AMD & INTEL toplama sistemlerden hangisi sizce?

Kodla Büyü

yasarcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar günlerdir kendime bilgisayar toplamaya çalışıyorum bir yandan ekonomik olsun bir yandan iyi olsun
bir taraftan ileriye dönük olsun bir yandan da yeni çıkan teknolojiden bir öncesi olsun ki fiyatı uygun olsun gibi bir sürü
değişken içinde aşağıdaki sistemleri kurdum sizce hangisi :|

Gigabyte MA785GT-UD3H (chip editör tercihi)
AMD ATHLON X4 620 2.6GHz (SOKET 938) AM3 (tavsiye edilen bir işlemci)
2 GB kingston DDR3 1333
bunlar TOPLAMDA 500 TL civarı

ASUS P5 G41-M intel
INTEL PENTIUM DUAL CORE E5200 2.5GHZ 2MB 800MHZ LGA775
2GB Kingston DDR2 800 Mhz
bunlar TOPLAM 320 TL civarı

Gigabyte GA-M61PME-S2P
AMD ATHLON II X2 240 2.8GHz
2GB Kingston DDR2 800 Mhz
bunlarda TOPLAM 280 TL civarı

------------------------------------------------------
tabi bunlar içinde en iyisi 1. sistem ama DDR3 bellekler çok pahalı ama ileriye dönük olarak süper bir sistem.
AMD olmasının da şöyle bir avantajı var birçok anakart AM2 AM3 işlemciyi destekliyor yani anakart değiştirmeden işlemciyi yükseltebiliyorsunuz..

kasa cooler master elite RC 333 350W 105 TL
ekran samsung 21,5" P2250 LCD 2ms 330TL

her zaman AMD derim
ama benim tavsiyem X4 işlemci alacağına daha yüksek hızlı X2 al,
X3 kullanıcısı olarak 3 çekirdeğe neredeyse hiç iş düşmüyor, paslanacak yakında

xapex' Alıntı:
her zaman AMD derim
ama benim tavsiyem X4 işlemci alacağına daha yüksek hızlı X2 al,
X3 kullanıcısı olarak 3 çekirdeğe neredeyse hiç iş düşmüyor, paslanacak yakında

peki hocam athlon mu phenom mu?

1.sistem aynısını 1 ay önce aldım hocam sadece farkı benim anakart asus 785td çok memnunum.

athlon eskidi phenomII tercih etmelisin hocam. 4 çekirdeklilerden de şu an 965 c3 revizyonu son model fiyatı 210 dolar. Olmadı 955 945 ya da 925 seçeneklerine de göz atabilirsiniz. bu arada power sorun çıkarabilir. Oc yapmayı düşünüyor musunuz?

AMD ATHLON X4 620 2.8GHz (SOKET 938) AM3
Güzel bir işlemci. Hocam birde tavsiyede bulunayım. Bilgisayarı alırken birde termal macun al baya fark ediyor(özeelikle hız aşırtma yapacaksan)
Ram a biraz daha para verip OCZ marka almanı öneririm. Rami eline aldığında aradaki kalite farmını göreceksin.

Hocam X4 620'de l3 açacak bir anakart kullanmazsanız çok iyi bir işlemci değildir. Ne bileyim bir gigabyte ma785gm-us2h tarzı anakartınız olmalı. Ayrıca l3 açılsa bile stabilitesi yok. Onun için tavsiye edilmeyen bir seri. PhenomII lere bakmanızı tavsiye ederim.

phenom hocam ama sunny nin dediği gibi phenom eskidi phenom II daha iyi olur

hocam hepsi onboard grafik yongalı sanırım ekran kartı düşünmüyosunuz.O yüzden bence pekte seçim şansınız yok 1. yi tercih etmelisiniz çünkü diğer anakartların grafik yongaları çok zayıf.Bir ara 780G anakart kullanmıştın tümleşik grafik yongas(ATI3200)ı gayet başarılı idi.sizin yazdığınız 785 dahada gelişmiş bir yonga içeriyor(ATI HD4200).Anı zamanda hybrid crossfire desteği de sunmakta.
Arkadaşlarında dediği gibi AthlonII 620 yerine Phenom II 925 tercih ederseniz 50$ daha fazla verirsiniz ama bence değer.
Ben olsam Gigabyte yerine aynı çipseti kullanan ASUS M4A785TD-V EVO tercih ederim. 128MB SidePort Memory desteği ve arka çıkışlarda fazladan eSATA desteği var.

Ekli dosyalar

• LTlOvDtJi2dhzMC2_500.jpg
    LTlOvDtJi2dhzMC2_500.jpg
    26 KB · Görüntüleme: 842
  • RYrC46dF8RGHArTQ_500.jpg
    RYrC46dF8RGHArTQ_500.jpg
    57.5 KB · Görüntüleme: 842
hız aşırtma falan yapmayacağım ne gerek var varsayılan her zaman iyidir :D
ekran kartı üzerinde olsun istiyorum.

ben bu sistemleri toplarken ileriye dönük ve ekonomik olmasına gayret ettim ama insan istedikçe istiyor işte :oops:
DDR3 RAM seçmek iyi bir fikirmi bilmiyorum çünkü şuan için fiyatları çok uçuk 4 GB 320 TL civarı bunun yerine DDR2 almak mantıklı geliyor aslında DDR2 eskidi artık ve fiyatları çok çok ucuz..

karar vermek gerçekten çok zor, araba alacağım zaman aylarca araştırmıştım en sonunda ilk baştaki modele talim ettik bu da böyle olacak sanırım. 1.akla gelen en iyisi.

GIGABYTE anakartları okuldada kullanıyoruz kalitesi çok iyi ve güvendiğimiz bir marka ama ASUS hakkında pek bilgim yok,
ASUS EVO ya baktım 1666 desteği overclock ile ama gigabyte ta oc siz
128 MB sideport memory varmış ne olduğunu bilmediğim
gigabyte 938 pin asus 939 pin ASUS bir pin fazla :D

ASUS EVO mu GIGABYTE MI?

kararımı verdim kullanınca sonuçlarıda yazarım

AMD Phenom II X2 545 AM3 3.0GHz 7MB Cache 45nm İşlemci 112,00 USD 200,88 TL

GIGABYTE MA785GT-UD3H AMD 785G + SB710 DDR3 1666MHz HDMI/VGA Anakart 117,50 USD 210,75 TL

KINGSTON 2 Gb DDR3 1333MHz CL9 Tek Modül Ram (KVR1333D3N9/2G) 59,00 USD 105,82 TL

COOLER MASTER ELITE RC-335 350W MidT ATX SİYAH KASA 63,00 USD 113,00 TL

İşlemci çok iyi değil o anakarta güzel bir işlemci ve cl7 ram yakışırdı :+1:

O ya da bu daha iyidir demek saçma olur. Msi, gigabyte ve asus 7xx serileri ile am2 ve am3 platformlarında oldukça iyi anakartlar üretmektedirler. Asus evo serisi ve gigabyte uxxx serisi f/p olarak iyi kartlardır. Seçiminizin onboarddan yana olacaksa hd4200 yongalı kart sizin için daha iyi olacaktır. Bu arada q8400 yakında üretimden kalkacak bir işlemcidir. İntelin 32nm mimarisi ile bazı işlemcilerin üretileği intel tarafında duyrulmuştur tercih etmeyiniz.

Hocam bende buna benzer bir sistem toplamayı düşünüyorum. Makineyi web tasarım(Fhotoshop-dreamweaver-flash) için kullanıcam sizce ekran kartımın onboard olmasının etkisi olurmu bu programlara.

Olur hocam tam verim alamazsınız en mantıklısı iş görecek bir ekran kartı almak şu aralar ekran kartı piyasasında sağlam bir kızışma olacak nvida fermileri çıkarınca kart fiyatları düşecektir. Ocak ayının sonunu beklemenizi tzvsiye ediyorum işinizi fazlasıyla görecek bir ekran kartını ucuza edinmiş olursunuz.

İlginc bu zamana kadar ben intelden şaşmadım ve çok memnundum. Bilgisayar toplayan arkadaşlarıma da amd yi hiç tavsiye etmedim ısınma sorunundan dolayı. Anlaşılan baya bir geriden takip ediyorum gelişmeleri :?

alibaba37 hocam amdnin ısınma problemi ilk çıkan athlon serisindeydi 2002'de yani :D

alibaba37' Alıntı:
İlginc bu zamana kadar ben intelden şaşmadım ve çok memnundum. Bilgisayar toplayan arkadaşlarıma da amd yi hiç tavsiye etmedim ısınma sorunundan dolayı. Anlaşılan baya bir geriden takip ediyorum gelişmeleri :?

evet hocam amd nin ısınma sorunu çok eskilerde kaldı. şuan çok güzel ve ekonomik işlemciler üretiyorlar. zaten iyi bir kasa ve güzel bir havalandırma sistemi oluşturursanız problem olmaz. Gigabyte markasını seçme nedenim güvenilir bir marka olması birçko konuda da başı çekmekte ve birçok ödül almakta.

arkadaş web tasarımla uğraşacağım diye yazmış bence bu anakart ve üzerindeki onboard ekran kartı fazlasıyla yeterli olur. yıllarca toshiba l20-100 bilgisayarım ve üzerindeki onboard 128MB ekran kartıyla tasarım yaptım yeri geldi 3D max bile çalıştım HD4200 ekran kartıyla neler yapılır neler..

AMD Phenom II X2 545 AM3 3.0GHz 7MB Cache 45nm İşlemci
GIGABYTE MA785GT-UD3H AMD 785G + SB710 DDR3 1666MHz HDMI/VGA Anakart
KINGSTON 2 Gb DDR3 1333MHz CL9 Tek Modül Ram (KVR1333D3N9/2G)
COOLER MASTER ELITE RC-335 350W MidT ATX SİYAH KASA

vatan bilgisayar artık bilgisayarımı gönder...4 gün oldu bekliyorum :cry: :cry: :cry:

elektronikte ileriye dönük parça alınmaz zaten bunların ömrü 3-4 yıldır sonra yavas yavas teklemeye baslar
oyüzden mümkün olduğunca şuan kullanacağın makineyi topla
ilerde komple değiştirirsin daha ucuza gelir
bence bu sisteme iyi bi ekran kartı yakısır
birde aynı özellikteki intell lerden performansı daha düşük amd lerin (e fiyatıda düşük)

Yasarcan hocam siz kendi sisteminizi tavsiye ediyosunuz anladığım kadarıyla ki benimde aklıma yattı fakat işlemciyi biraz daha yükselteyim diyorum ne dersiniz

hakanpolatgil' Alıntı:
Yasarcan hocam siz kendi sisteminizi tavsiye ediyosunuz anladığım kadarıyla ki benimde aklıma yattı fakat işlemciyi biraz daha yükselteyim diyorum ne dersiniz
siz bilirsiniz hocam bütçe meselesi :D
yalnız DDR3 ramlar çok pahalı ben şimdilik 2GB ile idare edicem ileride artırırım.

Hocam bide baktım ben vatan bilgisayarda fiyatlar biraz pahalı gibi teknomarketim daha uygun

Hocam geldimi siparişleriniz topladınızmı makineyi..
Bu arada benim elimde 5 yıl önceden kalma bir everest kasa var bu sisteme uyarmı acaba
Ayrıca bikaç forumda falan amd için (klasik) yine ısınma probleminden falan bahsetmişler yok soğutucusu iyi olacak yok yerine iyi oturmazsa yanar falan diye nediyosunuz bunlara

hakanpolatgil' Alıntı:
Hocam geldimi siparişleriniz topladınızmı makineyi..
Bu arada benim elimde 5 yıl önceden kalma bir everest kasa var bu sisteme uyarmı acaba
Ayrıca bikaç forumda falan amd için (klasik) yine ısınma probleminden falan bahsetmişler yok soğutucusu iyi olacak yok yerine iyi oturmazsa yanar falan diye nediyosunuz bunlara

vatan bilgisayardan verdiğim sipariş daha gelmedi kampanya süresinde teslimatlar 10 güne kadar uzayabiliyormuş bekliyoruz hala 6.gün..

ısınmayla ilgili termal macun kullanacaksın hocam tabi soğutucun ve kasan da iyi olacak.

Soğutucu dediğiniz işlemciyle birlikte gelmiyormu zaten hocam.
Kasa iyi olacak derken neyi kastediyosunuz açarmısınız biraz...

Geri