Arduino Örnek Projeler

Kodla Büyü
arduinoegitimseti.com
İŞTE Arduino Programlamayı En Kolay ve Kapsamlı bir şekilde öğrenebileceğiniz en detaylı ve en kapsamlı set geliştirildi. Tamamiyle Türk alan uzmanları tarafından geliştirilen eğitim setimiz artık satışta. Yüksekokul - Meslek Lisesi Öğretmen ve öğrencileri için çok faydalı olacağına inandığımız bu seti incelemenizi öneririz. Görüş ve eleştirileriniz bizim için değerlidir.

bidene' Alıntı:
ertsen' Alıntı:
bidene' Alıntı:
ertsen' Alıntı:
PWM ile led yakma animasyonu yapabilirsiniz. Hatta RGB led şerit alırsınız tüm renkleri kontrol edersiniz. Geçen hafta okulda strafordan Çanakkale şehitliğini yapmışlardı. Ben de Arduino ile ışık animasyonu hazırladım. Çok etkili oldu.
Hocam portlardan ayni anda cok led yanmiyor.
Nasil bir animasyon yapmayi dusunuyorsunuz siz

Hocam, animasyonu yaptım.

Yazdığınız gibi, Arduino'nun source(çıkış) akımı birkaç ledi ancak yakar. Eğer led şerit gibi çoklu bir led dizisi kullanılacaksa yükselteç gerekir. Bunun için ben BDX53B kullanıyorum. Böylece çok sayıda ledi sürebilirsiniz
hocam bağlantıyı nasıl yapıyorsunuz.

520f8c9f96c25ddc44a9e2be4f01e7a4.jpg

Dc motor yerine led şeriti bağlıyorsunuz. 5 volt güç kaynağı yerinede arduinonun çıkışını bağlıyorsunuz.

ogretmen006' Alıntı:
http://www.robotistan.com/sparkfun-mucit-kiti-inventors-kit-v32

bu seti alsak burdakı projelerın hangılerını yapabılırız acaba?
Sayın hocam, seti alsanız muhtemelen hepsini yapabilirsiniz. Ancak bu set işinize yaramayacak birçok komponenti barındırıyor.
Bunun yerine yapmaya karar verdiğiniz projede yer alan devre elemanlarını almanız hem daha az para harcamanızı hem de kafa karışıklığınızın olmamasını sağlayacktır.
Zaten seti alsanız da içerisinden bir tane arduino çıkacağından, her proje için ayrı ayrı arduino almanız gerekecek.
Tavsiyem 50-60 TL'lik bir başlangıç seti alıp, arduino programlamayı, az da olsa elektronik parçaların nasıl çalıştığını öğrenmeniz ardından bir projeyi yapmaya karar verip, ona uygun alış veriş yapmanızdır.
Verdiğiniz linkteki set hem çok pahalı hem de birden fazla proje yapmayı düşünüyorsanız yeterli olmayacaktır. Zira çoğu projede neredeyse aynı devre elemanları kullanılıyor, bu nedenle yeniden bir şeyler almanız gerekecek ve maliyet daha da artacaktır.

aydınDr' Alıntı:
Simulasyon için proteus mu kullanmaktasiniz
hocam ben direk arduino aldım kullanıyorum ancak elimde olmayan ünitler için proteus kullanmak istiyorum ama henüz çözemedim programı.

Arkadaslar ben koldan alinan emg sinyalleriyle kol vb seylerin kontrolunu yapmak istiyorum, uc veya dort komut yaptirsam yeterli olcak. Bunu ardunio tabanli olarak scratch te yapabilirmiyim ?

Sayın hocam, emg sinyallerini tespit edebilen bir sensörünüz varsa bunu arduino'ya aktarabilirseniz tabiki de yapabilirsiniz. Buradaki esas meseleniz sensörü elde etmekte.

bidene' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:
Simulasyon için proteus mu kullanmaktasiniz
hocam ben direk arduino aldım kullanıyorum ancak elimde olmayan ünitler için proteus kullanmak istiyorum ama henüz çözemedim programı.
Arduino yu nasil veya nereden temin ettiniz
Arduino yaninda başka hangi aparatlara sahipsiniz
Proteus kullanimiyla ilgili youtubede bir kac video izlerseniz halledebilirsiniz gocam

hocam bendeki versiyonda sorun var.
ben katılımsız kurulumunu buldum maalesef webdeki videolarla tutmuyor bendeki program.
arduinoyu gittigidiyor üzrinden prototipelektronik isimli satıcıdan aldım.
yanında ledler dirençler bredboard, ldr, buzzer, ultrasonic sensör, su seviye sensörü aldım
bunun yanında sonar için servo motor alacağım, pulse sensör alıp ritim ölçer yapacağım.
bunlar başlangıç

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, emg sinyallerini tespit edebilen bir sensörünüz varsa bunu arduino'ya aktarabilirseniz tabiki de yapabilirsiniz. Buradaki esas meseleniz sensörü elde etmekte.

Ben sinyalleri alacak ara devreyi. Kendim kurdum . Ve elimde suan emg sinyalleri mevcut ama bunlari nasil isleyip gerceklestirecegim kontrolde kullanacak hale getircem onu yapamadim

Elde ettiğiniz sinyaller analog sinyaller ise, arduino üzerinde A0-A1 şeklinde etiketlenmiş girişler analog girişlerdir ve buraya bağladığınız bilgileri 0-1023 aralığında sayı olarak alabilirsiniz. Bu sayıları kullanarak karar mekanizması ile hareket ettirebilirsiniz. En basitinden youtube üzerinden arduino ile potansiyometre kullanımı konusunu incelerseniz, analog sinyallerin nasıl işlendiğini anlatan videolara ulaşabilirsiniz.

Yardımcı olan arkadaslara çok teşekkür ederim
Son bir sorum olacak
Arduino uno r3 ile. Tek bir analog giris ile surekli zamanda farkli frekans ve genlikkere sahip analog sinyalleri nasil ayirt edebilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=6LOgLI5Svmk

flex sensörle robot kol projesi benim son zamanlarda gördüğüm en ilgi çekici proje açıkçası. Ancak hayli maliyetli,flex sensörler biraz pahalı,basit bir çalışma mantığı var aslında sensörün. Hatta kendisi yapanlar bile var ama 5 tanesininde aynı kararlılıkta çalışacağını düşünmüyorum ben.

burhaneren' Alıntı:
https://www.youtube.com/watch?v=6LOgLI5Svmk

flex sensörle robot kol projesi benim son zamanlarda gördüğüm en ilgi çekici proje açıkçası. Ancak hayli maliyetli,flex sensörler biraz pahalı,basit bir çalışma mantığı var aslında sensörün. Hatta kendisi yapanlar bile var ama 5 tanesininde aynı kararlılıkta çalışacağını düşünmüyorum ben.
Bu projeyi yapan arkadas flex sensor icinde alternatif yöntem önermiş. Ama denemek lazim sizinde de dediğiniz gibi kalibrasyonu ayarlamak viraz ugrastiracak

Hocam başlamadan Önce Proteus programında devreler tasarlayıp uno r3 ile denemeler yapabilirsin. programın kütüpanesine uno r3 indirip at yeterli. Bende kişiye özel ses ile çalışan fare ve temizlik robotu yapıyorum şu an. zor değil ama masraflı :) okul müdürüm sağolsun ne istesek alıyo da sıkıntı yaşamıyoruz...

inanin.ozu' Alıntı:
Hocam başlamadan Önce Proteus programında devreler tasarlayıp uno r3 ile denemeler yapabilirsin. programın kütüpanesine uno r3 indirip at yeterli. Bende kişiye özel ses ile çalışan fare ve temizlik robotu yapıyorum şu an. zor değil ama masraflı :) okul müdürüm sağolsun ne istesek alıyo da sıkıntı yaşamıyoruz...
Yaptığınız çalışmaları biraz aciklayabilir misiniz

merhabalar..
faturaları nasıl kestiriyorsunuz arkadaşlar..
diyelim arduino aldınız yanına kablo led sensör board aldınız hepsi içi ayrıntılı faturamı yoksa elektronik malzeme yazması yeterli mi?

bidene' Alıntı:
merhabalar..
faturaları nasıl kestiriyorsunuz arkadaşlar..
diyelim arduino aldınız yanına kablo led sensör board aldınız hepsi içi ayrıntılı faturamı yoksa elektronik malzeme yazması yeterli mi?
Hepsini bir yerden alirsaniz bir sorun olacagini düşünmüyorum. Elektronik devre elemanlari olarak yazarsalar işinizi görecektir
Kolayliklar dilerim

Hocam walla daginik aliyorum bildiginiz gibi her sensor her saticida yok.
elektronik diye toplu kesilmesi daha iyi.
ornek direnc alacagim tekli satilmiyor en az 10 tane satiyor satici. Bu durumda 2 tanesi projede kullanilirsa diger 8 taneyi ben cebimden mi odeyecegim.
bunun gibi cok fazla kalem var projede.
yada malum elektronik eleman. Aldigim parcalarin bir kismi bozuldu bu durumda kalem kalrm faturada ayrinti isteniyorsa bozulan elemanlar icin nasil bir yol izlememiz gerek.

bidene' Alıntı:
Hocam walla daginik aliyorum bildiginiz gibi her sensor her saticida yok.
elektronik diye toplu kesilmesi daha iyi.
ornek direnc alacagim tekli satilmiyor en az 10 tane satiyor satici. Bu durumda 2 tanesi projede kullanilirsa diger 8 taneyi ben cebimden mi odeyecegim.
bunun gibi cok fazla kalem var projede.
yada malum elektronik eleman. Aldigim parcalarin bir kismi bozuldu bu durumda kalem kalrm faturada ayrinti isteniyorsa bozulan elemanlar icin nasil bir yol izlememiz gerek.

hocam o kadarını kurcalama sen,kimse gelip senin projendeki elemanları saymaz. 10 direnç alırsın 2 sini kullanırsın 8i okula kalır,seneye birdaha kullanırsın. Faturalandırmadaki amaç cebe atma olayının olmaması için. Yoksa biz geçen yıl tornavida pense vs bi sürü malzeme aldık,kullandık,bu yıl yine kullanıyoruz. Ya da afişleri basmak için yazıcı aldık,yıl boyunca kullandık. Bu yıl yine kullanacağız.

Geri