Arduino ve Mblock ile eğlenceli Oyunlar

Kodla Büyü

malcolmx64

Aktif Üye
Bu videoda bir dinozor oyununu arduino ve hcsr04 ultrasonik mesafesensörü kullanarak kontrol ettik.. eğlenceli ve bir o kadar da güzel bir çalışma..
Gerekli dosyalar linkte
https://drive.google.com/open?id=1MgG_ekVoMBvYQXhbw9J7RkWVRtZaOD35

NOT:Videoda okulda çekilmiş olan görüntüler geçen sene kodlama haftasında yapılan etkinlikten alınmıştır. Ordaki dinozor oyunu görsel olarak farklıdır. Başkası tarafından yapılmıştır. Dilerseniz bizim yaptığımız dinozor oyununu da ona göre uyarlayabilirsiniz..

Güzel çalışma olmuş hocam tebrikler.
Arduino 'yu nereye monte ettiniz. Çalışması ile alakalı açıklayıcı bilgi eklerseniz uygulamasini gerceklestirmek isteriz ogrencilerimizle

Emeğinize sağlık hocam. Mesafe ölçeri aurdinuo kartı ile birlikte oraya monte ederken bant ile yapıştırdınız?

Bu videoda bir dinozor oyununu arduino ve hcsr04 ultrasonik mesafesensörü kullanarak kontrol ettik.. eğlenceli ve bir o kadar da güzel bir çalışma..

Sayın hocam, çok güzel bir çalışma gerçekten ama ben bir türlü başaramadım. Çok tecrübeli sayılmam ancak sizinkine benze bir yapı (kod ve devre) oluşturdum. Fakat aynı kodları gönderdiğimde dinozor durmadan zıplıyor ve topu algılamıyor. Sonra fark ettim ki sizin videonuzda da dinozor hemen ardı ardına zıplıyor ve topu algılamıyor. Neyi düzeltmem gerekiyor acaba? Ultrasonik mesafe sensörü ile bağladığımda hiç veri almıyor gibi ve sanki değeri "0" algılayıp direk zıplıyor.

Sayın hocam, çok güzel bir çalışma gerçekten ama ben bir türlü başaramadım. Çok tecrübeli sayılmam ancak sizinkine benze bir yapı (kod ve devre) oluşturdum. Fakat aynı kodları gönderdiğimde dinozor durmadan zıplıyor ve topu algılamıyor. Sonra fark ettim ki sizin videonuzda da dinozor hemen ardı ardına zıplıyor ve topu algılamıyor. Neyi düzeltmem gerekiyor acaba? Ultrasonik mesafe sensörü ile bağladığımda hiç veri almıyor gibi ve sanki değeri "0" algılayıp direk zıplıyor.
Tamamdır çözüldü. Sorun benim Mblock versiyonu ve port ile alakalıymış :)

Hocam portu kontrol etmek gerekiyor.. ayrıca bazen düzgün calismadiginda aygıt yazılımını güncelleme demeniz de gerekebiliyor.. ben videoyu çekerken yalnız olduğum için başarılı bir çekim yapamadım..

Merhabalar, bu başlıktaki oyunları scratch'te ve Mblock 5'te sorunsuzca açıyorum. Ancak Mblock 5'teki çalışan kodlar ile Arduino bağlantısı denediğimde bir türlü cihazı Mblock 5'te aktif edemiyorum.
Arduino'yu Mblock 3 'te kullandık hep sınıfta ancak buradaki bazı kodlar ve bloklar mblock 3'te hata verdi. Mblock 5'e geçince de Arduino bağlayamadım. Offline versiyon deniyorum, indirdim, kurdum. Aygıt ekle menüsünden Arduino seçiyorum ancak "Ağ hatası" diye başlayan bir hata veriyor devamlı. Okul internet hattından olduğu için mi acaba? Neyi gözden kaçırıyor olabilirim.

Geri