Artık 10 ve 11. sınıflarda sigortalı olacakmış geçmiş olsun

Kodla Büyü

bcakmak

Site Gezgini
Yapılan değişiklikle; mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler (tatbiki mahiyetteki yapım ve üretim işlerinde çalışan öğrenciler) de iş kazası ve meslek hastalığı yönünden, bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası yönünden 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmıştır.

Devamı için duyuru ektedir.

Ekli dosyalar

• yazi.zip
    1.9 MB · Görüntüleme: 294
evet arkadaşlar 09/01/2017 ye kadar alan eğitimi alan tüm örgün ve maol öğrencilerininde sigortalarını okul yapacak bu iş sıkıntılı koordinatör müdür yardımcıları dikkatli olmalı sgk hemen ceza yazıp yolluyor

10.sınıflar, 11.sınıflar, işletmeye gidemeyen okuldaki 12.sınıflar, yüzyüze eğitimdeki 10 ve 11.sınıfların hepsi sigortalı olacak. yanılıyor muyum?

tabiki mahiyetteki yapım ve üretim işlerinde çalışan öğrenciler diye belirtmiş hocam. herkes diye anlaşılmasın hemen bildirge flan düzenleyip de sıkıntı çekmeyelim.

Hocam bildiğim duyduğum kadarıyla mesleki teknik anadolu lisesindeki tüm öğrenciler "tabiki mahiyetteki yapım ve üretim işlerinde çalışan öğrenciler" kapsamına giriyor ama önümüzdeki hafta içinde herşey daha bir netleşecek. SGK'dan da detaylı bir açıklama yok. Örneğin 9/12 itibariyle sigortalı olacak deniyor ama geçmişe dönük sigortalı yapılamıyor :D her şey ortada ya ikinci döneme sarkıtıp 15 tatilinde ayarlıcaz yada döküle döküle bir şekilde hallediceğiz. :D :D Tavsiyem tüm 10 ve 11'lere şimdilik bilgilerini toplamak. Ailenin sosyal güvencesi var mı yok mu ? bunu imzalı veliden teyit edeceğim, 3308 programına gerekli veri girişlerini yapıp hazır hale getiririm. Zaten tüm okuldan toplayana kadar herşey netleşir. Bu arada sonumuz Allah Kerim :D

Ben Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile görüştüm arkadaşlar oradaki arkadaş Bütün Alan ve Dallar bu kapsama giriyor hepsine sigorta yapacaksınız dedi ama bakalım haftaya her şey netleşir..

6764 sayılı kanunun uygulaması

Resmi ve özel mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 10, 11 ve 12 inci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler alan/dal ayrımı yapılmaksızın iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamına alınmıştır.
işe giriş bildirgelerinin işe giriş tarihlerini 09/12/2016 olarak belirlemek suretiyle e-sigorta üzerinden 19-stajer koduyla 09/01/2017 tarihine kadar girilmesi gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• 6764 sayılı kanunun uygulanaması.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 133
Arkadaşlar şimdi bir şey soracağım bir işletmeye giden 12. sınıf öğrencilerinin sigortalarını o ay işletmeye gittiği gün sayısı kadar yapıyorduk mesela ayda 12 gün işletmeye gitmiş 12 günlük prim yapıyorduk doğru mu yapıyoruz bilmiyorum şimdi 10. ve 11. sınıf öğrencilerini aylık 30 günlük mü prim yatıracağız..

Arkadaşlar şimdi bir şey soracağım bir işletmeye giden 12. sınıf öğrencilerinin sigortalarını o ay işletmeye gittiği gün sayısı kadar yapıyorduk mesela ayda 12 gün işletmeye gitmiş 12 günlük prim yapıyorduk doğru mu yapıyoruz bilmiyorum şimdi 10. ve 11. sınıf öğrencilerini aylık 30 günlük mü prim yatıracağız..

hocam bizde sizin gibi gibi yapıyorduk.
10. ve 11. sınıflar için işlemleri yapmaya başlayan oldumu acaba

Olayı tam anlayamadım ama eğer ücretini devlet ödeyecekse meslek liseleri cazibe kazanır
Erkenden sigortalı olmak insanlara cazip gelebilir

Yapılan sigorta kaza ve sağlık sigortası olup, emeklilikte falan işe yaramamaktadır. Primlerini de devlet ödeyecek. Zaten o kadar yüksek bir meblağ olmuyor.
Öğrenciler neyse de açık liselilerin işleri biraz uğraştıracak. Bu kişilerin bakmakla yükümlü olunup, olunmadığının kontrol gerekiyor. Ona göre 19 stajer kodu değil de 42 ya da 43 nolu kodlar kullanılacak. Tabi ki olası değişikliklerde kodun güncellenmesi de gerekecek.
Esas problem şu an devamsız durumda olan öğrencilerin ne olacağı. Bizim dönem başından beri gelmeyen ama okula kayıtlı görülen 10, 11. sınıf öğrencileri var. Bunlara sigorta yapsak bir dert, yapmasak başka bir dert. Yapsak, yarın bir gün biri gelip, bu öğrenci devamsız niye bunu sigortaladın diyebilir, yapmasak, bu öğrenci hala sizde kayıtlı niye yapmadınız diyebilir.
İşin özü kimse ne yapılacağını tam bilmiyor. Açıklama olarak gönderilen yazının da açıklanması için ayrıca bir yazıya daha ihtiyaç var. :)

yasar50' Alıntı:

yanlıs yapmıssıın yasar primler 30 gün üzerinden yapılır gelmedigi günleri düsersin sadece

girişleri yapan arkadaşlar
1. girişleri 19 dan yaptıktan sonra primleri 7 den mi yaptınız?
2. ödenek yoksa nasıl bir yol izlemeliyiz?

yeremez' Alıntı:
girişleri yapan arkadaşlar
1. girişleri 19 dan yaptıktan sonra primleri 7 den mi yaptınız?
2. ödenek yoksa nasıl bir yol izlemeliyiz?

Primleri 7 veya 42'den ödemen bakmakla yükümlü olma durumuna göre değişiyor hocam. Bu bilgileri SGK'dan öğrenci listesini tc numaraları ile götürerek öğrenebilirsin.
Ödenek olmasa da eksiden ödeme yapılabiliyor sgk primleri için. Daha sonra devlet otomatik gönderiyor hesaba para.

murathan21' Alıntı:
evet arkadaşlar 09/01/2017 ye kadar alan eğitimi alan tüm örgün ve maol öğrencilerininde sigortalarını okul yapacak bu iş sıkıntılı koordinatör müdür yardımcıları dikkatli olmalı sgk hemen ceza yazıp yolluyor
maol de var mı? yazıda göremedim de

Arkadaşlar SGK ile yaptığım görüşmede 18 yaş altındaki herkesin Genel Sağlık Sigortasından yararlandığı için Ailesinin Sağlık Güvencesi yoksa bile devlet tarafından güvence altında olduğunu belirttiler. 10 ve 11. sınıflarda 18 yaşından büyük öğrenci çıkacağını sanmıyorum. 18 yaşından küçük öğrencilere direk 7 kod numarasından sigorta girişi yapabilirsiniz.
Kolay gelsin...

Ayrıca Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileride sigortalanacak. Ayrıntılı bilgi MAOL sayfasında mevcut...

Sonuç olarak 30 gün üzerinden mi ödeyeceğiz yoksa okula geldikleri gün kadar mı. haftada 5 gün okula geldiklerini varsayrasak ayda 20 küsür gün eder.

yeşil kartlı öğrenciler bakmakla yükümlü olunmayanlar olduğu için 42 den yaptık. 32 öğrencinin 6 gün için ödenecek net tutar 316 tl.
önümüzdeki hafta da 30 gün girilecek. ödenecek net tutar daha da artacak.
sizce bu normal mi?
bakanlık bu kadar ücreti karşılayacak mı?

Geri