Askerdeyken eş durumu istenir mi?

Kodla Büyü

aak

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bir arkadaşım şuan asteğmen olarak askerliğini yapıyor ve bana askerdeyken eş durumu tayini istenir mi diye soruyor? bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

2 014 YARIYIL TATİLİ ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ VE İLLER ARASI ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME DUYURUSU

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il içi ve iller arasında sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişiklikleri 06/05/2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde belirtilen tarihler arasında yapılacaktır.

1. Alanlar itibarıyla atama yapılacak norm kadro açığı bulunan bütün okullar , Bakanlığın http://ikgm. meb .gov.tr internet adresinde ilan edilerek öğretmenlerin tercihlerine açılacak ve yer değiştirmeler bilgisayar ortamında hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacaktır.

2. Öğretmenlerin hizmet puanının hesabında başvuruların son günü; hizmet süresinin hesabında ise 31 Ocak 2014 tarihi esas alınacaktır.

3. Başvuru yapacak öğretmenlerde , sağlık durumu özrüne bağlı yer değiştirmeler hariç, Devlet memurluğu ve öğretmenliğin her ikisinde de adaylıklarının kaldırılmış veya 31 Ocak 2014 tarihi itibarıyla kaldırılabilecek durumda olması şartı birlikte aranacaktır.

4. Öğretmenlikten ayrıldıktan sonra açıktan ya da kurumlar arası yeniden atama kapsamında atananlardan, sağlık durumu özrüne bağlı yer değiştirmeler hariç, 31 Ocak 2014 tarihi itibarıyla bulunduğu ilde en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar, özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

5. Sağlık durumu özrü ya da genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı olarak yer değiştirme başvurusu uygun bulunan öğretmen eşlerden, talebi halinde diğer eşin de yer değişikliği başvurusu birlikte değerlendirilecektir .

6. Başvurular , http://mebbis. meb .gov.tr veya http://ikgm. meb .gov.tr adreslerindeki MEBBİS Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Formu doldurularak belgeler okul müdürlüğüne teslim edilmek suretiyle yapılacaktır. Onaylı başvuru formu çıktısının bir örneği öğretmene elden teslim edilecektir.

7. Öğretmenler , Başvuru Formu'nun gerçeğe uygun şekilde doldurulmasından sorumludur . Başvurular onaylanmadan önce okul yöneticiliklerinden belgeye dayalı bilgi düzeltme talebinde bulunulabilir. Başvuru süresi içinde bilgi düzeltme talebinde bulunanlardan onay aşamasındaki başvuruları reddedilerek, onaylanmış başvurular ise iptal edilerek öğretmenlerin yeniden başvuru yapmaları sağlanacaktır. Bilgilerinde değişiklik olanlar dışında yeniden başvurularda tercih düzeltilmesi yapılmayacaktır.

Öğretmenler , başvuru süresi içinde, görevli olduğu okul ya da kadrosunun bulunduğu il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusundan vazgeçebilir. Bu durumda öğretmenlerin başvuruları elektronik ortamda da iptal edilir.

8. Öğretmenlerin şahsen başvuru yapması esastır. Ancak görevli olduğu il/ilçe dışında bulunanlar, ibraz edilecek belgeleri , e-posta , telefon , faks gibi uygun iletişim araçlarıyla kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğüne süresi içinde ulaştırarak başvurularının onaylanmasını isteyebilirler; yöneticiler de bu başvuruları süresi içinde onaylayacaklardır . Başvurusu onaylanan öğretmenlere ait Başvuru Formu'nun çıktısı göreve başladıklarında öğretmenlere imzalattırılacaktır.

9. Müstakil müdürlüğü bulunmayan okullarda görevli öğretmenler ile kadroları il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bulunan öğretmenler , başvurularını kadrolarının bulunduğu il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapacaklardır.

10. Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden , yurt dışı görev süresi veya izinlerinin 07 Şubat 2014 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler , diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler. Bu kapsamda yer değişikliği gerçekleştirilenlerden en geç 10 Şubat 2014 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları iptal edilecektir.

11. Öğretmenlerden eşi kamu görevlisi olup askerlik görevini yapmakta olanlar, eşinin görev yaptığı kurumun bulunduğu yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

12. Başvurular , iki aşamada alınacaktır. Birinci aşamada özür başvurularının geçerlilik kazanabilmesi için başvurunun , sırasıyla okul , ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerince onaylanması gerekmektedir. İkinci aşamada ise eğitim kurumu tercihleri alınacak ve okul müdürlüklerince onaylanacaktır .

13. Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular ; gerekli şartları taşımayan başvurular ; gerçeğe aykırı bilgi ve belgeyle ya da istenilen bilgiler uygun biçimde işaretlenmeden yapılan başvurular ile Elektronik Başvuru Formu çıktısı imzalanmadan ve onaylanmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacak; geçersiz başvurulara dayalı yer değiştirmeler iptal edilecektir.

14. Yer değiştirme sürecinde yapılan işlemlerle ilgili olarak gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğretmenler ile gerekli kontrolleri yapmadan bu başvuruları onaylayan sorumlular hakkında yasal işlem yapılacaktır.

15. Yer değiştirme sürecinde ihtiyaç duyulan açıklamalar Bakanlığın http://ikgm. meb .gov.tr internet adresinden ayrıca duyurulacaktır.

Geri