Arsa alırken nelere dikkat etmek lazım.

Kodla Büyü

çepp

Site Gezgini
Arkadaşlar daha imara açılmamış(3-5 sene içinde imara açılma ihtimali olan) tarla almayı düşünüyorum.
Bu konuda nelere dikkat etmek lazım. Araba alırken az çok neye dikkat edeceğimizi biliyoruz ama bu konuya yabancıyım.

zaten arsa alırken en az 3 5 yada daha fazla süreyi gözden çıkarmak gerek imara açılacak yer iyidir ama ne olarak imar durumu görünüyor o önemli iş yerimi villamı falan filan imarda sonra elektirik suya yakılnığı yol üstü olması yola yakınlığı yön olarak önemli kuzey cephe değilde daha güneş gören cepheler olmalı etrafındaki parsellerin büyüklüğü büyük parsellilere komşu olmak iyidir benim bilgiğim bu kadar

sanki yeşil alan olup olmamasına da bakılıyor diye biliyorum o yüzden komşularına iyi bakmak lazım :)

bide evrak satışı yapılan arsa sizin gördüğünüz arsa mı onu iyi öğrenin tapudan adam tutup yerinizi kesin belirleyin bir miktar paranız gider ama olsun sağlam iş olsun. Birde ipotek varmı taşınmazda ona bakın hocam. bide acele karar vermeyin satıcı aceleye getiriyosa durup tekrar düşünün.

arsayı boşver hocam topraktan daire al çıkınca satarsın yenisine girersin. 3-4 yıl içinde %25-30 kazanırsın

ipotekli olmasın bide parsel sorgudan yerine ada no yeri doğrumu iyi bak hocam adam yer alıyor nerden aldığını bilmiyor yol kenarı diyor alakası yok dikkat et

Hocam parsel sorgudan yerine bak arazinin yerini teyit et. Imara acilacak demissin imara acilmazsa diye soyluyorum parsel sorguda mutlak tarim olarak geciyorsa uzerine kulube bile yapamiyorsun. Bir de imkan varsa 1 tane buyuk yer alacagina 2-3 tane kucuk yer almak daha mantikli daha rahat satarsin.

Tarla alırken sulak mı değil mi diye bakarsın hocam. Arsa da iş başkadır. Eğer Tarlayı imar girecek diye alıyorsan tamamen tutarsa mantığı çünkü orda iş değişir. Tarlayı imara sokarken yol en önemli etkendir. 7 dönüm bir tarla yol payı ile 3.5 dönümlük bir arsaya kadar rahat düşüyor. Arsada ise iş, kask emsal gabari terimlerinde ve yol çekmeleri yapılmış mı ona bakarsın. Örneğin 500 metre kare arsanın iki kenarından yol geçiyor ve bu çekme tarladan arsaya dönüşürken yapılmamışsa o payı düşmek gerekir. birde arsada yanlarında ev veya başka yapı varsa o yapının çekme mesafeleride düşmesi gerekir. En yaygın kanaat dersen tarla hiç bir zaman kaybettirmez. adaca tek kriterin olsun dönümü yüksek tut. çok dağınık anlattım da soru cevap şeklinde sorarsan belki daha iyi anlaşılır. her aşamasında farklı durum var.

hisselimi ona dikkat et
avantajları varmı
yol su elektrik kenarı ormana yakınmı doğal manzarası varmı arazi düzmü kot farkı varmı çukurdamı üzerinde ağaç varmı çevresinde yazlık arsasıysa komşular nasıl tavuk kümesi veya gübre biriktiren komşu var
en önemlisi fiyat nasıl sahibinden mi? vsvsvsvsvs

buğday' Alıntı:
Tarla alırken sulak mı değil mi diye bakarsın hocam. Arsa da iş başkadır. Eğer Tarlayı imar girecek diye alıyorsan tamamen tutarsa mantığı çünkü orda iş değişir. Tarlayı imara sokarken yol en önemli etkendir. 7 dönüm bir tarla yol payı ile 3.5 dönümlük bir arsaya kadar rahat düşüyor. Arsada ise iş, kask emsal gabari terimlerinde ve yol çekmeleri yapılmış mı ona bakarsın. Örneğin 500 metre kare arsanın iki kenarından yol geçiyor ve bu çekme tarladan arsaya dönüşürken yapılmamışsa o payı düşmek gerekir. birde arsada yanlarında ev veya başka yapı varsa o yapının çekme mesafeleride düşmesi gerekir. En yaygın kanaat dersen tarla hiç bir zaman kaybettirmez. adaca tek kriterin olsun dönümü yüksek tut. çok dağınık anlattım da soru cevap şeklinde sorarsan belki daha iyi anlaşılır. her aşamasında farklı durum var.

hocam tarladan imara geçerken %40 küçülüyormuş onu söylemişlerdi. o kısımda yola falan gidiyor herhalde. benimde niyetim tarla alıp imar gelirse değeri artar daire diye düşünüyorum. imar gelmese bile tarla yerinde durur ev araba gibi eskimez bozulmaz.

yildiray75' Alıntı:
hisselimi ona dikkat et
avantajları varmı
yol su elektrik kenarı ormana yakınmı doğal manzarası varmı arazi düzmü kot farkı varmı çukurdamı üzerinde ağaç varmı çevresinde yazlık arsasıysa komşular nasıl tavuk kümesi veya gübre biriktiren komşu var
en önemlisi fiyat nasıl sahibinden mi? vsvsvsvsvs

hocam hisseli olması kötü mü iyi mi?
bazı ilanlarda görüyorum hisseli, kök tapu falan. çok yabancı terim var. internetten araştırıyorum bi yandan.

Eskişehir için bu alan hakkında bilgi sahibiyim yardımcı olabilirim.
-Yol görmesi
-Şehri görmesi
-kadostro yoluna cephe olması
iyidir.

-Üzerinden Elektrik hattı geçmesi
-dogalgaz hattı
kötüdür.

ucuz arazi daha çok kazandırır. 15 bin lira dönümü olan 10 dönüm olsa 150bin eder

alıcısı fazladır. 20 kolay olur.

50 bin olan yer. 10 dönüm 500 bin eder. alacak kişi azdır. birde % olarak az getirir.

20 dönüm üzeri ortak alınabilir.
altı tek kişiye yapılabilir

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    218.4 KB · Görüntüleme: 254
çepp' Alıntı:
buğday' Alıntı:

çepp' Alıntı:
buğday' Alıntı:
hocam tarladan imara geçerken %40 küçülüyormuş onu söylemişlerdi. o kısımda yola falan gidiyor herhalde. benimde niyetim tarla alıp imar gelirse değeri artar daire diye düşünüyorum. imar gelmese bile tarla yerinde durur ev araba gibi eskimez bozulmaz.

Hocam %40 olayı standart uygulama. kimi belediyeler %40 a ek olarak yol payıda ekliyor. kimisi hiç %40 bile uygulamadan imara açıyor. o kısım işin siyasi boyutu. birde hisseli tapu akraba arasında bile sorun çıkarıyor.Şunu asla unutma internete düşen tarla ve arsa kelepirdir. örnek verirsem adam satamamıştır elinden çıkarmaya ilan vermiştir. iyi araziyi etrafındakiler kesinlikle keçırmaz. ha şu var istanbulda boğaza bakan 50 milyon dolarlık arazi bahsimizden hariçtir :) en güzeli bulunduğun yerden bi tarla alıp meşgul olmak.

Geri