Anakartı değiştirdim sorun çözülmedi.Ekranda görüntü yok.

Kodla Büyü

samimi 75

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okulumuzda exper bilgisayarlar var.Yaklaşık 5 yıllık.Öğrenci bilgisayarlarından birinde kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyordu.Ramlarla oynadım olmadı.Başka ram taktum yine olmadı.Bilgisayarın ramlarıni başka bilgisayar taktığımda o bilgisayar çalışıyor.Buna benzerler yöntemler denedim olmadı.Bilgisayarın ekran kartı onbord.En sonunda post cihazı bulup ona baktım FF çıktı.Bende anakartta bir problem olduğunu düşünerek yeni ESC marka anakart aldım.Bu anakartı şimdi taktım yine aynı şekilde pc çalışıyor yine ekranda görüntü yok.Monitor ışığı yanıp sönüyor.Kasadan dıt sesleride yok.Ya arkadaşlar kafayı yiyecem sorun ne olabilir.Yeni aldığım anakartta ekrankartı tümleşik harici olarak agb yeride var.sanki anakartı hiç değiştirmemiş gibi oldu.

hasari' Alıntı:
Hocam sorun güç kaynağında. :)
hocam power supplede olduğunu söylüyorsunuz..Bunu daha önce anakartı değiştirmeden öncede başka bir power supplyle değiştirmiştim ama olmamıştı.Bende anakartandır diye anakartı değiştirdim.Yinede power supplyi değiştiip deneyeceğim.

aynı sorun bende de var ne yaptıysam görüntü yok,anakartı yeni almıştık üstelik aldığımız yere götürüp alın bunu yapın dicem

hocam ekran kartı diyecem fakat yeni bir tane anakart takmışsınız...Peki ekranın kablosunun dişlerini kontrol ettiniz mi içerisinde kırılan ya da başka bir ekranla deneyin birde belki ekrandan kaynaklanıyor...

yaka' Alıntı:
hocam ekran kartı diyecem fakat yeni bir tane anakart takmışsınız...Peki ekranın kablosunun dişlerini kontrol ettiniz mi içerisinde kırılan ya da başka bir ekranla deneyin birde belki ekrandan kaynaklanıyor...
Hocam başka bir monitörde denedim olmadı.Hocam ide kablosu 2 tane var.Biri cd-romun diğeri disketin.

yalın çalıştırma deneyin hocam. Her şeyi ama her şeyi sökün. Anakart yalnız kalsın. Bios pili ıvır zıvır ne varsa. Yatırın masaya bilgisayarı. Güç düğmesinden gelen tetiklemeleri dahi sökün. tornavida ile kısa devre yaptırarak açın bilgisayarı yani anakartı. Sonra diğer parçaları teker teker takın. Ram modüllerinden sadece 1 tane takın en başta.

muallimim' Alıntı:
yalın çalıştırma deneyin hocam. Her şeyi ama her şeyi sökün. Anakart yalnız kalsın. Bios pili ıvır zıvır ne varsa. Yatırın masaya bilgisayarı. Güç düğmesinden gelen tetiklemeleri dahi sökün. tornavida ile kısa devre yaptırarak açın bilgisayarı yani anakartı. Sonra diğer parçaları teker teker takın. Ram modüllerinden sadece 1 tane takın en başta.
Hocam kısa devreyi nasıl yapacağım.Bu kısa devreyi yeni anakarta mı yoksa eski anakarta mı yapacağım.Bizzahmet açıklarsan sevinirim.

osmanım' Alıntı:
sorun güç kaynağında olamaz çünku kasa kasa çalışıyor muhlemelen ıde kablosundadır.

Hocam güç kaynağından kaynaklanan sorunlar çok çok farklı şekillerde gösteriyor kendini. Hiç belli olmaz. Kasa çalışır, herşey normaldir, ancak çıkışlardan birisindeki bir hata, arıza başka başka hiç akla gelmedik sorunlara neden olabilir.

samimi 75' Alıntı:
muallimim' Alıntı:
Hocam kısa devreyi nasıl yapacağım.Bu kısa devreyi yeni anakarta mı yoksa eski anakarta mı yapacağım.Bizzahmet açıklarsan sevinirim.

Anakarttan power switch'i söktüğün jumperın uçlarını tornavida ile kısa devre yapacaksın.

Veya power supply'ın yeşil ve siyah iki kablosunu kısa devre yapsan yine çalışır.

anakart açıkta çalışmazsa ve diğer herşeyin sağlamlığından eminseniz geriye birtek işlemci kalıyor

sinaaat' Alıntı:
anakart açıkta çalışmazsa ve diğer herşeyin sağlamlığından eminseniz geriye birtek işlemci kalıyor
Ana kartı açıkta sadece tek bir ram kalacak şekilde kısa devre ile çalıştırdım yine olmadı.İşlemciyi,ramları,monitoru başka bilgisayarda denedim hepsi sağlam.Diğer bilgisayarın ramı,işlemcisi ve monitoru yeni aldığım ankartta birtürlü çlışmadı.Yarında harici bir ekran kartını takıp onunla deneyeceğim.Hatta işlemcinin altındaki parçayıda takmadan elimle tutarak kısa devre yaparak denedim fanlar çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor.Başka Power suplly denedim yine olmadı. Herhalde yeni aldığım ana kartta bozuk galiba.Bundan tam olarak nasıl emin olabilirim.Bildiğim her yolu denedim tık yok.

hocam bu sorunla ben de karşılaştım sorun anakart ın kuzeyköprüsünde ve ekran kartındaymış anlamak biraz güç oldu.. sonra komple yeniledim.. sonra eski mousu taktım yenilediğim bilgisayarıma hoppala bi daha aynı şey tekrarlanmaya başladı :S meğersem mouse kısa devre yaptırıyormuş :) şimdi kafası esince çalışıyor kafası esince ekranda görüntü yok :)

endoplazmik bi kulum' Alıntı:
hocam bu sorunla ben de karşılaştım sorun anakart ın kuzeyköprüsünde ve ekran kartındaymış anlamak biraz güç oldu.. sonra komple yeniledim.. sonra eski mousu taktım yenilediğim bilgisayarıma hoppala bi daha aynı şey tekrarlanmaya başladı :S meğersem mouse kısa devre yaptırıyormuş :) şimdi kafası esince çalışıyor kafası esince ekranda görüntü yok :)
Yani hocam bize anakartı iade etmek mi kalıyor?

Geri