Arduino da Ses Çalmak İçin Hoparlör Seçimi?

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
tübitak için bir projede sd karttan ses çaldırmak istiyorum aşağıda devre şemasını ekledim. böyle bir projede sesin kuvvetli çıkması için yüksek watlı bir hoparlör tercih etsek arduino zarar görür mü? çünkü aynı mntıkla motor kullanırken motor sürücü kullanmk zorunda kalıyoruz. hoparlörde de durum aynımı acaba? Arduino kaç watlık hoparlör kaldırır? yüksek watlı hoparlör için motor sürücü kullansak olrmu? yada amfi mi kullanmak gerekir?

Ekli dosyalar

• arduino-mp3-sd-kart-1.jpg
    arduino-mp3-sd-kart-1.jpg
    29.9 KB · Görüntüleme: 135
Hocam gerekli önlemleri aldıktan sonra Röle kullanmayı düşünebilirsiniz. Arduino ses kalkanları var ama denemediğim için Tübitak projenizi sunacağınız alanda yeterli gelir mi bilmiyorum. Daha önce kullanan arkadaşlar varsa fikir beyan edebilirler. Amfi devresi daha güvenli ve mantıklı geliyor 12v akü arduino ve ses sistemini besleyebilir.

Son düzenleme:
tübitak için bir projede sd karttan ses çaldırmak istiyorum aşağıda devre şemasını ekledim. böyle bir projede sesin kuvvetli çıkması için yüksek watlı bir hoparlör tercih etsek arduino zarar görür mü? çünkü aynı mntıkla motor kullanırken motor sürücü kullanmk zorunda kalıyoruz. hoparlörde de durum aynımı acaba? Arduino kaç watlık hoparlör kaldırır? yüksek watlı hoparlör için motor sürücü kullansak olrmu? yada amfi mi kullanmak gerekir?
Hocam geçen sene tübitak 4006da ses kayıt modülünden ses çalma işlemini arduino ile yaptık uyarı sesiydi. Şarjlı bir hoparlör aldık aux kablo ile ses kayıt modülüne bağladık sorunsuz ses çıkışı aldık.

Bildiğim kadarıyla Arduino'nun anfi modülü var. Kendisinden ya da başka bir modülden ses düşük geliyor. Ancak anfi modülüyle ses yükseliyor. Eğer biraz elektronik bilginiz ve merakınız varsa küçük bir anfi devresi bulup kendiniz bile yapabilirsiniz ama biraz uğraşırsınız.

1-3 watt arası sürer yani çalıştırır arduino. Daha yüksek hoparlör bağlanırsa misal 100 wattlık bir hoparlör bağlanırsa 1-3 wattlık ses çıkar zarar görmez ama tam güçte çalıştırmak yüksek ses çıkarmak için o hoparlör çıkışını zayıflatıp istenilen watta bir anfiye verip yine ona uygun güçte bir hoparlör kullanılırsa yüksek ses alınır.

posteki hocam çok teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş. yalnız bir sorum daha olacak amfi yerine motor sürücü kullansak olurmu ikiside akımı yükseltiyor diye düşünüyorum. biraz komik oldu ama cahilliğime verin. :)

Estağfurullah hocam, rica ederim. Motor sürücünün anfiyle alakası yok yani transistörlü bir yapı elbette ama anfi, yüksek frekanslı anahtarlamaya cevap veren bir yükselteç.

Pam 8403 gibi devresini hazır bulabileceğiniz küçük (2*3 watt) anfi kullanabilirsiniz. Biraz daha güçlü tda2003 entegresiyle 10 wattlık bir anfi yapabilirsiniz. yine tda serisinden 20-30-40-50-60-90 wattlık anfi entegreleri mevcut.Ucuzu hangisiyse tercih edebilirsiniz. tda 20130 da var uygun fiyatlı 15 wattlık. 15 watt rms değer gayet fazladır, hiç küçümsememek lazım.

Geri