arduino-adafruit motor shield sıkıntı??

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Selamlar;3 tane cny 70 ile bir robot oluşturdum..şase falan hepsi hazırlandı..programı da yazdım;sensörlerden programa bilgi ulaşıyor...istediğim gibi tepki veriyor ancak;gördüm kü ADafruit-motor shield ile motorları sürünce bir motorun torku daha düşük kalıyor ve dönmüyor...

robotu elime aldığımda her 2 tekerlekte dönerken;masaya bırakınca sadece 1 i dönüyor..

devrede 2 tane duracell pil bağladım.... farklı kanalları da denedim ama tekerleklerin 1i dönerken öteki duruyor..
deneyimli arkadaşlar dan tavsiye bekliyorum..motor sürücüyü mü değiştireyim?
yoksa pillerden midir sıkıntı?

yada frekans değerlerini mi farklı seçeyim??

arkadaşlar ne önerirsiniz??

Motorlarınızı göremediğim için çektiği akım hakkında fikir beyan edemeyeceğim ama ilk yapmanız gereken pil yerine batarya ya da daha yüksek akım sağlayabilen piller kullanmanızdır hocam. Motorların yerini değiştirdiğinizde hep aynı motor mu dönmüyor? Yüke bindiğinde her zaman aynı motor dönmüyorsa motorda da sıkıntı olabilir. Daha güçlü bir kaynak kullanmanız iyi olur.

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektro ... 818-2357-0

hocam linkteki motorlardan ve tekerleklerden kullanıyorum..örneğin m4 kanalı ile beslediğimde her 2 motoru da tek tek denediğimde sıkıntı olmuyor...

ama motorlardan birini m4 e diğerini m2 ye bağladığımda m2 ye bağlı olanın torku düşük geliyor...farklı bi motorlada denedim aynı şey oldu...

Sensör durumlarını gösteren 3 led bağladım;bunlar akımı azaltır mı;yani motora etki edecek kadar?

adafruit motor shield 'in harici besleme kısmında 2 tane 9Voltluk pil bağlasam sıkıntı olur mu?

Motorlar 12Voltluk yazıyor ama 18 Volt beslesem bozulur mu?

Adafruit motor shield in kullanması gereken pinleri - sensör pini olarak belirlemiş-dijital pinlerde rastgele 3 ünü kullanmaya çalışıyordum... :)

başına gelen arkadaşlar -yada yeni yeni başlayanlar Bu MOTOR SHİELD takılıyken Arduino nun A0-A1 A2 A3 A4 A5 pinlerini giriş yada çıkış için kullanmakta fayda var..

dijital pinlerde sıkıntı oluşuyor...

çünkü dijital pinleri; motor shield kullanmak istiyor...

Hocam 0-1-2-13 hariç diğer pinleri kullanıyor. 9-10 da servo motor için ayrılı. Servo kullanmıyorsanız 9-10'u da kullanabilirsiniz. Diğer pinleri kullanmaya çalışırsanız sıkıntı çıkar. Buna rağmen hala motorun birisi dönmüyor diyorsanız, kullandığınız pil yetersiz geliyordur. Bir motor çok güç çektiğinde diğerine daha az gönderiyor dengelemek için. Bu gibi bilgiler için Robotistan'a bakabilirsiniz. Sattıkları her malzeme için çok ayrıntılı bilgiler veriyorlar.

18V pil kullanırsanız motorları da sürücüyü de yakarsınız. Sürücü 12v'a kadar izin veriyor. Bunun yerine mAh değeri yüksek olan piller kullanın. Lipo pilleri deneyebilirsiniz.

aekoydemir' Alıntı:
Hocam 0-1-2-13 hariç diğer pinleri kullanıyor. 9-10 da servo motor için ayrılı. Servo kullanmıyorsanız 9-10'u da kullanabilirsiniz. Diğer pinleri kullanmaya çalışırsanız sıkıntı çıkar. Buna rağmen hala motorun birisi dönmüyor diyorsanız, kullandığınız pil yetersiz geliyordur. Bir motor çok güç çektiğinde diğerine daha az gönderiyor dengelemek için. Bu gibi bilgiler için Robotistan'a bakabilirsiniz. Sattıkları her malzeme için çok ayrıntılı bilgiler veriyorlar.

18V pil kullanırsanız motorları da sürücüyü de yakarsınız. Sürücü 12v'a kadar izin veriyor. Bunun yerine mAh değeri yüksek olan piller kullanın. Lipo pilleri deneyebilirsiniz.

hocam ilginize teşekkürler.. yarışmalara yönelik olarak li-po pil ve şarj eden cihaz önerilerinizi yazabilrimisiniz?marka önemli mi?

Yarışmaya katılacaksınız bu motorlar olmaz zaten. 12V'luk motorlardan alıp 11.1V'luk Lipo pil kullanın bence. Bende 12V 1500rpm motor var. 11.1V 450mAh pil yarım saat civarı çalıştırıyor. Ona göre hesaplayın alın. Robotistan'da var her türlüsü. Lipo piller hücre sayısına göre adlandırılıyor. 1S-2S-3S vs. gibi. 1 hücre 3.7V. Ona göre şarj aleti alabilirsiniz. Sakın başka yolla şarj etmeye çalışmayın bu arada.

öncelikle hocam motor lar için hangi pinleri kullanıyosunuz ve li-po pil herzaman daha iyidir...
1. motor için
11-13
2. motor için
3-12 pinlerini kullanın daha dogrusu pwm pinlerini kullanın motorlar için...
eğer bu pinleri kullaıyorsanız büyük ihtimal volt yetmiyordur... piller boş olabilir.
yüksek voltaj vermeyin kartı da motorlarıda yakarsınız...

aekoydemir' Alıntı:
Yarışmaya katılacaksınız bu motorlar olmaz zaten. 12V'luk motorlardan alıp 11.1V'luk Lipo pil kullanın bence. Bende 12V 1500rpm motor var. 11.1V 450mAh pil yarım saat civarı çalıştırıyor. Ona göre hesaplayın alın. Robotistan'da var her türlüsü. Lipo piller hücre sayısına göre adlandırılıyor. 1S-2S-3S vs. gibi. 1 hücre 3.7V. Ona göre şarj aleti alabilirsiniz. Sakın başka yolla şarj etmeye çalışmayın bu arada.

hocam çok teşekkürler..peki motor sürücü shield olarak en verimli hangi kartı önerirsiniz..

bu seneyi zaten kaçırdık;ama bu yıl tecrübe-bilgi edinme senesiydi..işin teorisi ve pratiği çok farklı..türlü türlü sıkıntılar oluşuyor..en azındna teoriye hakimim...

gelecek yıl mutlaka yarışmaya katılmayı istiyorum.derece falan beklemiyorum ama :) ....Allah utandırmasın...

sensör olarak seneye mutlaka 8qrc dijittal sensör kullanıcam-motor olarak dediğiniz tarzda motorlar ve silikon lastikler-batarya lipo batarya--şase uzun ince şaselerden....

motor sürücü olarak adafruit motor shield mi? yoksa daha verimli bi başka marka model mi??
yazılım kısmıda bende tabi :D

hocam bu sene bende ilk kez katılıcam öğrenciler ile mantık şu hizli çizgi izleyen için

yüksek Volt Çalıştıracak kart, Hafif yani amperi düşük lipo pil ve RPM yüksek sağlam motor...

mesela ben., Genesis Arduino Robot Kartı aldım kullanımı kolay
yaşayacagın aksilikler;
motorlar dişli kıracak (kapalı redüktür en iyisi)
qtr-8A tepki süresi çok iyi, qtr-8RC net ölçüm yapıyor...
kod yazmayı kolay sanmayın harbiden hesapladıgınız gibi sonuçlar alamayacaksınız yazdıgınız koddan...

benim hızlı çizgi izleyenler 7 sn de 30m yi bitirecek ama 2 sn nin altına inen ler oldugu söyleniyor...

daha tecrübeli arkadaşlarımız var gurupta dediğiniz gibi ödül birincilik hikaya katılmış olmak bile çok önemli birşey 100bin tl harcayan okullar var bu yarışmaya prestij için.

inanin.ozu' Alıntı:
hocam bu sene bende ilk kez katılıcam öğrenciler ile mantık şu hizli çizgi izleyen için

yüksek Volt Çalıştıracak kart, Hafif yani amperi düşük lipo pil ve RPM yüksek sağlam motor...

mesela ben., Genesis Arduino Robot Kartı aldım kullanımı kolay
yaşayacagın aksilikler;
motorlar dişli kıracak (kapalı redüktür en iyisi)
qtr-8A tepki süresi çok iyi, qtr-8RC net ölçüm yapıyor...
kod yazmayı kolay sanmayın harbiden hesapladıgınız gibi sonuçlar alamayacaksınız yazdıgınız koddan...

benim hızlı çizgi izleyenler 7 sn de 30m yi bitirecek ama 2 sn nin altına inen ler oldugu söyleniyor...

daha tecrübeli arkadaşlarımız var gurupta dediğiniz gibi ödül birincilik hikaya katılmış olmak bile çok önemli birşey 100bin tl harcayan okullar var bu yarışmaya prestij için.

Aynen hocam...Size başarılar..katılmadan o atmosferi görmeden ilerleme kaydetmekte mümkün değil...ucundan kıyısından başladık;seneye inşallah adam akıllı daha profesyonel -kararlı çalışan bi robot yapıp yarışmaya katılma niyetimiz var...Allah utandırmasın..Hocam bide pist olayını nasıl hallettiniz??yani denemelerinizi nerde yapıyorsunuz...

ben beyaz tahta üzerine siyah bant çektim öyle bi yol oluşturdum ama tahta çok kaygan olduğundan tekerlekler patinajda kalıyor...o bile sıkıntı..Tork düşüyor..

biz matbadan cıkarttirdik duz siyah ustune beyaz ama ordada kayiyor hocam. burada katılan diğer okullardaki arkadaşlarla paslasıyoruz mesela ben direk mini sumo için autocad de govde çizip lazer merkezinde kestirdim arkadaşlarada verdim onlar silikon teker kalıbı yaptılar teker bastılar farklı sertlikte ama tutturamadık onlarda kayıyo. teker sıkıntısı yasarsınız zaten bizim elimizde orjinal pist olmadıgı için deneme yanilma yolu ile gidiyoruz. ben hızı yüksek hızlarda başlatmıyorum H. çizgi izleyende örn:60 ile başlatıp döngü ile artırarak ilerliyorum böylelikle kayma olmuyor... çizgi izleyen de ise hareketi yavaş tekeri ağır yapıyorum. bir kaç senedir zaten projeler yapıyoduk bu sene ilk kez katılalım dedik kulüp kurduk egzersiz yazdık v.s. forumda bulursunuz dosyalarımızı paylaşmıştık.
benim amacım okulumda robotik kültürünü başlatmak ve davamını sağlamaktı başardım gören tüm bölümler işin ucundan tutmak istiyor. seneye ben katılmasam bile kordine edip diğer bölümlerin katılmasını sağlayacagım. sorunuz olursa takıldıgınız yer olursa herzaman cevaplarız bildigimiz kadar. Ürün almak istediğinizde de nası alacagınızı nası ödeyeceginizi v.s. anlatırız.

Geri