aSc TimeTables Programının Kullanımı ile İlgili Bilgi Paylaş

Kodla Büyü

Darim

Üye
eforx Hocamızın izni ile ben bu başlığı açıyorum.
Bu başlık altında programın kullanımı ile ilgili bildiklerimizi paylaşarak programı daha iyi kullanabilir ve daha kullanışlı programlar oluşturabiliriz diye düşünüyorum.
Program ile ilgili soruları buradan paylaşarak başlayabiliriz.
Bu arada dil dosyasını buraya yüklüyorum.
Önceki dosyada dizayn kısmında bir cümlede kayma olmuş. Düzeltildi.

Ekli dosyalar

• lang.zip
    1.6 MB · Görüntüleme: 1,622
bir öğretmen farklı derslere giriyor. örneğin vatandaşlık, Atatürk ilke ve ink. farklı günlerde girilmesini nassı yaparız?

bide arkadaşlar 5. sınıfların derslerini nasıl ayarlayabiliriz. yardımcı olabilecek var mı?

Hocam ben örnek bir program yüklüyorum. Kendi okulumda uyguladığımız.
Programı incelerseniz 5. Sınıflar Cuma günü 8 saat, diğer günler 7 saat.
Ayrıca tüm öğrencilerinize program verme şansınız var.
Programı açıp onun üzerinden yapamadığınız kısımlar ile ilgili sorarsanız daha çok yardımcı olabilirim.

Ekli dosyalar

• Deneme.zip
    89.4 KB · Görüntüleme: 714
  • Yeni Resim.jpg
    Yeni Resim.jpg
    299.4 KB · Görüntüleme: 11,170
tenten' Alıntı:
bir öğretmen farklı derslere giriyor. örneğin vatandaşlık, Atatürk ilke ve ink. farklı günlerde girilmesini nassı yaparız?
Hocam öncelikle Dersler, Sınıflar,Derslikler(Kullanıyorsanız) ve öğretmenleri tanımlıyorsunuz.
Öğretmenleri tanımlarken yeni butonuna tıklıyorsunuz.
Açılan Pencerede adı
Rumuz kısmında programda görünecek kısa adını giriyorsunuz. Başka bir bilgi girmek istiyorsanız özel alan kısmına tıklayıp oradan yeni bir alan belirleyebilirsiniz.
Sınıf öğretmenliği varsa Sınıf öğretmenliği yazan ksımda değiştire tıklayarak sınıf öğretmenliğini veriyorsunuz.
Renk, derslikler, E-posta ve Telefon gibi veriler isteğe bağlı isterseniz girersiniz. Burada bilgi girişini tamamlayıp tamam dediğinizde;
G.Saati diye bir pencere açılacak. Buradan yeni ders butonuna tıklayıp öğretmenin gireceği ders ve sınıfı seçiyorsunuz.
Alt tarafta Haftalık ders yazan yerde eğer tek ders ise 1 karşısı tekli.
Eğer 2 ders blok ise 2 karşısı ikili
Eğer toplam beş saatlik bir ders ise 2 ikili
daha sonra 1 tekli şeklinde ders ataması yapıyorsunuz. Bunları bitirince tamam dediğinizde gelen pencerede sol tarafta kitap (Dersler) resminin üzerine tıkladığınızda o öğretmenin girdiği dersin üzerine tıklayıp sağda koşul belirleme butonunu tıklıyorsunuz.
Şimdi açılan ekranda ders olmasın istediğiniz saatlere sağ tıklıyorsunuz(Kırmızı çarpı işareti gelir) Program oraya o dersi vermez.
Ya da o dersin olmasını istemediğiniz saatlere sol tıklarsanız ? (Şartlı) işareti gelir. Program onun dışındaki saatlere verir. Bunun dışında seçenek var mı? Henüz bilmiyorum.

Eline sağlık eforx Hocam. Programı kurcaladıkça güzel yanlarını keşfediyoruz.
Bir örnekte benden.

Ekli dosyalar

• Yeni Resim (1).jpg
    Yeni Resim (1).jpg
    143.6 KB · Görüntüleme: 11,045
  • Yeni Resim (2).jpg
    Yeni Resim (2).jpg
    155.1 KB · Görüntüleme: 11,019
ASC de öğretmenlere ders programlarının çıktısını verirken nöbet günlerini de yazdırabiliyor muyuz?

cetinersin' Alıntı:
ASC de öğretmenlere ders programlarının çıktısını verirken nöbet günlerini de yazdırabiliyor muyuz?
Veri olarak siz elle ekleme yapabiliyorsunuz.
Ön izleme menüsünü tıklayıp açılan pencerede raporunuzu seçin kısmından almak istediğiniz çıktıyı seçiyorsunuz.
Her öğretmen için ders programı seçeneğini seçtiğinizde karşınıza gelen ekran üzerine sağ tıklayarak tasarımı düzenle seçip tasarımınızı istediğiniz şekilde düzenlerseniz.
Nesne ekle-sil ve şema ekle-sil seçenekleri ile zenginleştirebilir.
Logo, resim vb. ekleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Yeni Resim (3).jpg
    Yeni Resim (3).jpg
    182.8 KB · Görüntüleme: 10,995
tenten' Alıntı:

çözümünü buldum..ilişkiler >ekle>3. iki ders aynı güne yerleştirilemezz... :)

kcful.png

2
kcfup.png

@Darim ve @eforix bir asc sever olarak paylaşımlarınız için teşekkürler :)

Seçmeli ders dağıtımı hakkında da asc ile yapılan ve örneğini eklediğiniz paylaşımınızı hatırlıyorum. Seminer özelliğini kullanarak yapmıştınız sanırım, izlediğiniz stratejiyi yöntemi anlatırsanız makbule geçecektir arkadaşlar...

Kolaylıklar..

the_korsan' Alıntı:
@Darim ve @eforix bir asc sever olarak paylaşımlarınız için teşekkürler :)

Seçmeli ders dağıtımı hakkında da asc ile yapılan ve örneğini eklediğiniz paylaşımınızı hatırlıyorum. Seminer özelliğini kullanarak yapmıştınız sanırım, izlediğiniz stratejiyi yöntemi anlatırsanız makbule geçecektir arkadaşlar...

Kolaylıklar..

Hocam seçmeli ders dağıtımı için öncelike excel dosyasında öğrenci isimleri ve karşılarına seçtikleri dersleri yazıyorsunuz.(Başlık yazmayın)
Sonra girdiğiniz verileri fare ile seçiyorsunuz. Verileri seçtikten sonra Seminer bölümünde bilgi al menüsüne tıklayıp açılan pencerede panodan bilgi al seçiyoruz. Açılan pencerede isimlerin üzerindeki boş alana sol tıklayıp adı seçiyoruz. Numaralar için Numara(Kod)
Sonra her ders için sol tıkladığımızda açılan listeden Seminer(Hücredeki Ders seçeneğini seçip ardından Seminere öğrencileri atayın diyerek işlemi tamamlıyoruz.
Bu aralar boyun fıtığından dolayı bilgisayara fazla oturamıyorum. İleride daha ayrıntılı ve örneklerle vermeye çalışırım.
Tabi arkadaşlarımızda programı kurcalayarak yeni çözümler üretebilir.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Yeni Resim (1).jpg
    Yeni Resim (1).jpg
    261.2 KB · Görüntüleme: 3,618
Hocam paylaşımlarınız çok güzel ..Ben dağıtım yapıyorum 65 kart dışarıda kalıyor.Nasıl oluyor anlamıyorum.Ayarlarla oynamış olabilir miyim?

Bir öğretmenin haftada 14 saat dersi var. Öğretmenin haftanın 5 günüde dersi olması için ne yapmak gerekiyor.
(Günde alması gereken En az/En fazla ders saati seçeneği kullanmadan ve kilitleme yapmadan bu işi yapmanın bir yolu var mı?).

daimon45' Alıntı:
Bir öğretmenin haftada 14 saat dersi var. Öğretmenin haftanın 5 günüde dersi olması için ne yapmak gerekiyor.
(Günde alması gereken En az/En fazla ders saati seçeneği kullanmadan ve kilitleme yapmadan bu işi yapmanın bir yolu var mı?).

hocam herhalde dalga geçiyorsun. bu 2 seçeneği kullanmamandaki mantık nedir anlamadım. seç bir tanesini dağıt işte. bu kadar zorlamanın amacı ne?

ahmet27' Alıntı:
daimon45' Alıntı:

hocam herhalde dalga geçiyorsun. bu 2 seçeneği kullanmamandaki mantık nedir anlamadım. seç bir tanesini dağıt işte. bu kadar zorlamanın amacı ne?

En az 30 öğretmen için düşünün. Çoğu branş öğretmeninin 20 den fazla dersi yok. Hergünde dersi olmak zorunda. Kilitleme uygun değil, olmuyor. Diğeride tam işe yaramadı. Mutlaka bir öğretmenin 1 günü boş kalıyor. Belki başka bir yol olabilir diye sordum.

eforx' Alıntı:
saygıdeğer hocam bana kalırsa (çok zorunlu değilse(!)) her öğretmene boş gün verin. yinede dediğiniz gibi yapmak niyetindeyseniz. bir ihtimalde şu olabilir:
üstten ikinci mesajımda matematik dersi için nasıl sınırlama yapılacağını göstermiştim. buna bakarak sizde her branş için ders saati aralığı belirleyin ve bunu programda kısıtlayın. tabi bu arada çakışmalara, ilgili dersin branşlarındaki öğretmen sayısına ve toplam ders sayısına çok dikkat etmeniz gerekiyor...hata yaparsanız program düzgün çalışamayacaktır. oldukça zor...

Teşekkürler. Müdür bey öğretmenin boş günü olsun istemiyor. Aslında ders planı yapmak asc timetable ile çok kolay oldu ama dersler arasında gaplar çok fazla oluyor. Bunu önlemeye çalışıncada bazı öğretmenlerin bazı günleri boş kalıyor. Yani asıl sorun, hem müdürü hemde öğretmen arkadaşlarımı memnun etmeye çalışmak :sleep:

Geri