Alt komşu ile sorun yaşıyorum.

Kodla Büyü

birarti1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
hayatımda ilk defa bir ata sözünü bu kadar çok tekrar eder oldum, (Ev alma komşu al)

alt komşum 2 erkek ve 1 kız 3 çocuklu(çocuklar yetişkin) bir aile,
Bir yılı aşkın süredir ara ara kapıma gelip çok gürültü yapıyorsunuz diye sikayetlerde bulunuyorlar,
bizde biraz daha dikkat ederiz(ki ediyoruz) deyip kendilerini gönderiyoruz,
ancak son zamanlarda kapıma gelme sıklıkları oldukça artış göstermiş olup beni ve ailemi psikolojik olarak etkilemeye başladı,
eskiden evin annesi kapımıza gelirken, şimdi evin çocukları rahatlıkla kapımızı çalabiliyor,
ve bir seferinde 155 i arayıp üst katta çok gürültü var deyip eve polis gelmesine sebep oldular,
(polis arkadaşlarımız hâl bilen insanlarmış bu arada bizlere yaklaşımları çok güzeldi),

en son geçen gece saat 11.00 de, el ayak çekilmişken kızım elindeki nesneyi yere düşürünce kapım çalındı,
sesi ben duymadım kapıyı açınca ne dediğini anlamadım zaten,

anladığınız çaresiz kaldım, biraz araştırdım bu mesele kanun ile çözülecek bir mesele değil ben ona kanaat getirdim,
örnek olaylar hep üst komşunun alt komşuyu rahatsız etmesi şeklinde,
kapıma gelmeleri artık bana göre taciz boyutuna vardı,
bu tip insanlara dişini göstermek lazım diyeceksiniz, haklısınız,
ama ben çok çok sakin kalmaya gayret eden bir insanım,
maalesef sesimi yükseltmeye başladığım zamanlarda da ağzımın ayarı bozuluyor kendimi kaybediyorum, gözüm dönüyor(bunun için sakin kalmaya gayret ediyorum), haksızlığa dayanamıyorum.

bu arada mobing davaları sadece iş hayatı için mi geçerli olan bir durum.(ben sanki öyle anladım.)

Hocam Allah sabır versin. Çok güzel anlatmışsın. Benim düşüncem komşunuz rahatsızlık duymak değil sanki bir tik oluşmuş, art niyet oluşmuş gibi. Yani sizin kattan ses gelmesini hazırolda bekliyorlar gibi. Onlar komşu görmemişler herhalde. Ya da komşuluk nedir bilmiyorlar. Çocuğunuzun düşürdüğü oyuncağın sesi mi daha çok rahatsızlık verir yoksa vakitsiz vakitsiz kapıya gelip şikayette bulunan kişi mi bunu tartacak kalitede insan olmak lazım. Komşusu yüzünden evini hatta tarlasını satana şahit oldum. Allah korusun haberlerde nelere şahit oluyoruz. Çözüm önerisi sunamıyorum elimden sadece dua etmek geliyor hocam Allah sabır versin ve en kısa zamanda güzel bir çıkış yolu göstersin inşallah.

Çok problem etme bence hocam. Çocuklar çabuk büyüyorlar.
Gürültüden rahatsız olmak da normal, rahatsızlığını size bildirmeleri de gayet normal.
Çocukların hareketli olması da, gürültü yapması da gayet normal.
Normal olmayan bu durumların tersidir.
Bu süreçte aşırı tepki vermemeye çalışın, o anki öfkeden sonradan pişman olacağınız bir durumla karşılaşacak bir şey yapmayın.

Bizim üst komşu da çoğu zaman kavga-gürültü halinde ama sabrediyoruz, sürekli sabretmek ne kadar doğru bilmiyorum ama sadece Allah rızası için, komşuluk hakkı için sabrediyoruz. Geçen hafta yoklardı resmen dünya varmış dedik. Eski kiracı son derece sakin bir aile olduğu için bu yeni kiracılar daha bir zorladı bizi...
Her neyse, Hocam bir de kendinizi yoklamanızı tavsiye ederim acizane.

Allah kolaylık versin. Gerçekten zor. kirada iken yaşadım bunu. 3 yıl üstümdeki komşumun çocukları koridorda top oynadı. Evin koruidoru 11 metre idi cezbedici idi o yönden. Gündüz ses etmiyorduk ama arada gece 11 gibi olunca ya sabır çektik. 3. Yıl dayanamadım gece yatarken ses geldiği sıra çıktım abi çocuklar bu saatte ses yapmasa dedim. Bizimkiler 9'da uyudu hocam dedi.
Şaşkınlık yaşadım şaka tonlu gülerek abi o zaman ya yenge ile sen koşuyorsun yada yatır var dedim. Gülüştük. O günden sonra ses kesildi.

Şehir değiştik yeni evde de her pazar ne olduğunu çözemediğimiz bir sesle uyanırdık. Üstümüzden gelmiyordu ama çözemedik. Ses bir makine çalışıyor gibi ritmik bir sesti.

Evimizi aldık dedim en üst olsun. Evi aldıktan 4 ay sonra bebeğimiz doğdu. O büyüdü ayaklandı ses çıkmaya başladı. Oyuncağını vuruyor, araba sürüyor derken alt komşumu ben aradım hocam bizim oğlan ses yapıyor rahatsız olursan haber ver dedim. Uyuyor olursun, hasta olursun sessizlik gerekir çekinme dedim. Yok hocam rahatsızlık vermiyor. Ses duymuyoruz dedi ve hiç aramadı 7 sene boyunca. Geçen yıl ev aldı burayı kiraya verdi tedirginlik başladı yine. Küçük kızım var 4 yaşında. Dün abi sizin tuvaletten su damlıyor diye geldi kadın. Tamam abla bakayım hemen dedim. Sonra ona da dedim o da aynısını dedi sağolsun. Çocuk bu oynayacak dedi sağolunsun. Şimdiye kadar da rahatsız olmadık dedi.

Kirada iken de yan komşunun çocuğu ağlardı yatak odası yan yana olunca duyardık ne yapacaksın çocuk derdik. Küçük çocuklara diyecek lafım yok neticede durdan anlamazlar.

Yine yan komşumun bebeği var o ağlıyor gece gülüyoruz bizde ne çektirdik zamanında belki diye.

Ama her sese de geliniyorsa orada art niyet olabilir.

Yine diyorum eğer ev değişirsem yine en üst kat tercihim olur. Komşuluk bu yönden önemli. İnsanların işin içinde küçük çocuk varsa ve kasıt yoksa biraz daha anlayışlı olması gerekir diye düşünüyorum. Allah yardımcınız olsun.

Son düzenleme:
Alt kat komşunuzda ses takıntısı olan bir var bence. Kafaya takmış. Aldırma hocam. Seni unutup başka bir şeye kafayı takana kadar hehe de.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla bu işin kanunluk bir tarafı yok,
heleki benim tarafımdan (üstteki komşu olarak, yıldırma ve tacize uğradığımı düşündüğüm halde)
haberler ve gümden sadece alttaki komşunun rahatsızlığı üzerine medyada yer bulmuş,

Allah herkese iyi komşu nasip etsin.

Şimdilik takıntı yapmışlardır bir süre idare edin anlayışlı insanlar olsa kapına gelmezdi muhabbet arasında ufaktan hissettirirdi.

İnsan ihsanın kölesi derler hocam, Cuma günleri birkaç hafta hayır yapıyorum diye ikram edebilirsiniz alt komşuya, tatlı ekmek vb. Bunu içten pazarlık niyetiyle değil de kötülüğe bile iyilikle karşılık verme niyetiyle yapabilirseniz karşılık bulacağını düşünüyorum. Bakarsınız dostane ilişkiler gelişir. Köprüleri atmadan önce denemekten zarar gelmez.

Kiradaysanız başka bi eve kiraya geçin, ev kendinizin ise satın başka eve geçin. Bizim gibi ruh yapısına sahip olanlar için çözüm budur hocam bence.

benim tavsiyem hem istenmeyen olaylara sebebiyet vermesin hemde ilerde (Allah göstermesin) elinizde ne sıklıkta rahatsız edildiğinize dair delil olması açısından dış kapınıza bir kamera taktırın. ne olur ne olmaz dursun derim

İnsan ihsanın kölesi derler hocam, Cuma günleri birkaç hafta hayır yapıyorum diye ikram edebilirsiniz alt komşuya, tatlı ekmek vb. Bunu içten pazarlık niyetiyle değil de kötülüğe bile iyilikle karşılık verme niyetiyle yapabilirseniz karşılık bulacağını düşünüyorum. Bakarsınız dostane ilişkiler gelişir. Köprüleri atmadan önce denemekten zarar gelmez.
Yaşar bunu beğendi.

Kapıya geleni bağıra çağıra kovala. En üst kattaki de en alt kattaki de kovduğunu duysun. Bir de canın sıkılırsa sen de polis çağır. Onlar da gürültü yapar merak etme. Altta kalanın canı çıksın mantığıyla hareket ediyor cahil insanlar. Bir kez sana baskınlık kurarlarsa canları sıkılınca gelir seninle stres atarlar. Ses mes hikaye yani.

benim tavsiyem hem istenmeyen olaylara sebebiyet vermesin hemde ilerde (Allah göstermesin) elinizde ne sıklıkta rahatsız edildiğinize dair delil olması açısından dış kapınıza bir kamera taktırın. ne olur ne olmaz dursun derim
Medeni ülkelerde bu geçerlidir. Bizde medeni bağlar geliştirmiş komşuluk ilişkisi özellikle de büyükşehirlerde çok zordur. Rastgele bir yere vurup elmas madeni bulma ihtimaliniz daha fazladır. 15+ yıllık Türkiye'nin envai çeşit bölgesinde bulunmuşluk tecrübem bu yönde. Özellikle İstanbul'dan sonra asabiyet değerim çok yükseldi.

O şekilde yetişmiş insanları değiştiremezsiniz. Ya dişinizi göstereceksiniz, ne olacaksa olsun deyip sonucuna katlanacaksınız; ki tavsiye etmem. Yada kapıya geldikçe sabredip, he tamam deyip yollayacaksınız. Başka laftan anlamaz o tür insanlar. Zaten anlayacak olsaydı seni bu kadar ablukaya almazlardı. Bir de yaşları büyükse çocukları şikayete geldiğinde ''baban mı gönderdi?'' diye üstü kapalı taciz edin. Dikkat ederiz babana selam söyle diyebilrsiniz. En azından çocuklarını savarsınız.
Eğitimsiz saygısız insanla uğraşmak zor. Allah yardımcınız olsun.
En güzeli ite dalaşmaktansa çalıyı dolaşmak.

hocam Allah kolaylık versin. biz de yeni eve taşındık. pandemide zaten misafir alamıyoruz. aylar sonra çocugun doğum gunu için toplandık. sadece eşimin kardeşi ailesi ve eşimin anne ve babası vardı. yani çok kalabalık değildik. geldiler pastayı ufledık ve çocuklar oynamaya başladı. aşağıdan bir vurma ve bağırma sesi geldi. haliyle uuzlduk şaşırdık. heralde bize hiç misafir gelmeyecek dedik. o gunden sonra bizde sürekli çocuga gurultu yapma diyoruz dışarı da çıkamıyor enerjiyi atamıyor yapma dedikçe daha da yapıyor o da ayrı mesele. neyse vurunca bir tabak yaptık eşim gitti kapıya. güzelce konuştu. hangi çağda yaşıyoruz aşağıdan yukarı vuruyorsun bir telefon edebilirsin ya da kapıya gel. üstelik saaat .çok da geç değildi. durumu da anlatmış ikimiz de öğretmeniz ders yapoıyoruz çogu zaman yalnız kalıyor çocugum diye. neyse hocam çok geçmedi iki gün sonra onlara da misafir geldi gürültüden durulmadı. sanki benim odamda konuşuyor gibiydi. tabiki gitmedik kapılarına :) hatta sabahları kızı uyanınca severken bile duyuluyor benim evimden. cidden sıkıntılı bır duurm.
üstelik üst komşumdan daha beter sesler geliyor. oğlu evde akülü araba traktör herşey kullanıyor. biz de uyardık tabi ama biizm uyarımız sabah erken ve gece geç saatlerde sürmesse çok iyi olur diye.

biraz diş göstermek lazım. emimin ki onların da sizi rahatsız eden sesleri vardır. ama b u donemde artık fazla tolerans gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.
çocuklar yazık parka gidemiyor enerji atamıyor. dışarı çıkınca ona dokunma buna doknma diyoruz
umarım en kısa sürede tatlıya bağlarsınız .

Geri