arkadaşlar alese girin çünkü

Kodla Büyü
biltek99' Alıntı:
poet' Alıntı:
Arkadaşlar ALESE en son 2008de giren biri olarak beni aydınlatır mısınız? 2011-ALES SONBAHAR DÖNEMİ soru kitapçığını inceledim. Sayısal 1 sayısal 2 sözel 1 sözel 2 bölümleri var.

1) Biz sadece Sayısal 1 sayısal 2 sözel 1 mi çözeceğiz sanırım sözel 2 nin bize faydası yok mu?

Aynen öyle hocam Sözel 1 + Sayısal 1-2 çözmeniz gerekiyor. Sözelciler de Sözel 1-2 + Sayısal 1 çözülecek.
başvurmak istediğimiz bölümün alacağı puan türüne göre yapmamız gerekmiyor mu şahsen ben eğitim bilimleri vs düşünüyorum ve EA puanı ile aldığı için söz1-söz2 ve say1 çözmeyi düşünüyordum yanlış mı olmuş kesin ve net bilgiye ulaşan arkadaşlara soruyorum sayısal çıkışlıyız diye sayısal mı çözmemiz gerek?

ÖĞRETİM ÜYESİ DIŞINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANI KADROLARINA
NAKLEN VEYA AÇIKTAN YAPILACAK ATAMALARDA
UYGULANACAK MERKEZİ SINAV İLE GİRİŞ
SINAVLARINA İLİŞKİN USUL VE
ESASLAR HAKKINDA
YÖNETMELİK

(7) Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:
a) En az lisans mezunu olmak,
b) Belgelendirmek kaydıyla alanlarında en az iki yıl tecrübeli olmak.

bu bölümlerle bizim alakamı ne anlamadım

bu bölümlerle alakayı bilmiyorum ama ogye olacaktır ona başvurabiliriz. artık merkezden alınıyor malum. mülakat yok torpil çok uçuk kaçık makamlardan yapılabileceği için en azından torpil oranı çok azalır.

arkadaşlar bişey sorcam şimdi ben çocuk gelişimi alanından yüksek lisans yapabilirmiyim

crazyman' Alıntı:
bide istediğim alandan yapabiliyormuyum yüksek lisans

Hocam istediğin alandan yüksek lisans yapabilirsin ancak açılacak programa şartının uyması lazım. Bilgisayar öğretmeni olupta mühendislikte yüksek lisans yapanda var, eğitim bilimleri veya kamu, işletme gibi alanlarda yapan var. enstitüler veya anabilimdalları, öğrenci alım duyurularında, istediği, mezun olunacak lisans bölümlerini, ales şartı ve dil şartını belirtir. Sana uyuyorsa başvurursun. Meslek yükseokulları da büyük bir avantaj şayet diliniz yoksa. Bununla birlikte YÖK'ün Öğretimüyesi yetiştirme Programı ile (ÖYP) ales puanınızın %60ı lisans ortalamanızın %25i ve Dil puanınınzın %15 alınarak (mülakatısz torpilsiz) bir puan belirlenip, yüksek puanlılar, tercih ettkikleri üniversteye kabul edildiğinde, üniverstede 6 yıl boyunca master+doktora yapıp (araştırma görevlisi olarak) bitirdiğinde kadrolu yardımcı doçent olarak göreve başlıyor. Şayet bu meslekten veya branştan sıkıldıysanız, biraz gayretle geçiş yapılabilecek avantajlı bir alan...

Geri