Anakartın Kondansatör Modelini Nasıl Öğrenirim?

Kodla Büyü

oyungezer

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bir kaç sorum olcak, yardımcı olursanız sevinirim.
1- Okulumuzdaki Fujitsu Siemens Esprimo P3510 bilgisayarların anakartlarında sürekli kondansatör şişmesi problemi oluyor. Bu kondansatörlerin modelini nasıl öğrenebilirim, üzerindeki hangi değere bakarak almalıyım yenilerini.
2- Bu model bilgisayrın anakart modeli nedir. 2. el falan da olsa bir kaç tane almak istiyorum ancak bilgisayarcılar "bulmak çok zor" diyorlar. Bildiğim kadarıyla klasik ATX anakart. Tam olarak modelini bilen var mı bu anakartların.

kasayı açıp şişen kondansatör üzerindeki yazılara bakabilirsiniz.

1- Kondansatörün üzerinde 3300uf kapasite değeri ve max çalışma voltajı 6,3 V gibi iki değer önemlidir. tavsiyem kapasitesi aynı fakat voltajı biraz fazla 10V'luk gibi alman. Montaj işlemi için ise + - kutuplarını belirlemen gereklidir. Yalnız şişen kondansatörü sökmek kolay değil normal havyalar eritmiyor lehimleri. Ben anakartın üzerinden eğerek koparıyorum kon. bacakları üstünde kalıyor oradan yenisini lehimliyorum.
2- Ben de o model yok ama google da gördüğüm kadarıyla BTX anakart yani ters bulmak zor.

Anakarta lehim yapmak hassas bir iş öğretmenim.. Ancak yukarıdaki arkadaşın yöntemi çok mantıklı. Elektrosercen arkadaşın önerdiği kondansatörü temin edebilirsen dediği yöntemle değiştirebilirsin. Üni.deyken benim anakarttaki kond.ü değiştirmiştik.. Ama ince bir işiçilik gerektiriyor. Kolay gelsin..

dengem' Alıntı:
Anakarta lehim yapmak hassas bir iş öğretmenim.. Ancak yukarıdaki arkadaşın yöntemi çok mantıklı. Elektrosercen arkadaşın önerdiği kondansatörü temin edebilirsen dediği yöntemle değiştirebilirsin. Üni.deyken benim anakarttaki kond.ü değiştirmiştik.. Ama ince bir işiçilik gerektiriyor. Kolay gelsin..
Lise yıllarımdan az da olsa tecrübem var sayılır. Videolardan falan biraz araştırayım bakalım.

üzerinde yazan 12V gibi kaç volt akım üzerinde çalıştığını 2200uf nikrofarat sabitleme gücünü gösterir.Orjinal değerini alıp takın.Voltajı fazla alırsanız bir üst devredeki entegreleri yada transistörleri yakabilir. Televizyon parçası satanlarda 25 kuruşa alabilirsiniz.

:eek:
anakartın kondansatörünü değiştirmek mi?

Hocam herşey tamamda ısıyı nasıl ayarlayacaksın fazla ısı verdiğinde karttaki diğer devre elemanları da zarar görecek.
Hem kondansatörü şişen bir anakart nasıl bir anakarttır, hangi tarihten kalmadır, tamir edilsede ne kadar iş görür....

hocam kondansatör şişme olayı ani voltaj değişimlerine bağlıdır genellikle şişen kondansatör değerleri 3300 uf 6,3 volt değerinde olan kondansatörlerdir.Sökme işi o kadar kolay bir iş değildir ve her havya ile yapılamaz biz sırf bu iş için 180 tl lik havya aldık okula sürekli karşılaştıgımız bir olay ve devamlı değiştiriyoruz ve havyanın parasını kat kat cıkardık :+1:

ogretmenokan' Alıntı:
üzerinde yazan 12V gibi kaç volt akım üzerinde çalıştığını 2200uf nikrofarat sabitleme gücünü gösterir.Orjinal değerini alıp takın.Voltajı fazla alırsanız bir üst devredeki entegreleri yada transistörleri yakabilir. Televizyon parçası satanlarda 25 kuruşa alabilirsiniz.

Herşeyi katıp karıştırmıssın yorum yapmasan iyi olurdu... bilgi kirliliği falan

kapasite aynı kalmak kaydı ile voltajı 1 -2 kademe yüksek seçerseniz sorun yaşamazssınız örneğin 2200 uf 6,5 v luk bir kond yerine gönül rahatlığı ile 2200 uf 10 v , ya da 16 v lik kondansatör kullanabilirsiniz. ayrıca kondansatörün şişmesinin en temel sebebi çalışma voltajının üzerinde bir voltaja maruz kalmasıdır. ya da ters polarma. ama ters polarma düşük bir ihtimal. bununla birlikte güç kaynağınızı da elden geçirin derim ben.

şükür ki ortaokullarda pek karşılaştığımız bir olay değil, biz 5 tl lik fare alamıyoruz 180 TL lik havyayı nasıl alırız düşünemiyorum bile :)

Geri