ardunio yu ne hangi programlama dili ile öğretmeliyim

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar ardunio yu öğreteceğim. Ama hangi programa dili kullanmalıyım.
scratch , mblock başka var mı?

Arduino nun program dili c programlama gibi. Bence c ogretirseniz daha faydali olur. Tek arduino degil butun hayatlari boyunca c yi kullanabilirler

arduino C dili ile programlanır ancak C ağır bir dildir.
Ortaokula anlatacaksanız m-block ile başlamak daha mantıklı
ancak m block ile bir noktaya kadar gelinebiliyor sonra mecburen C öğreteceksiniz

arkadaşlar ardunio ya yeni başladım diyemiyorum henüz nerden başlayacam bilemiyorum biraz araştırma yaptım. www.arduino.cc den yazılımı indirdim. içerisinde void setup() void loop() gibi komutlar var sizin söylediğiniz mblock farklı bir yazılım mı hiç bir bilgim yok bilen arkadaşlar şu hangi dil öğreteyim olayını baştan anlatabilirlerse benim gibi hiç bilmeyenlerde öğrenmiş olurlar. bu arada c biliyorum az çok ama çocuklar için hangisi kolaysa onu öğreteyim diye düşünüyorum. birde ardunio için başlangıçta hang set alınmalı sizce yada geniş bir set alıp yeri geldikçe mi malzemeleri kullanayim. robotistandan örnek gösterebileceğiz bir setin linkinide paylaşabilirsiniz enazından bende kontrol ederek bilgi edinmiş olurum. cevaplayacak arkadaşlara teşekkürler şimdiden.

Hocam mblock sana ve çocuklarına en uygun olanı. Sctarchtan daha gelişmiş yöneti kolay

Sayın hocam birkaç sensörü kullanamayacak olmaniz (dht11 sıcaklık/nem) olmanız dışında kesinlikle mblock ile baslamalisiniz.
Ama önce elektronik işine girmemeniz gerekir
Strach ile kodlama mantığını anlatmamız lazim

Mblock olayı nedir arkadaşlar bununla ilgili bilgi verir misiniz acaba çocuklar a nasıl anlatabilirim bunu

Mblock olayı nedir arkadaşlar bununla ilgili bilgi verir misiniz acaba çocuklar a nasıl anlatabilirim bunu
sayın hocam hazır kod bloklarıyla hazırlanan kodlama programı. indirip biraz karıştırmanızı tavsiye ederim
stratch 2 ile de başlayabilirsiniz

arayüzü hemen hemen scratch ile aynı olan bi program ama arduino ve mbot gibi robotlara komut gönderme seçeneği var.. blok kodlar ile yapıyosunuz yine scratch te olduğu gibi farkı scractch komutları yollarken hata veriyo ama mblock bu konu da baya önde hata oranı yok denecek kadar az.. arduino nun normal yazılım sayfası da var ama ben şahsen öğrencilerde kullanmıyorum çünkü ağır geliyor ve sıkılıyorlar

Tşkler hocam peki ardunio konusunda baştan itibaren bir kitaptan mi takip ederek gitmeliyim yoksa en baştan video anlatımlarıyla giden bir yer varmı bilen arkadaşlar direk link verirse sevinirim

Mblock nasıl anlatıyorsunuz? takip ettiğiniz belli bi konu/kaynak var mı? varsa paylaşır mısınız?

Simdi hangi malzemeleri alalim. En onemlisi nereden alalim. Maliyet ne olur

Hocalarım mblock+arduino mu yoksa scratch mi? BT sinifimiz var fakat öğrenci sayimiz fazla. Fatih projesi maalesef yok okulumuzda. Ne tavsiye edersiniz?

Scratchde ardunio yu pcden çıkarınca pille çalışmıyor kesinlikle mblock kodla pcden çıkar tak pile çalışsın set Robotizmoyu tavsiye ederim aslında size en yakın hangisiyse ordan almak mantıklı ama internetten alınacaksa robotizmo derim

Önce ne yapacağınıza karar verip sonra içeriği belirleyin bence

şöyle bi yol çizdim
CODE.ORG: Ders 1 ders 2 (ders 3 ve ders 4 de olabilir. fazla zaman kaybetmek istemiyorum )
MBLOCK: @mehmetkaya1980 hocanın kodlamayap.com sitesi, @namaldish hocanın google drive paylaştığı kaynağı ( kurcaladıkça şekillenir )
FRİTZİNG veya PROTEUS simülasyon programı: mblock ile çalışırken simülasyon programlarıyla deneme yapmayı düşünüyorum

Son düzenleme:
Geri