arduino üstadlarından tavsiyeler

Kodla Büyü
esenordelarthe' Alıntı:
Ben de gecen gun bir calistayda sizleri anlattim arkadaslar hatta cumhur hocanin bir iki calismasini gosterdim :)l
geçen hafta 4006 fuarı vardı.
bende 11 arduino projesi ile fuara katıldım.
gelen tübitak temsilcisi 3-4 proje için patent alın dedi.
diğer gelenler her fuara katılan okul müdür ve yardımcılarıydı.
kimsenin ne ilgisini çekti ne umrunda olduk.
biz ne kadar bir yerlerimizi yırtsak da nafile.

bizde de geçen hafta fuar vardı. 3 tane bilgisayarla ilgili 8 tane de arduino olmak üzere 11 proje hazırladık bilişim alanında. tubitak temsilcisi de diğer gelenler de beğendi ama çoğu kişi için çizgi izleyen robot un hala pek bi anlamı yok. yanından öylece bakıp geçtiler. bluetootth lu kaplumbağa yaptık. kaplumbağa oyuncak basit bişeydi diye pek önemini farketmediler bile. demekki dış görünüşüne göre de değerlendiriyorlar. malum sensörden falan anlamadıklarına göre.

topraktaki nemi ölçerek kuruduğunda alarm çalan bi sistem yaptık. en basitlerden biri olmasına rağmen çok ilgi gördü şaşırdım doğrusu.
buradaki örneklerden faydalanarak mevelerden piyano yaptık. o da ilgi gördü. bunun gibi 6 proje ve 2 robotla birlikte 8 arduino projesi yaptık.

ama hala bizi en çok zorlayan iki robotun ilgi görmemesini anlayamıyorum.

bu konuda en çok tubatak a teşekkür etmek lazım bence. 4006 kapsamında proje üretmek gerektiğinde birden kendimizi arduino nun içinde buluyoruz. 4006 olmasa da merak ederdim ama ne zaman başlar ne hızda ilerlerdi bilemiyorum. işin maddi boyutunda da zaten diyecek bişey yok :)

Arkadaşlar Robotus.net teki arduino başlangıç setini öneririrm. Linki Burada Buyrun fiyatı 58 Tl. ilk başlangıç için işinizi görecek temel elemanlar mevcut. Ben buradan aldım. Yurt dışından beklemek istemediğim için sipariş vermedim. Daha sonra robotistan.com'dan 2 adet dc motor ve tekerler, Motor sürücü kartı , orta boy breadboard , pertinaks gibi malzemeler aldım. Bunlarla engelden kaçan robot yapacağım. Hobi amaçlı ilgileniyorum ama inan gerçekten çok zevkli. Bu siteyi öneririm gerekli tüm malzemeler var neredeyse ama bazı ürünlerin fiyatları pahalı açıkcası. Yurt dışından da yakından sipariş vermek istiyorum özellikle sensör setlerinden. Çünkü sensörler olmadan birşey yapamayız. Yurt dışından alışveriş yapan arkadaşlar bu konuda bilgilendirme yaparsa sevinirim. nelere dikkat edeceğiz? kaç güne geliyor? sadece belli bir fiyat üzeri mi sipariş verebiliyoruz... gibi

Aliexpresten alışveriş yapmayı düşünenler satıcı puanlarina ve ürün yorumlarina dikkat etmeliler. Ucretsiz kargo seçeneği mevcut urunler veya düşük kargo ücreti olan ürünleri tercih edebilirler. Aldığınız ürünün min tutari çok onemli degil. 1tl lik urunu bile ucretsiz gondermektedirler. Gonderi suresi saticidan saticiya kargo turune ve en onemlisi cin tatil gunlerine bagli olarak 15 gun ile 2-3 ay arasi degismektedir

Iyi çalışmalar

Yurtdışından sensör setlerini ve başlangıç setini çok uyguna alabilirsiniz. Acelesi olmayanlar tercih edebilirler

aydınDr' Alıntı:
Aliexpresten alışveriş yapmayı düşünenler satıcı puanlarina ve ürün yorumlarina dikkat etmeliler. Ucretsiz kargo seçeneği mevcut urunler veya düşük kargo ücreti olan ürünleri tercih edebilirler. Aldığınız ürünün min tutari çok onemli degil. 1tl lik urunu bile ucretsiz gondermektedirler. Gonderi suresi saticidan saticiya kargo turune ve en onemlisi cin tatil gunlerine bagli olarak 15 gun ile 2-3 ay arasi degismektedir

Iyi çalışmalar

hocam ben üstteki mesajımda yanlış yazmışım. Bir ürün incelemesinden atıyorum 150 $ ın üzerinde alışveriş yapmamaya dikkat edin gümrükte takılıyor sıkıntı çıkabiliyor gibi.. Yani buna ne kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Ben bu aralar sensör seti sipariş etmek istiyorum varmıdır önerdiğiniz bir link?

sayın hocam,
80 doların üzerindeki ve elektronik ürünlerden bazılarının gümrük kontrolünde kaldığı yorumlarını okudum.
Burada sipariş vereceğiniz adresi bir iş yeri olarak değilde(satmak amacıyla aldığınız kanısı uyandırmaması için) okul veya ev adresinizi vermenizi öneririm.
Mümkün mertebe 50-60 dolar üzeri siprariş vermemeye çalışın. eğer alacaklarınız bu tutarın üzerinde ise parça parça almaya veya farklı bir kullanıcı adı ile başka bir adres üzerine de alınılabilir.
aliexpress de 37 lik arduino sensör setleri var fakat bunlar da yeterli gelmeyecektir. bunlar içindeki bazı sensörleri başlangıç için kullanmak uygun olmayabilir. aynı satıcının mağazasını ziyaret ederek haricen sensörleden alınılabilir. bu şekilde daha mantıklı olacağını düşünüyorum kullanacağınızı veya kullanma ihtimalinizin fazla olacağı sensörlerden almalısınız.
link paylaşımı meb hattından dolayı yapamamaktayım ama fırsat bulduğumda daha önce siparişini verdiğimiz setin linkini paylaşabilirim.

İyi çalışmalar dilerim.

hocam paypal memlekette kapandıktan sonra bu ürünleri nasıl alacağız yurt dışından

ali express kullanan arkadaşlar;verdiğiniz siparişler için takip numarası var mıydı?? KArgolarınızın durumunu takip edebiliyor muydunuz? paypal dışında kredi kartı ile yurt dışından sipariş verilemiyor mu?

Biz daha oncedeki alisverislerimizde kredikarti uzerinden işlem yaptik ve takip numarası da vardi

Kredi kartı ile sipariş vermekte herhangi bir sorun yaşamadım arkadaşlar. aliexpress de güvenilir satıcılardan almakta fayda var. Yorumlar satıcılar için çok önemli. Satıcıların yorumlarını inceleyebilirsiniz. Yeni çıkan gümrük mevzuatında ki güncellemeye göre artık TC kimlik numarası adres telefon kimlik bilgilerini gerçek kişiye göre düzenlenmesi gerekiyor. Kargo takip numarası bazı ürünlerde verilmiyor yada 1-2 dolar karşılığında alınabiliyor. Tercih müşteriye kalmış.

sensör paketi pahalı ve gereksiz.
Kitap gereksiz.
Arduino set gereksiz...
parça parça almanızı tavsiye ederim. eğer arduino ise ama biraz programlamadan ve elektronik den anlıyorsanız. STM32 lere bakmanızı öneririm.
diyorsanızki öğrencilere anlatıcağım o zaman arduino derim.

-arduino uno R3 (DIP) alın hem kısa devre koruması vardır hemde entegresi değiştirilebilir. SMD dayanıksızdır. KLON arduino lar orjinal gibi 18V ile çalışmaz bunuda unutmayın. 12V da bile ısınma yapar sonra smd elinizde kalır.

-direnç(330,1k,10k ucuz istediginiz kadar)
-Breadboard(bakmadan almayın çin malı deliklere jak girmez elinizde kalır)
-E-E , E-D , D-D jak(40 lı paketler işinizi görür)
- led (ucuz istediginiz kadar)
- LDR direnç(2 adet )
-TM36 sensör(2 )
-pot(10K)(3 adet )
-PIR(1 adet yeter)
-HCSR-04(1 adet)
-SG90 servo(1 adet)
-Sarı motor(isteğe göre)
-LCD(16x2)

başlangıç için yeter zaten bi kaç günde bunlarlada işiniz biter :)
devamı için size 3D gövdeler ve başka sensörler gerekecektir.
Kocaeli de iseniz basit 3D gövdelerinizi Robkod olarak bedava veririz...
Kendi eğitim setlerimiz de var kurumlara verdiğimiz ama adet satmadığımız için yazmadım....

sensör paketi pahalı ve gereksiz.
Kitap gereksiz.
Arduino set gereksiz...
parça parça almanızı tavsiye ederim. eğer arduino ise ama biraz programlamadan ve elektronik den anlıyorsanız. STM32 lere bakmanızı öneririm.
diyorsanızki öğrencilere anlatıcağım o zaman arduino derim.

-arduino uno R3 (DIP) alın hem kısa devre koruması vardır hemde entegresi değiştirilebilir. SMD dayanıksızdır. KLON arduino lar orjinal gibi 18V ile çalışmaz bunuda unutmayın. 12V da bile ısınma yapar sonra smd elinizde kalır.

-direnç(330,1k,10k ucuz istediginiz kadar)
-Breadboard(bakmadan almayın çin malı deliklere jak girmez elinizde kalır)
-E-E , E-D , D-D jak(40 lı paketler işinizi görür)
- led (ucuz istediginiz kadar)
- LDR direnç(2 adet )
-TM36 sensör(2 )
-pot(10K)(3 adet )
-PIR(1 adet yeter)
-HCSR-04(1 adet)
-SG90 servo(1 adet)
-Sarı motor(isteğe göre)
-LCD(16x2)

başlangıç için yeter zaten bi kaç günde bunlarlada işiniz biter :)
devamı için size 3D gövdeler ve başka sensörler gerekecektir.
Kocaeli de iseniz basit 3D gövdelerinizi Robkod olarak bedava veririz...
Kendi eğitim setlerimiz de var kurumlara verdiğimiz ama adet satmadığımız için yazmadım....
aynen katılıyorum. hazır setler yerine yukarıdakileri bile alsanız başlangıç için ideal. zaten sonra parça parça başka şeyleri ihtiyaç duydukça alacaksınız. bir almaya başladınız mı sınırı yok söyliyim :)

Geri