Amirimizin Her Dediğini Yapma Zorunluluğumuz Var mı?

Kodla Büyü

btybilişim

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar.
Bir konuda sıkıntı yaşadım. Sizlere de danışmak istiyorum.

Okul müdürüm sürekli/atandığım günden beri, benden okulun teknik işlerini yapmamı bekliyor. Bana amirim olduğunu ve söylediklerini yapmak zorunda olduğumu söylüyor.

Şimdi, ders görevim vs. sorumluluklarım dışında, amirim diye her dediğini yapmak zorunda mıyım? Öyleyse şayet, bunun yasal dayanağı nedir?

Bu arada, kendisi herhangi bir yasal dayanak sunmadı.

hocam sorunuza tam cevap olmayabilir ama baştan iyi niyetle güzel bir şekilde başlamak her zaman iki taraf içinde iyi olur. yoksa iş ortamı hem size hem idareye çekilmez gelmeye başlar. her işe benim görevim değil deyip karşı çıkmakta bir sorundur, her görevi yapmak zorundasın ben amirinim demekte bir sorundur. hiçbir zaman bu pozisyona getirmemek gerek. malesef öğretmen arkadaşlardan bu dengeyi tutturamayanlar oluyor, her zaman eksik olana bir süre sonra gerekte kalmaz.

emiri yazılı olarak iste.
yıllık plan, günlük plan, zümre, yazılı değerlendirme ölçeğini, yazılı kağıdı, kulüp dosyası ve evraklarını, varsa BTR yıllık çalışma planı ve aylık raporlarını hazır tut. ;)
ayrıca derse giriş çıkış, nöbet saatlerine de dikkat et.

hocam sorunuza tam cevap olmayabilir ama baştan iyi niyetle güzel bir şekilde başlamak her zaman iki taraf içinde iyi olur. yoksa iş ortamı hem size hem idareye çekilmez gelmeye başlar. her işe benim görevim değil deyip karşı çıkmakta bir sorundur, her görevi yapmak zorundasın ben amirinim demekte bir sorundur. hiçbir zaman bu pozisyona getirmemek gerek. malesef öğretmen arkadaşlardan bu dengeyi tutturamayanlar oluyor, her zaman eksik olana bir süre sonra gerekte kalmaz.
Haklısınız hocam, bu duruma getirmemek en güzeli. Ama bugüne kadar az ya da çok elimden geleni yapmaya çalıştım. Görevim değil, demedim.
Her Bilişim öğretmeni gibi bunları zorunluluk diye de değil, yardım etmek için yaptım. Buna rağmen bana hiçbir şey yapmadığımı söylüyor. Bunları yapmak zorundasın diye dayatıyor. Siz olsanız ne yapardınız?

( Ek: Bugüne kadar görevim değil demedim, ama en son web sitesi ve diğer şeyler için beni suçlayınca dayanamayıp söyledim. Bilişim öğretmeni olduğumu, okulun teknik personeli olmadığımı... )

Son düzenleme:
Haklısınız hocam, bu duruma getirmemek en güzeli. Ama bugüne kadar az ya da çok elimden geleni yapmaya çalıştım. Görevim değil, demedim.
Her Bilişim öğretmeni gibi bunları zorunluluk diye de değil, yardım etmek için yaptım. Buna rağmen bana hiçbir şey yapmadığımı söylüyor. Bunları yapmak zorundasın diye dayatıyor. Siz olsanız ne yapardınız?

kurum değiştirdim :)

Daha önce bu tarz sorunlar yaşayan çok arkadaş oldu. Evet devlet görevinde amirinizin verdiği görevleri yerine getirsiniz ama bu iş tam olarak öyle olmuyor maalesef. Öncelikle görevler yasalar ve yönetmeliklere aykırı olamaz ,ayrıkı olduğunu düşünüyorsanız görevi yazılı olarak istersiniz. Yasa/yönetmelik dışı bir görev olduğunu düşünüyorsanız yapmazsınız sonrası soruşturma vs. elinizdeki belgeyi sunarsınız. Örneğin okul müdürü size okulu temizletemez.
Bu saçma örneğin dışında ise sizin yaşadığınız, okulun teknik işleri dediğinizin nasıl bir iş ve iş yükü olduğu ile alakalı olarak durumu ele almak gerekir. Btr iseniz görevleri bellidir. Değilseniz bilgisayarlar dışında herhangi bir cihaza veya sisteme bakmak zorunda değilsiniz. Bilgisayarlar dışında derken aslında onlara da bakmak zorunda değilsiniz ama bilgisayarcı gözüyle bakıldığımız için okula yardım amacıyla ilgilenirsiniz. Zorla başka sistemlere bakmanızı isterse, mesela yazıcılar, "alanım değil bilmiyorum,servis çağırın" dersiniz. En fazla servise rehberlik edersiniz sorunu söylersiniz vs. İlgilenmiş olursunuz. Bu arada ortam gerilecektir buna hazır olun ama eğitim öğretim sınıfında çalıştığımız için bunlar bizim görevimiz değildir. Amirinizin eğitim öğretim ile ilgili verdiği görevleri yerine getirirsiniz.

Son düzenleme:
hocam 10 yıllık kariyerim boyunca vazife dışı teknik işleri yapmaktan hiç gocunmadım. çünkü teknoloji ile uğraşmayı seviyorum ve mesleki gelişime katkısı olduğunu düşünüyorum. aynı zamanda saygınlığınız artar ( ki genel görüş teknik eleman muamelesinden kaynaklı saygınlığın düşüşü yönünde) ve aranan adam olursunuz. yine de müdürün bir suistimali olduğunu ve gizli mobbing yaptığını düşünüyorsanız takınacağınız tavır çok basit. Bilmiyorum diyeceksiniz

hocam 10 yıllık kariyerim boyunca vazife dışı teknik işleri yapmaktan hiç gocunmadım. çünkü teknoloji ile uğraşmayı seviyorum ve mesleki gelişime katkısı olduğunu düşünüyorum. aynı zamanda saygınlığınız artar ( ki genel görüş teknik eleman muamelesinden kaynaklı saygınlığın düşüşü yönünde) ve aranan adam olursunuz. yine de müdürün bir suistimali olduğunu ve gizli mobbing yaptığını düşünüyorsanız takınacağınız tavır çok basit. Bilmiyorum diyeceksiniz
Hocam bu sizin tercihinizdir, saygı duyarım.
Bir öğretmen sorumluluklarını yerine getirir, geri kalanını yapıp yapmamak kendi insiyatifindedir. Siz severek yaparsınız, bir başka öğretmen yapmak istemeyebilir. Bunu anlamak istemiyorlar işte.
Sanırım aklıselim ile hareket edip, sorumluluklarımızı yerine getirip, sizin de dediğiniz gibi gerisine de "Bilmiyorum" deyip geçmek en doğrusu. Yoksa meseleler uzar da uzar.
Yorumlar için herkese teşekkür ederim.

Yaşadığınız sorun tüm bilişim öğretmenlerinin ortak sorunudur. Öğretmenin ve BTR öğretmeninin görevi bellidir göreviniz olmayan şeyi yapmamaya çalışın. Ne kadar yaparsanız yapın asla memnun edemezsiniz. Allahım kolaylık versin.

Diğer branşlarda bu kadar sıkıntı var mı bilmiyorum, sanmıyorum. Kültürcülerde zaten yoktur, meslekçilerde de duruma göre. Ama bu branş kadar lanet bir şey yok.

Angaryaya sonuna kadar karşıyım yanlış anlaşılmasın. Ama düşünüyorum, bu işleri kim yapacak? Bazı arkadaşlar BTR olarak görevlendirilmeyi hatta bu görevin sürekli olmasını olumlu karşılıyor, geçen bir arkadaş anket açmıştı yani sonuçlar öyle görünüyor. Kağıt üzerinde neyse ne, ama pratikte formatörlük (şimdi bu kelimeye de takılıp süslü ismi olan BTR diyeceklerdir.) bildiğin teknik elemanlık.

Bence kurumlara (MEB) iş bilen teknik eleman almak hatta dışarıdan hizmet alımı yapmak, öğretmenleri teknik eleman olarak kullanmaktan hem daha ekonomik hem daha etik.

Sıkıntı bizlerde değil, o makamlara etik olmayan yollardan gelen, işten anlamayan, adam yönetemeyen idarecilerde. Müdür okuldaki en akıllı , donanımlı , karizmatik adam olmalı, lider olmalı, kitap kurdu olmalı, çok geniş vizyonu olmalı. Müdür böyle olursa öğretmen de ona saygı duyar ve işini yapar.

Hocam, sıkıntı, bizlerle idareyi karşı karşıya getiren teknik servis gorevlendirmesi yapılması. Bu görevlendirme ilk başlarda okullarda bilgisayar bilen kimse olmadığı için, bilgisayar cok yeni bir şey olduğu için yapılıyordu. Hala daha yapılmasının hicbir anlamı yok. Bizim yaptığımız işleri youtube'dan bakıp rahatlıkla yapabilirler. Bizim dersimizi elimizden alıp, norm fazlası haline getirip btr gibi tuhaf bir işe mecbur bırakıyorlar. Işin daha tuhafı, branşdaşlarım, "biz öğretmeniz, teknik servis olarak gorevlendirilmek istemiyoruz" diyeceğine, tam tersine "teknik servislik, kadrolu hale gelsin" diyorlar. Daha doğrusu çocukluk böyle diyor. "Btr teknik servislik degildir, rehberliktir" demek, sadece kendini kandırmaktır. Derse girmeyip, öğrenciye hizmet etmeyip, herhangi bir aletle uğraşmak teknik bir iştir. Isterseniz kendiniz yapin isterseniz "rehberlik" yapın. Diyelim mudurler cok iyi, cok yetenekli. Diyelim, 10 saat derse girdik. Geri kalan 20 derste ne yapacağız? EBA rehberligi ne demek? Her hafta 20 ders nasil bir EBA rehberligi yapacağız?
Sadece Eba rehberliği düşünmez bana göre. Hocam etkinlikler yapalım, kodlama etkinliklerine öğrenci hazırlayalım, robotik kodlama haftası yapalım, öğretmenlerimiz şu konularda eksik onlara rehberlik edelim vs diyebilir, işte Müdür burada devreye girer, vizyon olacak, öğretmene imkan verecek, motive edecek .

Formator iken foto cek, format at, defterleri işle, web sitesi yap...ne kadar iş varsa o zaman belki de hevesle hep yaptım.Yarin BT öğretmeni olayım formatorlukle bu ders öğretmeni olayını karistirmam.Deftere yazarım benim istediğim saat de yapılır is okul idaresinin istediği saat de değil.
Din kültürü öğretmenine mescit takibi yap, matematik öğretmenine ders araç gereçlerinin bakımını yap diyen yok.
Akıllı tahtanın servisi mi var gelir yapar.
Cisco kabinini kuran kimse gelir arizasina bakar.

Benim sorumluluğum değil deyip sıyrılabilirsiniz. Kolay yöntemdir ama birilerini resmi anlamda açık aramaya iter.
Bilgi sahibi olmak güçtür. Bunu iyi değerlendirirseniz el üstünde tutulur rica minnet yardım etmeniz istenir. Kıymete binersiniz.
Yaptığınız işi kıymetsiz, basit, kolay, 5 dakkalık işler gibi gösterirseniz de iş üstüne iş biner.
O nedenle bazen pratik ve becerikli olmak sömürülme sebebi oluyor.
Bu dengeyi ayarlayabilmeniz ümidiyle..

BTR meselesi derya deniz olduğundan o konuya girmek istememiştim, ama konu yine BTR'ye bağlanmış. :)
@Buzkırıcı hocam, etkileşimli tahtaların ve kabinetin arızasını zaten servis yapmalı. BTR olduğum dönemde servise yaptırıyordum ben de. Kaç bin liralık cihazlar. Sonra bir şey olsa kabak bizim başımıza patlar.

Hocam hodri meydan derdim ben olsam. Öğretmenin 1 açığı varsa idarenin 50 açığı vardır..Okula geç gelip erken çıkıyorsa not alın saatleri.Derslerine katılıyor mu takip edin.İstiklal marşlarına katılıyor mu? Daha bir sürü sebep bulunabilir..Prim vermeyim bu tipitip idarecilere..

arkadaşım o kadar iş yapıp yaranamadıysan artık yapma.Her çaban boşunadır.Bizler eğitim öğretim sınıfına ait memurlar olduğumuzdan teknik servis olarak görevlendirilmemiz mümkün değildir. Btr iseniz ufak sorunları çözün ama biraz uğraştıracak olanlar için servise göndermelerini tavsiye edin.Öğretmenlere ve öğrencilere eğitim amaçlı teknoloji sorunlarına rehberlik edin.Akıllı tahtaların garantisi varsa imaj atın düzelmezse servisi çağırın. Btr değilseniz sadece derse girin çıkın.
Bazı arkadaşlar idare açığınızı arar bulur demiş neyi bulacakmış bunca yıldır hangi bilişimci ceza almış.Dersinize zamanında girin çıkın.Nöbet gibi görevlerinizi yerine getirin.Öğrenciyle veliyle sorun yaşarsanız zaten idare arkanızda durmaz.
İşiniz olmayan bişeyden ceza mı verecekler asıl angarya suçtur anayasada yeri vardır.Emri yazılı isteyin.Sendikanızla da mutlaka görüşün.
Bence en önemli olan dolup dolup sinirle bir aşırılık yapıp haklıyken haksız olmamaktır.

Btr olup olmadığınızı belirtmemişsiniz ama. O çok büyük bir ayrıntı. Btr değilseniz bt sınıfı dışında hiçbir sorumluluğunuz yok. Sadece web sitesi. Onda bile 5 kişilik kurul var. Sadece siz sorumlu değilsiniz. Yalnız şöyle bir şey var. İdarenin elinde farklı kozlar var. Yani siz "ben her şeyi kitabına göre yaparım derseniz" müdür de, o zaman ben de "her şeyi kitabına göre yaparım" der. Ve açığınızı arar. Hiç açık vermemeniz lazım. Eğer çok kötü niyetli bir tutumu varsa, her şeyi göze alıp, hiçbir şey yapmayabilirsiniz. İşiniz değil çünkü. En fazla okul değişikliği cezası alırsınız :)
Hocam, geçen dönem başka bir okulda BTR görevim vardı. O konuda da bana sıkıntı çıkardı. O konuya girersem işin içinden çıkamam.
Mesele BTR değil, zaten kendi okulumda BTR olmadım hiç.

Amirim diye her dediğini yapmamı bekliyor. Esas mesele bu. O yüzden bir sorayım istedim. En azından ona göre hareket ederim diye.
Bu dönem BTR görevim yok. :)

Merhaba arkadaşlar.

Okul müdürüm sürekli/atandığım günden beri, benden okulun teknik işlerini yapmamı bekliyor. Bana amirim olduğunu ve söylediklerini yapmak zorunda olduğumu söylüyor.

Şimdi, ders görevim vs. sorumluluklarım dışında, amirim diye her dediğini yapmak zorunda mıyım? Öyleyse şayet, bunun yasal dayanağı nedir?

Hocam bir örnek verir misiniz? Müdürün size yap dediği ama sizin yapmadığınız. Bt rehberi misiniz bu arada? Önceden yaptım demişsiniz ama eğer bt rehberi değilseniz, göreviniz derse girmek, labı ayakta tutmak (aslında onu bile yapmaz, çünkü angarya anayasaya göre yasaktır, bu kişi dersin dışında labın bakım onarımını yapacak ama ek ders almayacak, meslek lisesindeki atölye şefi alacak, hani adalet, hani eşitlik? ) kurul ve komisyonlardaki diğer öğretmenler gibi görevleriniz. Belli ki göreviniz olmayan şeyleri yapmışsınız okul idaresi daha fazlasını bekliyor sizden.

arkadaşım o kadar iş yapıp yaranamadıysan artık yapma.Her çaban boşunadır.Bizler eğitim öğretim sınıfına ait memurlar olduğumuzdan teknik servis olarak görevlendirilmemiz mümkün değildir. Btr iseniz ufak sorunları çözün ama biraz uğraştıracak olanlar için servise göndermelerini tavsiye edin.Öğretmenlere ve öğrencilere eğitim amaçlı teknoloji sorunlarına rehberlik edin.Akıllı tahtaların garantisi varsa imaj atın düzelmezse servisi çağırın. Btr değilseniz sadece derse girin çıkın.
Bazı arkadaşlar idare açığınızı arar bulur demiş neyi bulacakmış bunca yıldır hangi bilişimci ceza almış.Dersinize zamanında girin çıkın.Nöbet gibi görevlerinizi yerine getirin.Öğrenciyle veliyle sorun yaşarsanız zaten idare arkanızda durmaz.
İşiniz olmayan bişeyden ceza mı verecekler asıl angarya suçtur anayasada yeri vardır.Emri yazılı isteyin.Sendikanızla da mutlaka görüşün.
Bence en önemli olan dolup dolup sinirle bir aşırılık yapıp haklıyken haksız olmamaktır.
BTR görevimin olduğu okulda sıkıntı yaşamıyordum hocam. İmaj, ve diğer yapabileceğim şeyleri yapıyordum. Diğer donanımsal sorunları falan teknik servis ile hallediyordum. ...

Dediğiniz gibi sinirle hareket etmemek lâzım. Sonra haklıyken haksız oluyoruz.

Merhaba arkadaşlar.
Aradığınız yasal dayanak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu. Kanun der ki:

...
Devlet memurlarının görev ve sorumlulukları:
Madde 11 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/4 md.)

Devlet memurları kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar.(2)

Devlet memuru amirinden aldığı emri, Anayasa, kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve yönetmelik hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir. Amir emrinde israr eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, memur bu emri yapmağa mecburdur. Ancak emrin yerine getirilmesinden doğacak sorumluluk emri verene aittir.(1)
Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz.
...
Reçeteyi arkadaşlar yazmış. Sabırlı olmak, emri yazılı istemek, iyi niyetin tıkandığı noktada -bilmiyorum- demek. Yakmak yıkmak iki tarafa da bişey kazandırmayacaktır. Ancak bunlarda mizaç meselesi tabi.
Kolay gelsin hocam.

...
Hocam bir örnek verir misiniz? Müdürün size yap dediği ama sizin yapmadığınız. Bt rehberi misiniz bu arada? Önceden yaptım demişsiniz ama eğer bt rehberi değilseniz, göreviniz derse girmek, labı ayakta tutmak (aslında onu bile yapmaz, çünkü angarya anayasaya göre yasaktır, bu kişi dersin dışında labın bakım onarımını yapacak ama ek ders almayacak, meslek lisesindeki atölye şefi alacak, hani adalet, hani eşitlik? ) kurul ve komisyonlardaki diğer öğretmenler gibi görevleriniz. Belli ki göreviniz olmayan şeyleri yapmışsınız okul idaresi daha fazlasını bekliyor sizden.
Yazdıkça uzar, bitmez hocam. Boşverin gitsin. :)
Görevim olmayan bir şey istenirse de bilmiyorum deyip geçeceğim. Başka türlüsünü anlamıyorlar çünkü.

Geri