Anakartın destekleyebileceği en fazla donanım?

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bilgisayarımda 2.53 Core 2 Duo işlemci ve 4 gb ram var.
Yetmiyor diyebilirim. cpu ve ram yükseltmek istiyorum.
Maddi imkanım olmadığı için yeni pc almam çok zor 2-3 yıla kadar.
İşlemci, ram ve anakartın birbiri ile uyumlu olması gerektiğini biliyorum. fsb filan
Anakartın en fazla destekleyebileceği donanımı bulabilen bir program var mı bildiğiniz?
Teşekkür ederim

DETAY İSTEYEN OLURSA
Anakartım quanta tw8 dizüstü
casper nirvana
Anakart
mainboard.jpg

Ram
ram.jpg

İşlemci
cpu.jpg

Tüm bilgiler

Ekli dosyalar

• System Summary.rar
    16.1 KB · Görüntüleme: 9
Eksik bilgi var, bilgisayar nedir laptop mu masaüstü mü? Anakartın tam modeli nedir?(Masaüstü olduğunu var sayıyorum). Anakartın marka ve modeline bakıp ilgili markanın sitesinden manuel(anakart kullanım kılavuzu)ini indirip bakabilirsin uyumlu donanımların listesini. Tahminimce anakartına Q serisi işlemci takabilirsin anakartın çok eski değilse q9550- q9600 işlemcileri destekler ancak bu işlemcileri ikinci el olarak bile ortalama 200-250 den bulabilirsin. Fazla diyorsan q8*** ya da q6*** serilerine de bakabilirsin.
Ram olarak DDR2 olduğunu var sayıp 8Gb DDR2 800Mhz takman yeterli olacaktır...

ahmetismet' Alıntı:
Eksik bilgi var, bilgisayar nedir laptop mu masaüstü mü? Anakartın tam modeli nedir?(Masaüstü olduğunu var sayıyorum). Anakartın marka ve modeline bakıp ilgili markanın sitesinden manuel(anakart kullanım kılavuzu)ini indirip bakabilirsin uyumlu donanımların listesini. Tahminimce anakartına Q serisi işlemci takabilirsin anakartın çok eski değilse q9550- q9600 işlemcileri destekler ancak bu işlemcileri ikinci el olarak bile ortalama 200-250 den bulabilirsin. Fazla diyorsan q8*** ya da q6*** serilerine de bakabilirsin.

Bilgileri güncelledim hocam. Laptop.
Ram olayına kafam yattı.
işlemci olarak i3 tarzı bir işlemciyi destekler mi pin sayısı olarak.

hocam o bilgisayarı biliyorum 2006 2007 model. :) şuan o anakarta takabileceğin en yüksek işlemci takılı ram i artırmak hiçbir işine yaramaz zira ddr2 .
tek yapabilecegin ssd takmak ki takmışsınız ama onu bile tam performans kullanamazsınız çünkü anakart sata2 !

sertokus' Alıntı:
ahmetismet' Alıntı:

Bilgileri güncelledim hocam. Laptop.

Ram olayına kafam yattı.
işlemci olarak i3 tarzı bir işlemciyi destekler mi pin sayısı olarak.
http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/PM45_Express.html chipsetle uyumlu islemciler listedekiler. Buyuk ihtimal t9600 falan isini gorur. Bulabilirsen tabi. Tabi devasa bir performans bekleme sonucta eski mimari. Biraz nefes aldirir. Ayrica suanda ki islemcininde macununu arasira degistirdiginizi var sayiyorum.

Geri