Arçelik Pardus ETAP Sorunlar-Çözümler

Kodla Büyü
Çok yerde sordum araştırdım ama çözüm bulamadım, hatta bolu imajını hazırlayan ekibe siteleri üzerinden mesaj gönderdim ama henüz dönüş yapmadılar.

Arçelik FAZ3 ETAP19 yüklü tahtada istediğim değişiklikleri yapıp, clonezilla ile imajını alıyorum,
yine clonezilla ile aldığım imajı iso ya dönüştürüyorum,
sonra bu iso yu Rufus ile usb ye yazdırıyorum.

Ama bu usb ile diğer bir tahtaya imajı attığımda bir türlü boot etmiyor tahta çalışmıyor.

Lütfen bunu yapmış birisi varsa bana nasıl yapıldığını yazarsa sevinirim.

Ayrıntılar: BIOS cms den uefi açıyorum olmuyor kapatıyorum olmuyor, usb kalıt desteği kapalı. rufusla usb ye mbr olarak yazdırmayı da denedim gpt olarak da.

Şimdiden teşekkürler

Okulumuza Arçelik Faz 3 Akıllı Tahtalar kuruldu. Tahtanın biri dil seçim ekranında kalıyor. Klavye, fare işlemiyor. Ses tuşuyla diller arasında geçiş yapabiliyorum ama seçim yapıp ilerleyemiyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20211202_093216.jpg
    IMG_20211202_093216.jpg
    102.1 KB · Görüntüleme: 30
öğretmen pardusu beğenmedi ben de windows kurdum. zaten tahtaya fabrikada pardus kurulması da yanlışlıkla olmuş. hocalarım bu bir proje kafanıza göre faz3 tahtaya windows kuramazsınız. z kitap çalışmıyorsa başka alternatifler arasın öğretmen. onun z kitabı için koskoca milli bir projeden vazgeçilemez. tüm sorumluluk size ait. korsan lisanssız bir yazılım kuramazsınız. okul windows lisansı bile alsa yine kuramazsınız projeye aykırı.

öğretmen pardusu beğenmedi ben de windows kurdum. zaten tahtaya fabrikada pardus kurulması da yanlışlıkla olmuş. hocalarım bu bir proje kafanıza göre faz3 tahtaya windows kuramazsınız. z kitap çalışmıyorsa başka alternatifler arasın öğretmen. onun z kitabı için koskoca milli bir projeden vazgeçilemez. tüm sorumluluk size ait. korsan lisanssız bir yazılım kuramazsınız. okul windows lisansı bile alsa yine kuramazsınız projeye aykırı.

Hangi projeye aykırı?

pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması ile yürütülen tüm projeleri düşünebilirsiniz. bir isim mi bekliyorsunuz anlamadım.

Merhaba Faz 3 Arçelik akıllı tahtalarda herhangi bir dosya açıp sayfayı büyütmek istediğimde yada aşağıya kaydırmak istediğimde sürekli seçim yapıyor.Şeçim özelliğini nasıl kapatabiliriz?

Merhaba Faz 3 Arçelik akıllı tahtalarda herhangi bir dosya açıp sayfayı büyütmek istediğimde yada aşağıya kaydırmak istediğimde sürekli seçim yapıyor.Şeçim özelliğini nasıl kapatabiliriz?
evet hocam, pratikte en çok karşılaşılan sorunlardan biri bu,
pdf leri chrome ile açınca sayfa kaydırmada sorun olmuyor,
yazı ve sunu dosyaları buyuk problem ama.

farklı sürümlerde adobe air deb paketleri var hocam netten birkaçını indirip yüklemeyi deneyin.

arçelik pardus akıllı tahtada aktif kablosuz ağları listelemiyor. pardus hiç kullanmadım. otomatik listeleme yapmıyor mu acaba? ya da kablosuz ağı nasıl ekleyebilirim yardımcı olabilecek var mı?

Ama bu usb ile diğer bir tahtaya imajı attığımda bir türlü boot etmiyor tahta çalışmıyor.

Lütfen bunu yapmış birisi varsa bana nasıl yapıldığını yazarsa sevinirim.

Üzerinden epey zaman geçmiş ama söyleyeyim.

Gerçek bir makineye kurulan Linux sistemin imajını alıp başka bir makineye kurduktan sonra önyükleyiciyi manuel olarak tekrar kurmanız lazım. Bunun için de bir Linux dağıtımına ihtiyacınız var.

Örnek bir senaryo ile açıklamaya çalışayım:

Bash:
# Elinizdeki canlı masaüstü sağlayan Linux sistemi akıllı tahtada başlattınız,
# Masaüstüne geldiniz ve bir tane uçbirim (terminal) açtınız.
# Eğer elinizde canlı masaüstü sağlayan bir Linux sistem yoksa, EndeavourOS tavsiye edebilirim. Canlı ortamda işinizi görecektir.
# Bundan sonraki adımlar şu şekilde olacak:

# Öncelikle disk bölümlerini listelememiz gerekiyor
lsblk

# Bu komutun çıktısında disk bölümleri gözükecektir.
# Çıktıda gözüken disk bölümlerinden, EFI ve Linux sistemin Root yani Kök disk bölümünü bulmanız gerek.
# Genelde EFI bölümleri 512, 300, 100 MB civarında olur. Root yani Kök bölümleri ise sistem kurulumunu yaptığımızdan en büyük boyutlu disk bölümü olur.

# Diyelim ki EFI bölümü /dev/sda1, Root yani Kök bölümü de /dev/sda2
# Bu şekilde belirledikten sonra aşağıdaki adımlara geçiyoruz:

# Önce Root bölümü bağlıyoruz
sudo mount /dev/sda2 /mnt
# Ardından EFI bölümünü bağlıyoruz
# /boot/efi bölümü yoksa /boot kısmına da bağlayabilirsiniz
sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot/efi

# Bağladıktan sonra uçbirim içinde kök değiştirmemiz gerekiyor. Bu ne demek?
# chroot, Change Root gibi bir kavramdan gelir. Bunun sayesinde diskteki işletim sistemi başlatılmamış olsa bile o sistem üzerinde değişiklik yapabiliriz.
# Paket yükleyebilir, güncelleyebilir, unutulan şifrelere müdahale edebilir gibi gibi.
# Peki bu işlemi nasıl yapacağız?
# Buradaki adımı Arch Linux ve bu dağıtımı taban alan dağıtımlar için yapacağım. Diğer dağıtımlar için etiketleyebilirsiniz.
# EndeavourOS, Arch Linux tabanlı bir dağıtımdır.
sudo arch-chroot /mnt

# Artık karşınızda farklı bir shell (kabuk) var. Bu sayede diskteki işletim sistemine müdahalede bulunabileceğiz.
# Açılan ekranda girmeniz gereken komut şu:
sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id="Linux"
# /boot/efi klasörü yoksa /boot yazabilirsiniz.
# Bu komut başarıyla çalıştıktan sonra şu komutu gireceksiniz:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
# Bu şekilde GRUB önyükleyicisinin konfigürasyon dosyası baştan oluşacak ve sistem başlatılabilir bir hâle gelecek.
# En son şu işlemleri yapıp sistemi kapatabilirsiniz:
exit
sudo umount -R /mnt
sudo systemctl poweroff

arçelik pardus akıllı tahtada aktif kablosuz ağları listelemiyor. pardus hiç kullanmadım. otomatik listeleme yapmıyor mu acaba? ya da kablosuz ağı nasıl ekleyebilirim yardımcı olabilecek var mı?

Bash:
sudo systemctl stop NetworkManager
sudo rfkill unblock all
sudo systemctl start NetworkManager
nmtui

Bu komutları sırasıyla deneyip dönüş yaparsanız iyi olur.

Geri