ARADA KALDIM YAZILIM MI ? NETWORK MÜ ?

Kodla Büyü
11.Sınıf devlet malzeme ofisi 75.yıl okulunda bilgisayar okuyorum 10.Sınıfı bitirdim endüstri meslek olarak 11.Sınıfa yazılım olarak geçtim soruma gelince değerli hocalarım cevaplarsa çok iyi olur 1. sınıftan beri bilgisayar ile uğraşıyorum kodlamadan hiç zevk almam hiç sevmem ve anlamam benim anladığım konu ise kasa toplamak tamir etmek format atmak internetle ilgili varsa sorun çözmek bilgisayarda sorun olsada çözerim hiç fark etmiyor... bugün arkadaşım aradı onada network çıkmış transfer yoluyla dallarımızı değiştirelim network de benim anladığım konular var diyor ailem de sana ne çıktıysa ordan devam et nasibin ordadır diyor benim aklımdaki soru ise gelecekte aileme bakabiliceğim, iyi para (3000+) , sorunlarımı çözebileceğim bir meslek seçmek istiyorum aslında hayalim mühendis olmaktı eğer şimdi network e gidersem üniversite de ne okuyabilirim, mühendis olabilirmiyim... ? Yazılım da kalmalımıyım network e gitmelimiyim ? İlgilenip yorum yapacağınız için şimdiden çok teşekkür ederim sayın değerli hocalarım iyi günler iyi forumlar... :)

kardesim sana tavsiyem YAZILIM okuman olacaktir. donanimda ugrasirir durusun yazilimi cözersen ingilizce almanca yada ek bir dil daha geliştiridn mi iş olanagin artar...

Sevgili Öğrencimiz,
Yazılımdan kastın sanırım Veritabanı Programcılığı, Network'ten kastettiğin de Ağ işletmenliği dalı olsa gerek. Ancak senin kendinle ilgili bahsettiğin bakım, onarım vb. konular daha çok Teknik Servis dalının alanına giriyor. Ama sanırım bu dal sizin okulda yok.
Bilgisayar sektöründeki iş imkanları yaşadığın şehire göre değişmekte, küçük şehirlerde bilgisayar tamiri, bakım ve onarımı işleri ağırlıklı iken, büyük şehirlerde ise programlama, web tasarım, grafik işleri, bazı bilgisayar firmaları açısından ise ağ işletmenliği (kablolama, ağ sistem kurulumla vb.) işleri ağırlıklı olmaktadır.
Ancak açıkçası bahsettiğin ücreti sadece liseyi bitirerek elde edeceğin tecrübe karşılığında elde etmen zor. İş hayatında ne yazık ki yeni mezunlar genelde asgari ücretle işe başlamaktalar, sonrasında belki yüksek ücret alabilmekteler. Bu bahsettiğim durum sadece bilişim değil tüm sektörler için geçerli.
Bahsettiğin miktarı, fırsatları değerlendirerek kendi işini kurarak elde edebileceğini düşünüyorum. Liseyi bitirdiğinde iş yeri açma belgesi de alacaksın, bu belge ile kendi işini kurabilirsin. Çok fazla sermaye olmadan da iş kurman mümkün olacaktır.
Program yazabilmek kolay değildir. Yazdıklarından böyle bir yeteneğinin olmadığı anlaşılıyor. Bu nedenle yapamayacağın, sevmediğin bir şeyin eğitimini almak zor olacaktır ama bir yandan da mühendislik düşündüğünü yazmışsın ki bilgisayar mühendisliklerinde eğitim programlama üzerine kurulu. Anlayacağın eğer programlama öğrenmezsen mühendislik okumak sana zor gelecek.
Hangi dalı okursan oku, alacağın diplomada mezun olduğun alan Bilişim Teknolojileri olarak geçecek ve YGS veya LYS ile üniversitede istediğin bölüme gidebileceksin. Bu senin kültür derslerindeki başarınla doğru orantılı olacak. O nedenle okuduğun dal ile üniversitede okuyacağın bölümün doğrudan bir ilişkisi yok.
Şimdilik bu kadar.

Aynen öyle hocam yazılımdan kastım Veritabanı Programcılığı ve Network'den kastım da Ağ işletmenliği ama okulumuzda Teknik Servis dalı yok ama Ağ işletmenliği (Network) kablolama'dan, ağ sistem kurulumlama'dan vb. daha iyi anlarım. Kod yazmayı sevmiyorum ve Programlama Temelleri dersimde kötüydü ve hiç sevmiyorum o yüzden böyle bişey yaptım. Anladığım kadarıyla şimdilik Ağ işletmenliği dalına gidersem üniversite'de mühendis okuyabilirim(başarılı olur isem). Mühendislik okuyabilmem için de Programlama öğrenmem gerektiğini yazmışsınız hocam eğer şimdi Ağ işletmenliği'ne gidersem üniversitede böyle bir şey'i başarabilirmiyim ? Yani üniversitede Programlama öğrenip yine mühendislik okuyabilirmiyim ? Teşekkürler Hocam.

Elinde ufakta olsa teknik servis beceri bileziği var mı?
Var..
Yazılım becerisi bileziği var mı?
Yok..
Mühendis olmayı istiyor musun?
Evet
Mühendislik tercih zamanında lys-lgs sonuçlarına göre ağ işletmenliği veya veritabanı programcılığı ayrımı yapıyorlar mı?
Hayır.. Hangisi bitirirsen bitir bilişim mezunu kabul ediyorlar. Sorun yok. Aynı muamele
Muhendislik eğitiminde programlama ağırlıklı olacak mı?
Evet
Sonuç?
Küçük de olsa o bileziğin elinde kalsın. Veritabanı programcılığına geç. Ufak ufak uğraş bitirince okulu aynı şekilde ufak da olsa yazılım becerisi bileziği de elinde olur. Avantajlı olarak iki bilezikle eğitime gecersin. İstersen de yazılım zaten gelişmek zorunda olacak. Donanımı da kendi isteginle geliştirirsin. Yazılım-donanım ikisini de iyi bilen bir muhendis olmayı secebilirsin.
Tüm zorlanmayı lisede yasar mantıgı kavramış sekilde muhendislik devam edersin. Ama sıfır yazılımla muhendisliğe gecersem zorlanma donemini orada yasarsın

Güzel yorumunuz için teşekkürler cyln hocam ama ben programlama temelleri dersinde başarılıydım fakat sınavlarda değildim yani 4 derslik programlama dersinden örnek olarak 1 derste yazdığımız kodlardan 3 (+) alıyordum. Ammavelakin sınavlarda kağıda algoritma akış diyagramı vesaire yazamıyorum. Yani hocam sıfır bir yazılım becerim yok. Buna göre ağ işletmenliği ile daha çabuk mezun olsam, üniversite de birazda olsa zorlansam (farz-ı misalen) yinede dediginiz gibi bir Yazılımcı-Donanımcı aynı anda olamazmıyım ? Temel ders şart mı ? :(

Daha cabuk degil de daha iyi notla mezun olmana yarar. Sure aynı sure...
Bizim bölümün temel dersi algoritma. Algoritmayı oturtabilirsen geriye sadece hangi kelimelerle yazacagın kalıyor ki o daha kolay.

Bende senin gibiyim yazılımı hemen unutuyorum donanımı ise unutmuyorum paradan ziyade başarılı iyi yapabileceğin işi yap zevk alırsın

Geri