Arduino Motor Süremiyorum :(

Kodla Büyü

okanbaris

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar çizgi izleyen bir araç yapmaya çalışıyoruz öğrencilerimle. Sorunum şu L298N kullanıyorum Motor sürücü olarak. Motor sürücü kartını 5V harici batarya ile beslediğimde gayet güzel çalışıyor. Ama 9v luk pil ile bağladığımda tekerler hızlı döndüğü için çizgiden dışarı kaçıyor. Enable pinlerini açıp hız kontrolü yapmak istedim elimdeki 2 araba var ikisinde de aynı sorunla karşılaştım sağ motor hızı düşüyor ama sol motor hızı ayarlanmıyor. 1 aydır çizgi izletemedim. Sensör olarakda 3 lü çizgi izleme sensörü kullanıyorum kontrol kartıyla. Yardımcı olursanız sevinirim...

motor kontrollerini yaptığnız pinlerin hepsinin pwm pinleri olduğunu kontrol edin hocam, eğer 5v ile istediğiniz hızı yakalayabiliyorsanız, powerbank ile de kullanabilirsiniz hocam

Evet kendi aracımı powerbank ile suruyorum zaten. Ama öğrencilerin powerbank olmadığı için mecbur 9v kullanıyorum. Pinleri kontrol ettim bir çok kez pwm üzerine bagli. Teşekkürler ilginiz için.

Arkadaşlar çizgi izleyen bir araç yapmaya çalışıyoruz öğrencilerimle. Sorunum şu L298N kullanıyorum Motor sürücü olarak. Motor sürücü kartını 5V harici batarya ile beslediğimde gayet güzel çalışıyor. Ama 9v luk pil ile bağladığımda tekerler hızlı döndüğü için çizgiden dışarı kaçıyor. Enable pinlerini açıp hız kontrolü yapmak istedim elimdeki 2 araba var ikisinde de aynı sorunla karşılaştım sağ motor hızı düşüyor ama sol motor hızı ayarlanmıyor. 1 aydır çizgi izletemedim. Sensör olarakda 3 lü çizgi izleme sensörü kullanıyorum kontrol kartıyla. Yardımcı olursanız sevinirim...
hocam muhtemelen yapmışsınızdır ama acaba arduino ile sürücü kartın beslemelerini ayrı mı veriyorsunuz? Ayrı veriyorsanız gnd uçlarını birleştirmeniz gerekli. ondan dolayı olabilir.

Hocam ayrı veriyorum ve gnd uçları birleştirdim. Normal enable pinleri pasifken gayet düzgün çalışıyor problem enable pinlerini açınca oluyor. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Enable kullanmadan da hizi ayarlanabilir, örnek sol1 e 200 sol2 ye 0 verin hızı 200 yapmış olursunuz

Hocam varsa elinizde örneği çok faydalı olur bulduğum bütün kaynaklarda L298N için enable pinleri ile ayarlama yapılıyor.

Hocam bir kaç kere izledim o videoyu çok güzel anlatmis ama bende sonuç degismede. Teşekkürler yinede ilgilendiğiniz için

Hocam bende kullanımını anlatmıştım isterseniz izleyin belki kaçırdığınız bir şey vardır. Eğer sonuç alamıyorsanız kullandığınız motor sürücüde sorun olabilir. Eğer isterseniz alternatif olarak TB6612FBG kullanabilirsiniz.

Galiba büyük bir hata yapmışım eğer bu hatadan dolayı çalışmıyorsa çok gülerim kendime. Ben dijital pinlerin hepsinden PWM sinyali alabileceğimi sanıyordum ama PWM pinleri işaretliymiş. İnşallah bundan dolayıdır da düzeltebilirim. Arduino lar okulda kaldı okulda kar tatilinde. Bu arada hasari hocam video yu izlerken kafamda şimşek çaktı. Yardımcı olan herkese çok teşekkürler.

motor kontrollerini yaptığnız pinlerin hepsinin pwm pinleri olduğunu kontrol edin hocam, eğer 5v ile istediğiniz hızı yakalayabiliyorsanız, powerbank ile de kullanabilirsiniz hocam

Galiba büyük bir hata yapmışım eğer bu hatadan dolayı çalışmıyorsa çok gülerim kendime. Ben dijital pinlerin hepsinden PWM sinyali alabileceğimi sanıyordum ama PWM pinleri işaretliymiş. İnşallah bundan dolayıdır da düzeltebilirim. Arduino lar okulda kaldı okulda kar tatilinde. Bu arada hasari hocam video yu izlerken kafamda şimşek çaktı. Yardımcı olan herkese çok teşekkürler.

eğer kartınızda bir arıza yoksa hatanın nedeni pwm pinlerine bağlamamak hocam, ilk mesajda da yazmıştık hepsi pwm pinlerinde demiştiniz :)

Geri