie teknolojisi kullanılmadan da oturum yönetimi sağlanabilir hale gelmiştir.

ASP.NET ile içerik program kodundan tamemen ayrılmıştır. Kullanıcı kontrolleri, codebehind gibi özellikler sayesinde görsel içerik ile uğraşan kişiler sadece görsellikle, programlama kısmı ile ilgili kişilerin de sadece program kodu ile çalışmasına olanak tanımaktadır. İstemci-sunucu mimarisi oldukça başarılı bir şekilde ASP.NET’de uygulanmış, yazılım geliştiricinin arka planda neler olduğunu bilmesine gerek kalmadan uygulamalarda önbellekleme ve performans düzenlenmiştir. ASP.NET tamamen nesneye yönelik programlamayı kullanabilmemizi sağlayan bir teknolojidir. ASP’de JavaScript veya VbScript kullanabiliyorken ASP.NET’de uygulama geliştirmede kullandığımız diller olan Visual Basic, C# gibi dilleri kullanmamız mümkündür. Böylelikle bir programlama dili kullanmanın tüm avantajlarını uygulamalarımızda kullanabiliriz.

Kısaca ASP.NET sunucu taraflı yazılım geliştirmeye farklı bir boyut getiriyor. Umuyorum ki Türkiye’de ASP.NET teknolojisi kullanılarak birçok proje gerçekleştirilecektir. Sizlere bu makale ile birşeyler aktarabildiysem ne mutlu bana...

Yazar : Mehmet Nuri ÇANKAYA
e-Posta : cankaya@msakademik.net

Ben PHPyi ASPye göre az bilsemde PHP derim.

asp.netin birçok avantajı var, inkar edilmez ama web sayfana en ideal şekilde PHP ile hakim olabilirsin.

kendi sitem PHP tabanlı, çok az kod hatta azıcık kod bilmeme rağmen müdahale edip kendime göre basit ayarlama yapabiliyorum ama ASP ile kurulan sitelerde daha dikkatli olmak gerekiyor.

ASP.NETin en büyük özelliği istediğin programlama dili ile çalışmanı yapıp .net olarak kaydettiğin için bildiğin bir programlama dili varsa öğrenmen hızlnıyor..

PHP de tam randımanlı çalışan hazır siteler kullanma ve kendine uyarlama şansın var. joomla, PHP nuke, ama ASPde bu konuda kısıtlanıyorsun.
İstersen benim siteye bak. www.sekendiz.net hazır olarak joomla kullandım. Aynı siteyi elimde resim, içerik yazıları olduğunda 2 saatte kurarım ve kurdum. (veritabanı şifremi unutmuştumda kurmam bu kadar sürdü :) ) Hızlı bir internet olsun ve bilgisayar çalışsın yeter. Bunun için herhangi bir editör kullanmadım ,dreamveawer, frontpage vs. azıcıkta css kodları ile php kodlarına dokundum.ve azıcık PHP bildiğimi söylemiştim.

üniversitede 2 dönem asp.net aldım madem yeni başlayacaksın. onu öğren hocam. kodları C ye benziyor ve zevkli. kesinlikle tavsiye ederim. :+1:

hazır kullanmanı tavsiye etmem.Neden?

Çünkü birçok hazır siteye bak birbirinin kopyası.teh fark içindeki bilgiler. Madem bu işe gönül veriyorsun, o zaman herşeyi sıfırdan yaparak öğren.

genelde asp denilmiş ama sanırım arkadaşlarımız php ile uğraşmamışlar.. php ile çalışmış bir kişinin, asp demesi çok zor...

Php ve mysql herşeyden önce süper bir ikili... İkiside açık kaynak kodlu..dolayısıyla gelişimi sürekli devam edecek, microsoft asp geliştirmeyi bırakıyorum dedi, yarında asp.net i bırakıyorum derse ne yapacağız..Ancak php de böyle birşey yok isteyen destek verir isteyen vermez ama php birşekilde gelişir.

Olaya birde hazır sistemler yönünden bakalım, eğer asp daha üstün, daha stabil, daha hızlı bir yapıya sahip olsaydı o zaman CMS sistemlerin çoğu asp olmazmıydı.Ama görüyorumki en ünlüleri, en çok kullanılanlar PHP - mysql tabanlı .Çünkü daha hızlı, daha güvenli, daha gelişimci ve maliyeti çok daha az..

Olaya hosting yönüyle bakalım, asp kullandığınız sürece windows sunucu bulmak zorundasınız, ancak php siteniz hem windows sunucularda hem linux sunucularda rahatlıkla çalışmaktadır.Dolayısıyla yayınlama sorununuzda yok.İstediğiniz yerde barındırın, kimse size php desteklemiyoruz demeyecektir.

Ancak ASP .NET in avantajları yok diyemem, tasarımda rahatlık sağladığını biliyorum..

sadece belirtmek istedim, php, asp den daha rahat uygulanabilen, sıkıntı vermeyen bir dil..tercihim php den yana..İkisinide kullanan varsa daha makbule geçer, :wink:

Ama unutmayalım php ücretsiz olduğu sürece asp nin hep bir adım önünde olacaktır..

çok teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için ama ortada kaldım ikisininde tarftarları çok ve mantıklı açıklamaları var

PHPnin popülerliğini şu şekilde açıklayalım, Dünyadaki web serverların çoğunluğu PHP ve MySQL desteği veriyor. Windowslarda çalışan ASP serverlar az ve daha problemli.

Yani PHP ile yola çıktığınız zaman daha ucuza sıkıntı çekmeden serverları kullanabilirsiniz. Daha da önemlisi çıkan problemleri daha hızlı çözme şansınız var.

Hazır CMS sistemler genelde PHP ile yapılır, hazır kullanmayı sevmiyo olabilirsiniz ama kararlılığına değinmek için yazıyorum.

Güvenlik açıklarında PHP kullananlar daha avantajlı, çünki açık tespit edildiği anda belki binlerce insan açık nasıl kapanır diye denemeler yapıyor ve bazen 1-2 saat bazende 1-2 gün içinde açık kapatılıyor. Bir iki siteye üye iseniz anında e-posta oalrak gelir ve gerekli görürseniz tedbir alırsınız. Ama ASP de en hızlı 5-10 gün içinde, tabi şansınız varsa... birde haberiniz olursa...

asp.NEt i hiç kurmayan asp.NET i asp nin devamı şeklinde görenler php demeye devam edecektir.

Hocam asp.net i kullanırken ihtiyacınız olacak component lerin fiyatlarını biliyorsunuzdur umarım..profosyonel programcılık yapsaydık, (yaptığımız ürünlerimizi pazarlayabilseydik) tamam... ama profosyenel programcılığı para vermden php ilede yapabilirsin

Ama hız konusunda php+mysql in üstünlüğü de tartışmasız bir gerçek.

webde herşey hız ve uptime demektir...asp.net, php nin vereceği hız ve uptime oranlarını veremez, ilerde ne değişir bilemem, ama şuan için istatistikler böyle..

bende yeni başlamayı düşünüyorum ikiside iyi enazından birine başlamak lazım. Ben c++ ve pascal bildiğim için php düşünüyorum dili biraz benziyor. Amaen önemli sorun kurabilmek. Asp yi kurabiliyorum ama asp artık bitti asp.net başladı onu da bilmiyorum.

php kurma işini hiç yapmadım ilkkez php ye başlayacağım "phptriadsetup2-11.exe" diye birşey indirdim kurdum c de apache diye bir dosya oluştu şimdi ne yapacağız

Asp & Php ile her şey yapabilirsiniz, ama
Asp.Netle herşeye takla attırırsınız
adım Hıdır, diyeceğim budur :mrgreen: :mrgreen:

ASP.net yazımı,güvenliği ve dil desteği ile php ve asp den daha avantajlı. Bu işi profesyonel olarak yapacaksanız şu an jsp ile başlamanızı tavsiye ederim arkadaşlar.

para kazanmak istiyorsanız= .NET diyorum. daha doğrusu öyle görünüyor..

piyasa nereye yönlenirse orda para vardır. jsp ile de aynı şeyler yapılabiliyor. hem de daha güvenli ve daha bağımsız. bir de açık kaynak, yani bedava.. en son 3-4 sene önce bilgisayar mühendisleri java ile dünyanın parasını kazanıyorlardı. şu an nasıl bilmiyorum. bayağı .net e kayma var gibi. büyük firmalar haricinde. bizim insanımız biraz reklama bakıyor. patronların çoğu programlamadan anlamazki. piyasada hangisinin reklamı iyiyse onu tercih eder..

php windows tabanı uygulamaları geliştirebilir ama windows php tabanlı uygulama geliştiremez daha çok asp nin türevlerini üretir onun için php linüx unix severlere hitap eder c++ pascal bilen hemen kapar hemen kapmasada bir iki hafta karıştırmaya başlarla ışıklar yanar ufaktan apde ise bir iki ay çalıştıktan sonra anlarsın neyin ne olduğunu ki o zamanda iş bitmiş olur ama php de süekli gelişim vardır birşey üretip aha bunu yaptım bu böyle kalsın mantığı yoktur sürekli yeni şeyler üretilir biraz yabancı dilinizde varsa yapamayacağınız yoktur ama aspde bir çok seyi ya satın alırsın yada çalarsın tabiri ccaizse.

ben ilk olarak asp ile başladım. Bir yere kadar geldikten sonra php yi denemeye karar verdim. yapmak istediğinizi aşağı yukarı ikisinde de yapabilirsiniz. Ama php daha esnek ve çözüm üretmek daha kolay. Mesela email olayını daha kolay yapabilirsiniz php de. Veya dosya uploadı falan. Ben yönetim panelli bir site yaptım. Tüm herşeyi bana aitti. Php gelişmeniz açısından ve kodları yazmanız açısından daha iyi diyebilirim. Sonra obje programlamaya geçtim. class olayları yani. Daha sonra farkettim ki sadece PHP ile olmuyor. Yanında mutlaka Ajax gibi bir programlamada olması gerekiyor.
Yani işin sonu yok. Ama esneklik açısından PHP daha iyi diyebilirim.
Not : Şu anda ASP.NET çalışıyorum. :)

Geri