arduino-çizgi izleyen robot için Pil - tekerlek tavsiye

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Bu sene kendi çapımda çizgi izleyen bi robot yapmaya çalışıyorum... Ancak DC motorları 9V luk pille sürmeyi denediğim de motorların çok yavaş döndüğünü-akımın yetersiz geldiğini farkettim...
2 tane 9V denesem bu defa gerilim yüksek olacak ayrıca ekstra ağırlık oluşacak..

motorları harici Güç kaynağı ile beslediğim de;akımın yeterli olduğunu ve motorların hızının istendiği gibi artıp-azaldığını gözlemledim...
sanırım paraya kıyıp li-po pillerden satın almak gerekiyor? hem hafif hem yüksek akım elde edilebiliyor..

bana bu li-po piller için hangi gerilim ve hangi akım değerlerinden almam gerektiğini deneyimli arkadaşlar yazarsa çok sevinirim..

yada farklı bi alternatif var mıdır?

farzı misal cep telefonu-akıllı telefon bataryaları bi çözüm olabilir mi?

ayrıca silikon ve küçük tekerleklerin yol tutuşu arttırıp-daha iyi tutunma sağlayacağını düşünüyorum..ilk etapta olmasa da sonradan almam gerekecek sanırım?

bu çizgi izleyen robot yarışmalarında robotu oluşturan parçaların kalitesi gerçekten sandığımdan önemliymiş..yoksa yazılım kısmı muhtemelen pek çok robotta benzer şekilde oluyor?ama malzeme kalitesi ve kullanılan işlemcinin hızı sanıyorum sonucu belirliyor..

Hocam elimden geldiğince anlatayım :)

Li-po pil kullanmanız daha iyi olur. 7.2 Volt yani 2S olan ve 500 mah veya 850 mah'lik bir pil işinizi görür.

Hocam robotu oluşturan parçaların kalitesi dediğiniz gibi çok önemli. Yazılımlar üç aşağı beş yukarı aynı oluyor (bu dediğim özel parkur için geçerli). Tekerlek olarak en kaliteli tekerlekler banebots'un bunlardan 3 tane takarsanız bir teker için süper olur. Ama çok pahalı. Başlangıç için normal kalite bir silikon teker alabilirsiniz.

Robotlar otonom olduğu için flash ışığı bile etkiliyor. Sizin deneme yaptığınız pist zemini ile yarışmadaki zemin farklı olabilir. Çevresel çok faktör olabiliyor.

Ama çizgi izleyen en zor kategoridir, bilginiz olsun.

hocalarım tekrar bi sorum var;CNY 70 ve TCRT 5000 ile siyah-beyaz ayrımı yapan devre kuruyorum ;siyah ve beyaz renklerde Gerilim değişimi oluyor;kızıl ötesi sensör çalışıyor....

ama siyahta 1,9 Voltu geçmiyor; beyazda da yaklaşık 200 - 300 mVolt gerilim elde edebiliyorum..
Siyah renk görünce 5 Volta yakın değer elde edemiyorum;potansiyometre ile denedim yine olmadı...en fazla 1,9 volta kadar çıktığını gördüm..
acaba sensör bozulmuş olabilir mi?

daha anlamlı bi yükseliş elde etmem için ne yapmamı önerirsiniz? en azından 3 Volt üstü bi gerilim ele etmem gerekiyor..

Hocam 6v luk motorları 9v ile sürün çok güzel oluyor ben öyle yapıyorum

spider23' Alıntı:
Bu sene kendi çapımda çizgi izleyen bi robot yapmaya çalışıyorum... Ancak DC motorları 9V luk pille sürmeyi denediğim de motorların çok yavaş döndüğünü-akımın yetersiz geldiğini farkettim...
2 tane 9V denesem bu defa gerilim yüksek olacak ayrıca ekstra ağırlık oluşacak..

motorları harici Güç kaynağı ile beslediğim de;akımın yeterli olduğunu ve motorların hızının istendiği gibi artıp-azaldığını gözlemledim...
sanırım paraya kıyıp li-po pillerden satın almak gerekiyor? hem hafif hem yüksek akım elde edilebiliyor..

bana bu li-po piller için hangi gerilim ve hangi akım değerlerinden almam gerektiğini deneyimli arkadaşlar yazarsa çok sevinirim..

yada farklı bi alternatif var mıdır?

farzı misal cep telefonu-akıllı telefon bataryaları bi çözüm olabilir mi?

ayrıca silikon ve küçük tekerleklerin yol tutuşu arttırıp-daha iyi tutunma sağlayacağını düşünüyorum..ilk etapta olmasa da sonradan almam gerekecek sanırım?

bu çizgi izleyen robot yarışmalarında robotu oluşturan parçaların kalitesi gerçekten sandığımdan önemliymiş..yoksa yazılım kısmı muhtemelen pek çok robotta benzer şekilde oluyor?ama malzeme kalitesi ve kullanılan işlemcinin hızı sanıyorum sonucu belirliyor..
Normal 9V'luk pille bile gayet hızlı gidiyor aslında. Motor sürücü entegre ne kullanıyorsunuz? Cep telefonu bataryaları Li-Ion ve Li-Po pillerle özellik olarak pek farkları yok. Daha ucuzlar ama yoğunlukları daha az, yani daha az dayanıyor. Li-Po pahalı gelirse kullanabilirsiniz. Silikon tekerler yol tutuş olarak en iyileri şu anda ama pahalılar. Yarışmaya girecekseniz eğer kullanmak zorundasınız yalnız. Çünkü dediğiniz gibi yarışmalarda yazılımdan çok parça kalitesi etkili oluyor.

spider23' Alıntı:
hocalarım tekrar bi sorum var;CNY 70 ve TCRT 5000 ile siyah-beyaz ayrımı yapan devre kuruyorum ;siyah ve beyaz renklerde Gerilim değişimi oluyor;kızıl ötesi sensör çalışıyor....

ama siyahta 1,9 Voltu geçmiyor; beyazda da yaklaşık 200 - 300 mVolt gerilim elde edebiliyorum..
Siyah renk görünce 5 Volta yakın değer elde edemiyorum;potansiyometre ile denedim yine olmadı...en fazla 1,9 volta kadar çıktığını gördüm..
acaba sensör bozulmuş olabilir mi?

daha anlamlı bi yükseliş elde etmem için ne yapmamı önerirsiniz? en azından 3 Volt üstü bi gerilim ele etmem gerekiyor..

geçen sene yaptığımda cny70 lerin çıkışlarını 74hc14 e vererek voltu 0 ve 5 e yaklaştırıyordum. daha sonra HIGH-LOW durumuna göre de motorları kontrol ediyodum. Sorununuz sanırım bu. gerçi 74hc14 kullanarak digital girişlerden 0 ve 5 okumak yerine direk cny70 leri analog girişlere bağlayarak seri port monitor dan cny70 in siyah ve beyaz renkte verdiği tepki değerlerine görede if şartlarını yaazabilirsiniz. Tabi burada aralık belirtmek gerekiyor. cny70 in zemine olan uzaklığına göre bu değer oynaklık gösterebilir. En garanti yolu 74hc14 kullanmaktır. İmkan yoksa da dediğim gibi analog girişlere bağlayıp ordaki değerlerle çalışmaktır.

tekrar selamlar;3 tane cny 70 ile bir robot oluşturdum..şase falan hepsi hazırlandı..programı da yazdım ancak;gördüm kü ADafruit-motor shield ile motorları sürünce bir motorun torku daha düşük kalıyor ve dönmüyor...
robotu elime aldığımda her 2 tekerlekte dönerken;masaya bırakınca sadece 1 i dönüyor..
devrede 2 tane duracell pil bağladım.... farklı kanalları da denedim ama tekerleklerin 1i dönerken öteki duruyor..
deneyimli arkadaşlar dan tavsiye bekliyorum..motor sürücüyü mü değiştireyim?
yoksa pillerden midir sıkıntı?

yada frekans değerlerini mi farklı seçeyim??
arkadaşlar ne önerirsiniz??

yaklaşık 1 yıl sonra robotum :) tamamen derme çatma malzemelerle kendim montajını yaptım; 4 tane duracell kalem pil - 8Qtr-a (6 sensör kullanabildim...) - arduino uno;sarı tekerlekler her birinin dönme hızı farklı- L298N motor sürücü;adafruit kesinlikle tavsiye etmem bir çok pini bloke ediyor...yada bekji arduino mega ile kullanılabilir ama uno da sıkıntılı...
ve tuhaf bir şase - gövde:)

bu konuyla ilgili bir de serzenişim olacak;her sene yapılan bu robot yarışları da bi yerde parası-maddi gücü olan okulların gövde gösterisine dönüşüyor...çok maliyetli olaylar ve standart yok...kimi okul en fazla 400 liralık bi araçla katıalbiliyorken kimisi robota 2000 lira harcayabiliyor...
bu da eşit koşullarda mücadeleyi bozuyor..
bence kesinlikle parçalarla - tekerleklerle ilgili bir standart oluşturulmalı ve her okulun stanrdatlara uyup uymadığı çok sıkı denetlenmeli hatta paraçalrı bizzate meb temin etmeli

kp - kd değerlerini biraz daha iyi hale getirebilirim ama ince ayarlar için zaman bulamadım..

Hocam ben de çizgi izleyen yapmaya çalışıyorum. Qtr 8rc sensörünü kullanıyorum. Robotum düzgün bir şekilde çizgiyi takip etmiyor malesef. Kp ve Kd değerlerini verirken nelere dikkat ettiniz.

Sayın hocalarım eğer robot yarışma için falan değilse pek çok yerde satılan 6V 250 rpm motorlar gayet güzel iş görüyor. Sensör olarak en çok kullanılan qtr 8a veya qtr8 rc. Besleme meselesine gelince isterseniz iki tane 9 voltluk pil ile biri arduino diğeri motor sürücüyü besleyecek şekilde yapabilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız motor sürücünün gnd si si arduino ya bağlamanız gerekiyor. Diğer yöntem li-po pil kullanmak. Li-po pil kullanırsanız 5V çıkışı olan motor sürücü kullanmanız gerekiyor(l298n de bu var). Motor sürücünün 5V çıkışından arduino yu Vin girişini kullanarak besleyebilirsiniz.

https://github.com/AhmetEkti/Arduino-Projeleri/commit/8418a176af10c67bbd24f0c26615e4c26d05dead

şu adresteki kodu denedim ben bu arada gayet başarılı çalışyor.

Silikon tekerleklerde güçlü motor kullanmak gerekiyor. Yere iyi tutundukları için zayıf motorlar tekeri dahi çeviremiyor(bizzat karşılaştığım bir durum bu)

Yarışma için bir şeyler yapacaksanız işin rengi değişir.

Son düzenleme:
Hocam bu kod hız olarak da ıyi çalıştı mı. Mesela motor güçlü olursa.

simdi dostlar bu konuda ben de bir kaç tavsiye vereyim. bir kere qtr-8rc ve qtr-8a kullanmaniz bu konuda sart.

motor: torku guclu olan motorlar kullanmak lazim. force up 2500 rpm iyidir. bi kere bundan para kisarsaniz olmuyor.

sase: genelde hazir saseler olsa da iki sarhos tekerlegi kullanabileceginiz ve kizilotesi sensorleri cok yuksekte birakmicak sase olusturmali/almalisiniz. max 5mm

mikrodenetleyici: nano'nun hali hazirda 8 tane analog cikisi mevcut. qtr-8a kulaanacaksaniz harika is gorur. yok ille uno kullacagim derseniz asagidaki linkteki modeli kullanin. a6 ve a7 pinleri mevcut. robotdyn bu isi iyi yapiyor. arduino uno
qtr 8c kullancaksanz da hem analog pinleri hem dijitalleri kullanabiliyorsunuz. ama atr-8a bir tik iyi diyorlar rcden.

motor surucu: 2wd icin tb6612fng yeterli ama yok ben oyle ugrasamam diyorsaniz ardumoto alin. ardumoto arduino nano icin bir shield. tabii klon olani alin. 35 lira bir civari var. aliexpreste daha da ucuz 3.5$ L298N da iyi lakin cok yer kapliyor. tasarim bukucu kullanissiz.

tekerlek: simdi ben bircok silikon tekerlekte kullandim. eger yarista degilseniz k346 kulanın. link 0.75$ ve canavar gibi is goruyor. 5-6 tane falan siparis edersinz hem lazim oluyor. ama yok ben 40 lira vermek istiyorum tekerleklere diyorsaniz stl-20 alin.

pil: tabii lipo 6v motor kullancaksaniz 2s lip ki 7.4 volt iyi is gorur. ya da 12 v motor icin 2 s lip 11.1v. tabii ki tek pil kullanmamiz lazim. arduinoyu vin den besleyecegiz. ardumoto kullanirsaniz sikinti yok.

suan qtr-8a, sase ve tekerlekleri yurticin diger malzemeleri aliexpresten alarak soyle bir sey hazirlama asamasindayiz. suan tubitakta kullacagiz. ileride gelistirerek yarismalarda. mukemmel dereceler alasmasak da o heyecani yasariz. :)

IMG_20180326_182826_HHT.jpg
IMG_20180326_182826_HHT.jpg

Hocam yukarıda gayet güzel açıklamış bende naçizane birkaç katkı yapayım izniyle yukarıda da dediğim gibi yarışma için birşeyler yapacaksanız mutlaka hızlı motor, stl20 teker ve hazır kit istiyor. Ama çok hızlı oldukları için çalışırken büyük alanlar gerekiyor. Benim söylediğim mantığı göstermek için, yavaş küçük alanlarda çalışabilen robotlar için geçerli.

bunun kodu var mı acaba? siyah çizgi üzerinde gitmesi için.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    662.9 KB · Görüntüleme: 102
bunun kodu var mı acaba? siyah çizgi üzerinde gitmesi için.
Hocam bu robotzade nin kitlerinden biri, direk kendini satın alırsanız yanında temel programı gönderirler hatta rica ederseniz yükleyip gönderirler. Yukarıdaki kodu da buna uyarlayıp kullanna bilirsiniz.

Tesekkur ederim. Hocam bildiğiniz linkler var mı kod olarak verdiğiniz linke benzer. Varsa paylaşmanız mümkün mü nu linkleri
Hocam bugün kodu tam deneme şansımız oldu, hız için çok uygun değil gibi ama yol takibi açısından oldukça başarılı yolu kaybettiğinde hafif geri gelip tekrar yola giriyor mini sumonun hazırlıkları sorunsuz biterse kodu hızlı motorlar ile dener buraya yazarım

hazır kite hele bir de kodları hazır yüklenmiş olarak alınan hazır kitlere şiddetle karşıyım..
kendinizi geliştirip ,gerçekten bir şeyler öğrenip , ortaya koymak isteyen arkadaşlar için her şeyin hazırı ile varılabilecek bir yer yok...şahsi düşüncem en yavaş şekilde en komik hatta en sarsak şekilde o çizgiyi takip etsin ama kendi emeğiniz kendi çabanız olsun....

Hocam ben de çizgi izleyen yapmaya çalışıyorum. Qtr 8rc sensörünü kullanıyorum. Robotum düzgün bir şekilde çizgiyi takip etmiyor malesef. Kp ve Kd değerlerini verirken nelere dikkat ettiniz.
ben değerleri
#define Kp 0.0355
#define Kd 0.001075

olarak verdim...kp nin; kd den en az 20 kat büyük olması gerektiği yazılıydı bir yerlerde...

dostlar bu arada gercekten iddiali cizgi izleyenler icin cok para dokmeye hazir kitler almaya gerek olmadigini anladimsu birkac aylik surecte. eger cizgi izleyen yapmayi dusunuyorsaniz arduino nano ve tb6612fng ikilini kullanarak delikli pertinak uzerinden baglantilarini yapabilirsiniz. belki karisik gelebilir ama inanilmaz basit. tek yapmaniz gereken lehim sonrasinda kucucuk bir canavariniz oluyor.

ki yaris bile kazanacaginiz sistem yalniz eliniz lehime yakin olmasi lazim.

1 adet nano 17 lira (f1depo)
1 adet 6x6cm delikli pertinaks 2 lira (f1depo)
2 adet disi header (40 li) 2 lira (f1depo)
1 adet erkek header (20 li) 1 lira (f1depo)
1 adet 11.v 3s 500 mah lipo 30 lira (f1depo)
ya da motorunuza gore.
1 adet 7.4v 3s 500 mah lipo 30 lira (f1depo)
1 adet tb6612fng 13 lira (f1depo)
1 adet acma kapa butonu 1 lira (f1depo)
qtr8a 37 lira (f1depo)
42*19 tekerlek 15 lira (robotzade)
sarhos teker 2 li 4 lira (robotzade)
robot sase 12 lira (beta çizgi izleyen) (robotzade)

motor haric guzel gittik. geri kalan motor icin
spark 12v 2500 rpm 2x45 90 lira (robotzade)
ya da
6v 25000 rpm mikro 22x2 44 lira
ya da
6v 250 rpm 5x2 10 lira :)

dostlar bu arada gercekten iddiali cizgi izleyenler icin cok para dokmeye hazir kitler almaya gerek olmadigini anladimsu birkac aylik surecte. eger cizgi izleyen yapmayi dusunuyorsaniz arduino nano ve tb6612fng ikilini kullanarak delikli pertinak uzerinden baglantilarini yapabilirsiniz. belki karisik gelebilir ama inanilmaz basit. tek yapmaniz gereken lehim sonrasinda kucucuk bir canavariniz oluyor.

ya da motorunuza gore.
qtr8a 37 lira (f1depo)

ya da
ya da
Teşekkürler hocam bilgilerinizden faydalandık.

Hazır kit konusunda aynı şeyi düşünüyorum ve sırf bu yüzden bu yıl şasesini bile öğrencilerin kesip yaptığı bir mini sumo yaptık ama maalesef ne proje yarışmaları nede diğer yarışmalar adil yapılmıyor. Göz göre para verilip satın alınmış hatta piyasada var olan ürünler proje diye yarışmalara geliyor ve birinci oluyor. Elle yapılan elektronik bir devrenin fabrikasyon ürün kadar küçük, düzenli ve başarılı olma şansı yok. Mevcut düzende derece almak istiyorsanız hazır kitler kullanmak zorunlu oluyor. Geçen yılın mini sumo finalistleri hazır robotlar. 2016 yılı birincisi GZERO hazır robot, aynı yılın finalisti yine hazır robot. Geçen yılın birincisi özel okul, ikincisi üniversite. Ben bu yarışmalar yapılmasın demiyorum ama en azından arduino tamam ama el yapımı olmayan robotların yasak olduğu bir başka yarışma yapılabilir. Metal olmayan bir malzemeden yapılma, CNC kullanılmadan elle kesilmiş(elli kesildiği çok rahat ayırt edilebilir) robotların yarıştığı bir dal daha olabilir. İlla 10X10 cm standardı koyma, sadece belli ağırlığı geçmese ne olur yani. Motora standart koy mesela 12 volt motorlar kullanılamasın sadece 6V motorlar kullanılabilsin vs. Bende şimdilik 2 tane mini sumo var birini hazır robot kartı ve şase kullanarak yaptık ötekini aldık dekotayı, matkabı kendimiz kestik, biçtik, kırdık, tekrar yaptık öğrencilerimle beraber günlerce denedik. Benim gözümde kıymetli olan bu ama iş yarışmaya, projeye veya sunuma geldiği zaman kıymetli öbürü oluyor. Bir vida bile sıkamayan müdür olmuş herifin biri geliyor, zerre kadar bir halttan anlamadığı için kutusundan yeni çıkmış çin malı drona hayranlıkla bakıyor, öğrencilerin emeğine oyuncak muamelesi yapıyor. Şunu açıkça söyleyeyim inadına site de yapsak, oyun da yapsak, robot da yapsak öğrencilerin yaptığını koyuyorum ortaya, hazır olan her şeyi arka planda tutuyorum. Tekrar tekrar söylüyorum sadece robot yarışmaları değil hemen hemen tüm proje yarışmalarında, sunumlarda maalesef projeyi hazırlayan öğretmen de, oradaki aynı branştan diğer öğretmenler de, jüri de azcık bilgisi olan kişiler de katılan projenin hazır olduğunu biliyor ama yine de nasıl oluyorsa derece alıyor ve siz bu durumu öğrencinize anlatamıyorsunuz. Öğrenci ertesi sene çalışma istemiyor, çünkü tüm yıl hazırlanıyor emek harcıyor ama sıfır emek harcanmış projeye yeniliyor ve zorunlu olarak öğrenci bir şeyler öğrensin istiyorsanız ona çok şey yaptırıyorsunuz ama yarışmaya hazır kit kullanarak gitmek zorunda kalıyorsunuz.

Geçen TUBİTAK ın bölge yarışmasına gitti arkadaşım. Bir çok bilim dergisinde yayınlanmış,belgeselli çekilmiş, azcık bilime ilgisi ola herkesin bildiği bir projeyi almışlar kartondan maketini yapmışlar sadece yer isimleri tükçe yapıp getirmişler birinci olmuş bir sonraki yarışmaya gidecek. Başka proje anlattı(bilmiyorum beki onunda aynısı vardır ama ) çocuklar emek harcamış bir sorunun çözümü ile ilgili kendi çaplarında bir ürün hazırlamışlar dereceye bile girememiş şimdi bu öğrenci yarın birinci olan projeyi internette gördüğünde bunu öğrenciye nasıl izah edebilirsin. Jürideki profesörler gündemi takip etmiyor, bunu projenin hazır olduğundan haberi yok mu diyeceksin.

ya da motorunuza gore.
qtr8a 37 lira (f1depo)

ya da
ya da
Hocam bunları bizde yaptık. Ama kod kısmında bazı zorluklar var. Pid li kod konusunda ornek çalışma var mı geliştirip kullanabilmek için.

ya da motorunuza gore.
qtr8a 37 lira (f1depo)

ya da
ya da

Geri