Alım gücünü gitgide kaybeden öğretmene bilgisayar tavsiyesi

Kodla Büyü

ThatBeatsAll

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar.

(Not1:Başlıktan dolayı siyasi çıkarımlara girmemenizi rica ederim sayın arkadaşlar)

Bilgisayar alma arefesindeyim ve bir çılgınlık yapmaktan korkuyorum. :p Tavsiyede bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Şöyle giriş yapayım konuya; ilk laptopumu 2008 yılında göreve başladığım zaman (1880 TL idi yanlış hatırlamıyorsam) aldım. O döneme göre özellikleri baya iyiydi ve uzun süre kullandım. (Hala çalışıyor kendisi, hanım canlı derslerde kullanıyor) Bilgisayarımı sürekli yanımda taşıdığımdan 2014 yılında orta seviye bir ultrabook aldım ve şu an aktif olarak onu kullanıyorum. Gerek ilk bilgisayarımın çok nazlanması gerekse şu an kullandığım ultrabook'un ihtiyaçlarımı karşılamaması üzerine yeni bilgisayar arayışına girdim. (Girmez olaydım)

Mevzu burda başlıyor. Eli yüzü düzgün makinelere bakınca gözlerim kanıyor. Elimdeki ile idare edeyim diyorum ama bu sefer de bi iş yapmak için arkadaşın keyfini bekliyorum.

Bir numara büyük al seneye de giyersin ekolünden geldiğim için almışken şu da olsun bu da olsun modundayım. O, şu da olsun bu da olsunlar birleşince tablo içler acısı bir hal alıyor. (Not2: Şimdiye kadar aldığım bütün elektronik cihazlara gözüm gibi bakarım. Hatta geçende zorunluluktan AP olarak kullandığım ve yine 2008-2009 yılında almış olduğum AirTies modem voltaj dalgalanmasından yanınca servis ile iletişime geçip onarabilir misiniz ağğbi diye attığım maile servis yuh nasıl bu kadar temiz kullandın diye geri dönüş yaptı:D)

Biraz laf kalabalığı oldu kusura bakmayın. İleriye dönük uzun yıllar kullanmak amacıyla almayı düşündüğüm arkadaş şu => https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t7-v21-7/
an itibarıyla fiyatı 17K ve bunun için ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünüyorum.

Yapılabilecek yorumlarda ilk aklan videoyu peşinen ben ekleyeyim.

Cidden o paraya öküz alırız :) şaka bir yana hocam kaliteli mal uzun süre gidiyor eğer imkanınız varsa PC nin özellikleri çok güzelmiş ben olsam alırdım

Eskiden araba ev falan almak için kredi çekiyorduk, artık bilgisayar almak için çekiyoruz. Almanya çatırt diye çatlamıştır artık.

Almaya niyetliyseniz alın gitsin hocam. Yarın o fiyata da bulamazsınız.

Oyunlarla aran nasıl ?
Sadece bir ihtimal oynarım diye düşünüp alıyorsan hata yaparsın.
1000$ senin bir çok ihtiyacını en az 5 sene karşılar.

Çıta yüksek, biz sana kıyıp düşürmeyiz ama Asusun oyuncu bilgisayarlarını incele özellikleri az daha düşük 9-10 bin TL bulursun. Güne girsen ayda 1000 bin TL desen gene de 2 yılını alacak. En ucuzu böyle olur. Kredi çekim desen o para 25 bine yakın olur. Bu sene sana alak forum olarak, seneye de bana. :):D

Son düzenleme:
Çıta yüksek biz sana kıyıp düşürmeyiz ama Asusun oyuncu bilgisayarlarını incele özellikleri az daha düşük 9-10 bin TL bulursun. Güne girsen ayda 1000 bin TL desen gene de 2 yılını alacak. En ucuzu böyle olur. Kredi çekim desen o para 25 bine yakın olur. Bu sene sana alak forum olarak, seneye de bana. :):D

Gün işi mantıklı hocam. Düşünen olursa girilebilir.:D

Hocam 2013 ten kalma i5 4gb ram li bilgisayarıma ssd taktım ve rami 16 gb yaptım. Şu an alabileceğim bilgisayarlardan bile daha iyi olduğu düşüncesindeyim. Ben de senin gibi temiz kullanırım. Hep elektrikte kullanırım. Bataryası sağlam. Kasa temiz. Kullandıktan sonra havlusu vardır üstüne örterim. Hiç yoktan alım gücümüz düzelene kadar idare eder hatta 5-10 sene daha götürür inşallah. Bu yöntemi tavsiye ederim.

Hocam 2013 ten kalma i5 4gb ram li bilgisayarıma ssd taktım ve rami 16 gb yaptım. Şu an alabileceğim bilgisayarlardan bile daha iyi olduğu düşüncesindeyim. Ben de senin gibi temiz kullanırım. Hep elektrikte kullanırım. Bataryası sağlam. Kasa temiz. Kullandıktan sonra havlusu vardır üstüne örterim. Hiç yoktan alım gücümüz düzelene kadar idare eder hatta 5-10 sene daha götürür inşallah. Bu yöntemi tavsiye ederim.
Bende sizin tavsiyenizi verecektim hocam, ssd ve ram takviyesi ile birkaç sene daha götürür. Ondan sonrası Allah kerim :)

Bende sizin tavsiyenizi verecektim hocam, ssd ve ram takviyesi ile birkaç sene daha götürür. Ondan sonrası Allah kerim :)
2 yıl önce o takviyeleri yaptım zaten hocam. Tek ram slotu olduğundan o zaman 8 GB lık bi bellek takabilniştim. Diski de M2 yuvası olmadığından normal SSD'ye terfi etmiştim.
Beklemek sorun değil aslında ama @buzdagi83 hocamın da dediği gibi 2 sene sonra benzer makineye 30-35 isterlerse diye geriliyorum.

Alım gücüm düşük olduğu için ikinci el az kullanılmış bir bilgisayar tercih ettim.(3300 TL) 17 binlik bilgisayar baktığına göre alım gücün o kadar da kötü değil bence :) Neyse 10 bin civarı bilgisayarlar da oyun ve iş ihtiyacını karşılar diye düşünüyorum ben olsam fazla açılmazım sonuçta ileride çöp olacak.

Günümüz 3070 ekran kartlı cihaz fiyatlarını takip etmiyorum öneri eleştiri sunamam belki ama geçen yıl ben de tulpar v19.4 almıştım. Marka algısı olarak pek düşünmüyordum ama eşdeğer seviyede diğer markalara göre biraz daha uygundu fiyat bakımından. Son derece memnunum. Evet cihaz kasası üst düzey değil belki ama oyunlar için zaten harici fare klavye kullandığımdan laptopa dokunmuyorum zaten. Masada jelatiniyle sabit duruyor. Tercihiniz hayırlı olsun. Yakında satıp, 3070lere geçerim ben de.

Alım gücüm düşük olduğu için ikinci el az kullanılmış bir bilgisayar tercih ettim.(3300 TL) 17 binlik bilgisayar baktığına göre alım gücün o kadar da kötü değil bence :) Neyse 10 bin civarı bilgisayarlar da oyun ve iş ihtiyacını karşılar diye düşünüyorum ben olsam fazla açılmazım sonuçta ileride çöp olacak.

Alım gücüm iyi olsa kukuman kuşu gibi düşünmez alır geçerdim hocam.:D

2 yıl önce o takviyeleri yaptım zaten hocam. Tek ram slotu olduğundan o zaman 8 GB lık bi bellek takabilniştim. Diski de M2 yuvası olmadığından normal SSD'ye terfi etmiştim.
Beklemek sorun değil aslında ama @buzdagi83 hocamın da dediği gibi 2 sene sonra benzer makineye 30-35 isterlerse diye geriliyorum.

Hocam iki sene sürmez. Her ay paldır küldür artıyor fiyatlar.

Ek olarak 3060ların, oyun fps değerlerine de göz atmanızı öneririm hocam. Nedense aklımda biraz düşük kaldığı şeklinde bir inceleme kalmış. Yanlış hatırlıyor da olabilirim ama 2080-3060-3070 kıyaslaması yapan bir video denk gelir illaki.
Arkadaşın önerdiği bilgisayarda da olduğu gibi kimi nvidia rtx ekran kartlarında max-q ibaresi var ise çok performans beklemeyin. (çoğu satıcı bu ibareyi ya yazmaz ya da minik altyazı olarak detaylarda yazar)
O parayı vereceksem ben olsam hiç düşünmeden şunu alırdım :
https://www.hepsiburada.com/msi-alp...bilgisayar-p-HBCV00000OHOB3?magaza=Techburada

şahsen sırf oyun oynamak için o kadar parayı notebook a vermem. ps4 500 gb 3500tl civarı. işinizi görecek bir notebook da 5000-6000 civarı alabilirsiniz. hp g250 serisi var. 8gb ram 256gb ssd. 11. nesil i5 işlemcili. ikisini yaklaşık 10.000 tl ye alabilirsiniz.

ps4 oyunlarda tatmin ediyor fazlasıyla.Bir de ben souls oyuncuyum.Sistem gereksinimine gerek yok.eski br laptop var.linux kurulu çok iyi iş görüyor.macbook ise merak ediyorum açıkçası osx 'i merak ediyorum daha doğrusu.Onun dışında bence yüklü para vermeye gerek yok.10 yıllık pc ler bile linux sayesinde gençleşiyor.kodlama ,hacking uğrasıyorum.masaustu almıştım kafamda sanal makineler kullanarak hacking yapmak içindi.Hiç açıp bakmıyorum.Yazık ettim parama.elektrik çok gidiyor diye açmıyorum.Oyunda oynamıyorum.Alacaksan dell,msi,monstar laptop al geç.Oyun için alma.masaüstü de gereksiz.Kodlama yapamazsın.

Bende de 2012 model Asus n56vz var samsung evo 870 500 GB ssd aldım öyle idare edeceğiz bir süre

Hocam oyun için geforce now ı incelediniz mi hiç? İlginizi çekebilir. Hiç bir oyunu kurmadan, ekran kartına muhtaç olmadan internetiniz iyi olduğu sürece gayet güzel oyun oynayabildiğin bir platform.

Hocam oyun için geforce now ı incelediniz mi hiç? İlginizi çekebilir. Hiç bir oyunu kurmadan, ekran kartına muhtaç olmadan internetiniz iyi olduğu sürece gayet güzel oyun oynayabildiğin bir platform.

Hocam Türkiye şartlarında iyi internet bulmak çölde su bulmak gibi maalesef.

https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t7-v24-1/

bu makinayi öneriyorum hocam sırf 2000 tl yi 2k ekrana vermeye gerek yok. Çünkü o boyutlarda ki bir ekranda oyun detayları aman aman belli olmuyor. Fiyat farkını rami 32 yapmak için kullanmak daha mantıklı olabilir. Geri kalan herşey aynı zaten.

Ekran konusunda haklısın hocam o fiyat farkına 2K'ya geçmek yerine FHD'de devam etmek mantıklı ama zalım monster ekranı 2K'ya çıkarınca kasayı da değiştirmiş. Önerdiğin bilgisayarı diğer kasada sunsa tam süper olurdu.

Mac önerileri de mantıklı ama mac sevdamı emekliliğe saklıyorum.:oops:

Geri