arkadaşlar kesintisiz güç kaynağı seçiminde yardım edin

Kodla Büyü

fredy03

Aktif Üye
Çalıştığım kuruma bir kesintisiz güç kaynağı alacağız doğal olarak görev bana düştü :D yaklaşık 7 pc ve 1 fotokopi makinesini 1 saat süreyle çalıştırabileceğim bir KGK lazım. Ama ne özelliklerde lazım bilmiyorum. Konuyla alakalı bilgisi olan en azından bilgilendirebilir mi yada örnek bir KGK linkini verebilir misiniz lütfen :?

fotokopi makineleri çok güç çeken aletlerdir. Bu işte öncelikle toplam çekilen güçü bulup ona göre kaç kva lik bir güç kaynağı lazım onu tespit etmek lazım. Daha sonra marka model arayışına girmeni tavsiye ederim.

mesela diyelim ki bilgisayarların powerları 300 wat o zaman bunların bir saat gidebilmesi için 300*6(pc sayısı)=2100 watlık bir güç kaynağı lazım doğrumudur ki bu hesaplamam:)

Hocam ben o sektörde çalıştım. Öncelikle şunu söyleyim, UPS'ler elektrik kesintisini durumunda sistemlerin güvenli bir şekilde kapatılabileceği veya jeneratörün devreye gireceği süre kadar çalışmak üzere tasarlanan cihazlardır. Siz 6 bilgisayarı monitörleriyle beraber 1 saat çalıştırsın diyorsanız ona yaklaşık 3 tane 60 Amperlik araba aküsü bağlamanız gerekir. Cihazın içindeki şarj ünitesi de bu üç aküyü doldurmak için yeterli akımı sağlayamayacağından şarj ünitesini güçlendirmeniz veya harici akü şarj cihazı kullanmanız gerekir. KV olarak 1 KV'lık bir cihaz bile işinizi görür çünkü 300W bilgisayarın maksimumda anlık olarak çekebildiği değerdir. Normal kullanımda ortalama bir bilgisayar, monitörüyle beraber 75-150W arası çekiyor.

Fotokopi makinesi olayına girmiyorum bile çünkü bu makineler bir mini fırın kadar akım çeker ve bunu besleyebilmek için en az 20 KV'lık bir cihaz kullanmanız gerekir (tahmini 5000 TL).

Örnek olsun, bir keresinde "ben elektriğin gidip geldiğini anlamayım" diyen bir doktorun muayenehanesine 12 adet 60 Amperlik araba aküsüyle beslenen 20 KV'lık UPS tesisatı yapmıştım ama bunda da şarj katını güçlendirmiştik ve aküler için özel dolap yaptırmıştık.

hocam teşekkür ederim açıklamanıza müdürümüz fikrini değiştirdi zaten şuan için 5 dk bile idare eden olsa yetecek yandaki dairenin jeneratörü kullanılacak..o zaman bana 1 KV lik yeter anladığım kadarıyla :roll:

Hocam kesintisiz güç kaynağını yazıcı ve fotokopi makinalarına bağlamayın. Bu aygıtlar aniden yüksek akım çektiklerinden güç kaynağını bozuyor. Güç kaynaklarının garanti belgelerinde yazar zaten bağlanmaması gerekir diye. Bağlanırsa garanti kapsamında kabul etmiyorlar.

BENDE 1kvalık vardı. nerden aklıma estiyse yanlışlıkla ufo ısıtıcıyı bağlamışım yanlışlıkla. elektirk filan gitmemişti 1 saat çalıştı öyle sonra gümmm. patladı ups.

geçmiş olsun yıldıray hocam arkadaşlar prize dağıtacamda güç kaynağını omadı elektrik gidince fişini çekeriz fotokopinin

Geri