arakadaşlar sorunum var. Bir türlü çözemedim.

Kodla Büyü

KARÇİÇEĞİ

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
arakadaşlar sorunum var. Bir türlü çözemedim.
bilgisayar format atacpğım biostan cd /dv ye açılışı ayarlammam rağamne açılşıta cd yi görmüyor. bundan dolayı da format atamıyorum. aynı işlemi usb flash bellek çin de yaptın olmuyor. Bilgisayarda normal girdiğim zaman BİLGİSAYARIM DA her ikisini de (cd-dvd ve falash belleği) görebiliyor içine girip işlem yapabiliyorum. bir türlü format atamadım. :verymad: :(

BIOS'tan yanlış ayar yapmış veya kaydetmemiş olabilirsiniz. BIOS piliniz bitmişse ayarlarınız kayıt da edilmemiş olabilir. BIOS'a girmek yerine bilgisayar başlarken BOOT Seçeneklerine girmeyi deneyin buraya girme tuşu bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterebilir benim bilgisayarımda F10 ile girilebiliyor. Deneyip bulmanızı tavsiye ederim.

Win 8 yada win 10 için bu bios ta güvenlik sekmesinde ayar olması lazım. Özellikle format atacağın bilgisayar dizüstü ise.

Biosta secure boot enable ise formata izin vermeyebilir. Secure boot seçeneğini disable yapınız. Bir de boot seçeneği uefi ise kurulum için uefi DVD yada USB bellek ister. Rufus ile uefi bellek hazırlamayı da deneyiniz.

bios>exit>default>F10>Enter
Tekrar biosa girerek cd/dvd ayarlarınızı yapabilirsiniz sayın hocam

başlangıçta esc tuşuna basarak biosa girmeden ilk açılış cihazını seçebilirsiniz.

Benzer sorunu ben de yaşamıştım,başka bir cd-dvd okuyucu ile düzelmişti.
Bence ilk olarak düşük hızda çektiğiniz bir cd ile formatı deneyin, olmadı cd-dvd okuyucuyu değiştirip format atarsınız.

hocam xp bilgisayarda benimde başıma gelmişti. Bende USB klavye ile boot a girmiyordu. Eski PS2 girişli ile format attım

hocam sistemin win8 veya win 10 ise biosdan yapamazsın. bilgisayarı kapat derken shift tuşuna basarak enter yap. Karşına açılış menüsü gelecek oradan cd yi seç veya istersen usb yi. Daha sonra açılışın yapılacaktır.

Geri