Arduino Başlangıç Hakkında

Kodla Büyü

ÇetinÖğretmen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepimize güzel bir ikinci dönem geçirmeyi diliyorum.
Arkadaşlar ilk defa Arduino üzerine öğrencilerimle çalışma yapacağım. İlk etapta 5 adet Arduino Başlangıç Seti aldık. Konu hakkında pek bilgim yok..
Nereden ve nasıl başlamalıyım?
Hangi programı tavsiye edersiniz?
İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Kaçıncı sınıflara anlatacaksınız hocam? Ben de 12 kişilik bir gruba anlatmayı düşünüyorum. İlk dönem code.org dan başladık. Bu dönem de mblock ile ardunio ya giriş yapmak istiyorum. Daha set almadık. Hangi seti kaç tl ye aldınız paylaşır mısınız?

hocam elektronik bilginiz yoksa ezbere yapmadan evvel youtube da meraklı maymun kanalı var orada dirençler ledler hakkında basit anlatımlarla arduino var. temel mantığı kaptıktan sonra yine youtube üzerinde bir çok kanal mevcut ve lezzetli robot tarifleri kanalında güzel dersler var. ama ilk etapta led ve direnç mantığını kavramanız açısından meraklı maymunu tavsiye ederim. çok fazla arduino videosu yoktu ben ilk başladığımda ama elektronik bilgisi ilk başlangıç için yeterli idi. oradan başlayın derim.

ancak bunlar arduino ide üzerinden kod yazılan kanallar. mblock ve s4a gibi scratch tabanlı ile de programlama yapılıyor. S4A ve mBlock aynı mantıkta ama mblok gerekli daha iyi bence. hem kodları veriyor hemde kodları direk olarak arduino içine atıyor. bilgisayara sürekli takılı kalma derdinden kurtarıyor. bir güç kaynağı ile de besleseniz yaptığınız program çalışmaya devam ediyor.

ezbere derken kastım şu; mesela ledin uzun bacağı + kısa bacağı - uçtur. doğru bir bilgi ama diyelim ki bir devreden sökülmüş bir led var elinizde ve bacakları kesilmiş ise bunu nasıl ayırt edeceksiniz. yada hangi lede yada elemana neden direnç bağlanır direncin değeri nasıl hesaplanır gibi temel seviyeden bahsediyorum.

Son düzenleme:
hocam 5 lere sakın arduino anlatmayın.6larada ağır geliyor ama yinede anlatılabilir. 6 larada eğleceli bir şekilde sindire sindire anlatın. kodlamanın önemi robotik diye işi ciddiye alırsanız kaçıyorlar. dost tavsiyesi. bu arada klavyeden kod yazmayı blok kodlamadan daha çok seviyorlar.

Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepimize güzel bir ikinci dönem geçirmeyi diliyorum.
Arkadaşlar ilk defa Arduino üzerine öğrencilerimle çalışma yapacağım. İlk etapta 5 adet Arduino Başlangıç Seti aldık. Konu hakkında pek bilgim yok..
Nereden ve nasıl başlamalıyım?
Hangi programı tavsiye edersiniz?
İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Hocam hangi seti hangi siteden aldınız acaba, indirim yaptılar mı ya da kupon var mı? bende 4 set ve bir mbot almak istiyorum neresi daha uygun olur?

Geri