Arkadaşlar Lab.ım için acil yardımlarınızı bekliyorum..

Kodla Büyü

receps

Seçkin Üye
Seçkin Üye
BT öğretmenliğinde 5. yılım ama 4 yıldır yeni bilgisayarlarla çalışıyordum ve daha önce hiç formatörlük yapmadım.
Ama bu yıl atandığım okulda Beko CL serisi pcler var.Bide bu Faz1 , Faz2 nedir bilmiyorum. Bazılarında XP bazılarında Me yüklü. Ama kontrol programı (Nss gibi) yok, bazılarında office yok anlıcağınız dağınık bir haldeler.
İlk iş olarak 10 takım klavye mouse sipraiş etttim. Ama bu tür lab kullananlardan yardımlarını bekliyorum.
Hangi işleitm sistemini kullanmalıyım, hangi kontrol programının hangi versiyonunu kaldırır bu pc ler?
Yani sizler program olarak ne kullanıyorsunuz, tavsiyeleriniz nelerdir?
Acil bekliyorum cevaplarınıza göre bir standart oluşturup yarın işleme koymaya başlamak istiyorum.

windows xp lite sürümünü kullanabilirsin(forumda paylaşıldı)
gerekli gördüğün programları kurduktan sonra acronisle image al ay makinelere kur sonra drive vaccine yada deepfreeze kur. Ben antivirüs kuramadım makinelerim eski (Avira yada Avg yada Nod32)
NSS tarzı program bilgisayarların performansına göre istersen kur tabi

RAM miktarınız 256 ve üzeri ise Windows XP, Office 2003, WinRAR, IE 8 ve DeepFreeze kurun. Bütün bilgisayarların ağa dolayısıyla da internete bağlanmasına sağlayın. XP'nin gerekirse bütün görsel özelliklerini (Bilgisayarım/Özellikler/Gelişmiş Özellikler/Performans) kapatarak, performansı artırın. Donanımsal problemli olanları ayırıp, yedek parça olarak kullanmaya çalışın, tamir edilebilecekleri (RAM eksikliği, ekran kartı problemlileri vs.) ise tamir ettirmeye çalışın. Eğer bilgisayarların hepsi aynı donanıma sahipse, kurulum işlemlerini Ghost ya da acronis gibi bir programla imaj alıp, atma ile hallederseniz zamandan kazanmış olursunuz. Antivirüs kurmayın, bunun yerine USB Security gibi bir programla USB'den bulaşabilecek virüslere karşı bilgisayarları koruyun. NSS tarzı programlar belki performansı düşürebilir eğer sınıf düzeni U şeklindeyse ve bütün bilgisayarları görebiliyorsanız, kontrol programlarına ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Bilgisayarlar için amacınız maksimum performansla çalışmaları ve sürekli internete bağlı kalmalarını sağlamanız yeterlidir diye düşünüyorum.

yakuphan' Alıntı:
RAM miktarınız 256 ve üzeri ise Windows XP, Office 2003, WinRAR, IE 8 ve DeepFreeze kurun. Bütün bilgisayarların ağa dolayısıyla da internete bağlanmasına sağlayın. XP'nin gerekirse bütün görsel özelliklerini (Bilgisayarım/Özellikler/Gelişmiş Özellikler/Performans) kapatarak, performansı artırın. Donanımsal problemli olanları ayırıp, yedek parça olarak kullanmaya çalışın, tamir edilebilecekleri (RAM eksikliği, ekran kartı problemlileri vs.) ise tamir ettirmeye çalışın. Eğer bilgisayarların hepsi aynı donanıma sahipse, kurulum işlemlerini Ghost ya da acronis gibi bir programla imaj alıp, atma ile hallederseniz zamandan kazanmış olursunuz. Antivirüs kurmayın, bunun yerine USB Security gibi bir programla USB'den bulaşabilecek virüslere karşı bilgisayarları koruyun. NSS tarzı programlar belki performansı düşürebilir eğer sınıf düzeni U şeklindeyse ve bütün bilgisayarları görebiliyorsanız, kontrol programlarına ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Bilgisayarlar için amacınız maksimum performansla çalışmaları ve sürekli internete bağlı kalmalarını sağlamanız yeterlidir diye düşünüyorum.

Bilgisayarlar 64 mb ramli.Projeksiyon olmadığı için Nss ile ders anlatmayı düşünüyorum o yüzden lazım.
Daha önce dediğinizi yaptım kullanılabilecek durumdakileri kullanmaya çalışıyorum 3-5 tanesi işe yaramaz durumda.

deftones' Alıntı:
gerekli gördüğün programları kurduktan sonra acronisle image al ay makinelere kur sonra drive vaccine yada deepfreeze kur. Ben antivirüs kuramadım makinelerim eski (Avira yada Avg yada Nod32)

Asıl merak ettiğim bu işlemi bu pc lerde Flashla yapabilirmiyim? cd romların hepsinin tam çalıştığın emin değilim.

Buzkırıcı' Alıntı:
win2000 yada winME ile uçar gider

Açıkcası 2000 ve Me sıcak gelmiyor belki daha önce hiç kullanmadığım için zaten elimdede cd leri yok. Xp lite deneyim olmazsa onları değerlendirecem.

64 mb ram için win98 kurun gitsin. diğererine de xp kurarsınız. valla kolay gelsin. kötü yere düşmüşsünüz:) Cd-rom olayında ise bir tanesinden söküp diğerlerine takarak çözün. 64 mb lik bilgisayarların biosunda da flasha yönledirme yapamazsınız sanırım. O yüzden flash de geçin. Kaç bilgisayar var? En fazla 20 dir. Sabahtan başlarsan bir günde kurarsın. ancak donanımsal problemlerle de uğraşırsan 2-3 sürer. Okullar açılıncaya kadar yetiştirirsin merak etme:)

metelfmetelf' Alıntı:
kardeşim bunları bilmiyorsan niye bt öğretmeni oldun. ben şahsen bunları yazmaya utanırım.

Olay bunları bilmemek değil bilakis bilgisayar konusunda çevreme göre oldukça iyiyim. yaklaşık 10 yıldır bilgisayar dünyasının içindeyim. Ve sürekli son teknolojilerle uğraştım. Ve halada öyleyim. Kimse PCI express i bilmezken ben yurtdışından getirtip kullandım.Şuandada hala pek kimsenin kullanmadığı usb3.0 ve blueray kullanan biriyim.
Gel görki yıllar sonra tekrar eskiye dönmem gerekti.Ve BT cilerin en güzel ve en iyi özellikleri yardımcı ve paylaşımcı olması. Ve bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Gerçi benimki bilmemekde değilde neyse. Sonuçta burası bizim paylaşım ve yardımlaşma ortamımız. Elbette bu söylenenlerin hepsini deneme yanılmayla öğrenirim ama önce bir bilenden tecrübelerini, deneyimlerini ve tavsiyelerini almanın daha iyi olduğunu düşündüm.

metelfmetelf' Alıntı:
kardeşim bunları bilmiyorsan niye bt öğretmeni oldun. ben şahsen bunları yazmaya utanırım.

Bu arada sen kimsinde daha bugün üye olup, yersiz konuşmalar yapıyosun ki? Ben de dikkat etmeden üyeliğine cevap yazmışım.
bi kaç saatte bu kadar msj yazdığına göre iyi niyetli biri olduğunu sanmıyorum.

solomonte' Alıntı:
metelfmetelf' Alıntı:

Senin böyle aleni olarak, her kesimden insanların girdiği bir forumda meslektaşına yönelik bunları yazmandan daha utanç verici olamaz.. Keşke özelden yazsaydın hocamıza bu sıkıntını...

Saolun hocam ilginiz için. Admine mesaj attım bakalım. Sanırım ya ögrenci yada bişeyler zoruna gitmiş birisi .Bugün 2 saat önce üye olmuş Yerli yersiz her mesaja abuk sabuk cevaplar yazmış önemsiz biri yani.

metelfmetelf' Alıntı:
Yargılamak size mi düşmüş :verymad:
Arkadaşlar zaten yapılacakları söylemişler, bence müdürünüzden projeksiyon aleti isteyin hocam. Projeksiyon olmadan pek sağlıklı ders işlenmiyor.

receps' Alıntı:
yakuphan' Alıntı:

Bilgisayarlar 64 mb ramli.Projeksiyon olmadığı için Nss ile ders anlatmayı düşünüyorum o yüzden lazım.
Daha önce dediğinizi yaptım kullanılabilecek durumdakileri kullanmaya çalışıyorum 3-5 tanesi işe yaramaz durumda.

deftones' Alıntı:

Asıl merak ettiğim bu işlemi bu pc lerde Flashla yapabilirmiyim? cd romların hepsinin tam çalıştığın emin değilim.
Bilgisayarının bios ayarlarında usb den başlatma seçeneği varsa xp yada win 98 i flashtan kurabilirisn. Acronis için flashtan boot diski oluşturabilirsin.

O zaman her şey yarın okula gidince belli olacak. Ön hazırlık olarak işletim sistemi ve gerekli programları hazırlayayım. Usb boot varsa yarında ona göre hazırlıklarımı yapayım bakalım. Herkese yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

SİRE' Alıntı:
metelfmetelf' Alıntı:
Yargılamak size mi düşmüş :verymad:
Arkadaşlar zaten yapılacakları söylemişler, bence müdürünüzden projeksiyon aleti isteyin hocam. Projeksiyon olmadan pek sağlıklı ders işlenmiyor.

Evet sağolsunlar. Yeterince yardımcı oldular. Projeksiyon işi zor. Okul çevresi ve velileri itibariyle geliri olmayan bir okul. Toner parası bile ögretmenlerden toplanmak zorunda kalıyoruz. Kendi çabalarımla alabilirsem alıcm bakalım.

xp lite bence de işini görür.. bi tane de kur dene.. acronis ile ağdan da imajları kurabilirsin.. çok kısa sürede olay biter.. ayrıca şu boş konuşan arkadaşı kafaya takma.. nedense (bu konu için yazmıyorum yazdıklarından konuya hakim oldugun anlaşılıyor sadece tavsiye istiyorsun) bilgisayar konusunda branş arkadaşımızın bilmediği birşeyi bilince sanki 1 numaralı bilgisayarcı oluyoruz.. herşeyi bilmemiz zaten mümkün değil..

impetus23' Alıntı:
xp lite bence de işini görür.. bi tane de kur dene.. acronis ile ağdan da imajları kurabilirsin.. çok kısa sürede olay biter.. ayrıca şu boş konuşan arkadaşı kafaya takma.. nedense (bu konu için yazmıyorum yazdıklarından konuya hakim oldugun anlaşılıyor sadece tavsiye istiyorsun) bilgisayar konusunda branş arkadaşımızın bilmediği birşeyi bilince sanki 1 numaralı bilgisayarcı oluyoruz.. herşeyi bilmemiz zaten mümkün değil..

Evet bir taraftan Xp lite indirdim. Dediğiniz gibi yapıcam. Birinde kurup deniycem ondan sonrada durum ne gerektirirse ona göre devam edicem.
O arkadaşıda önemsemiyorum, zaten önemsiz biri olduğu diğer mesajlarındanda belli.
İlginiz için çok teşekkürler.

Geri