Alan şefliği müdür inhası

Kodla Büyü

davut5

Üye
Değerli arkadaşlar bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Okulda 4 lab var ne atölye şefi var ne de alan şefi. Alan Şefliği için bir tek ben başvurdum lakin müdürle öncesinden bir sıkıntımız vardı savunmamı istemişti buna istinaden sanırım müdür inhası diye olumsuz tebliğ yazmış. Bu durumda ne olur. Ne yapmalıyım. Nasıl bir süreç beni bekliyor. Tecrübelerinize ihtiyacım var. Emsal karar dilekçe vs . Teşekkür ederim.

Türkiye cumhuriyeti devletinin okulu sadece bir müdürün ağzına mı bakıyor yani. 8 yıl boyunca müdür ne isterse onu mu yapar. Ben anlamadım. Gerçekten böyle mi?

Değerli arkadaşlar bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Okulda 4 lab var ne atölye şefi var ne de alan şefi. Alan Şefliği için bir tek ben başvurdum lakin müdürle öncesinden bir sıkıntımız vardı savunmamı istemişti buna istinaden sanırım müdür inhası diye olumsuz tebliğ yazmış. Bu durumda ne olur. Ne yapmalıyım. Nasıl bir süreç beni bekliyor. Tecrübelerinize ihtiyacım var. Emsal karar dilekçe vs . Teşekkür ederim.
Şef olarak görevlendirilecek öğretmende aranacak şartlar yönetmeliğin 84/A maddesinde açıklanmış. Buna göre;
a) Görevlendirileceği alanın kadrolu atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak,
b) Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak,
c) Görevlendirileceği tarih itibarıyla, son dört yıl içinde adli veya idari soruşturma sonucu şeflik ve/veya yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.
Müdürün inhası demek şeflik görevlendirmesinde prosedürü başlatmak demek. Yani puan üstünlüğüne göre hak eden öğretmeni bir üst makama sunmak demek.

Müdür resmi yazı çıkarır, isteyenler EVET olarak imza atar. Tek kişi istiyorsa o kişinin(şartları taşıyorsa) görevlendirme yazısı yazılır ve İL den onayı gelir. Müdür inhası demek müdür karar yetkisine sahip anlamına gelmiyor. Alan şefliğini hiç kimseye vermeme yetkisi de yok. Bunlar yönetmelikte gayet açık yazıyor. Orta öğretim kurumları yönetmeliği. Bunları güzelce müdüre anlatın ve görevlendirilmenizi talep edin. Baktınız yanaşmıyor; yaptığının yönetmeliklere aykırı olduğunu aktarın. Bundan sonrası ilçeye dilekçe ile şikayet vs... diye gider ama huzur olmaz o başka konu.

Müdür resmi yazı çıkarır, isteyenler EVET olarak imza atar. Tek kişi istiyorsa o kişinin(şartları taşıyorsa) görevlendirme yazısı yazılır ve İL den onayı gelir. Müdür inhası demek müdür karar yetkisine sahip anlamına gelmiyor. Alan şefliğini hiç kimseye vermeme yetkisi de yok. Bunlar yönetmelikte gayet açık yazıyor. Orta öğretim kurumları yönetmeliği. Bunları güzelce müdüre anlatın ve görevlendirilmenizi talep edin. Baktınız yanaşmıyor; yaptığının yönetmeliklere aykırı olduğunu aktarın. Bundan sonrası ilçeye dilekçe ile şikayet vs... diye gider ama huzur olmaz o başka konu.
hocam istediğin kadar inatlaş şikayet et. bizim burada oldu. müdür uygun görmedğine dair yazı yazarsa istersen 30 puanın olsun alan şefliği verilmiyor. zaten puan cetveli il veya ileçeye gitmez sadece müdürün uygun isimleri gider.
kısacası müdür alan şefi görevlendirmek zorunda değildir, zaten yönetmelikte mecbur die bir madde yok onun altına sığınıyorlar

Türkiye cumhuriyeti devletinin okulu sadece bir müdürün ağzına mı bakıyor yani. 8 yıl boyunca müdür ne isterse onu mu yapar. Ben anlamadım. Gerçekten böyle mi?
ne yazıkki yönetmelik onlara ayrıcalık yapmış, zaten inatlaşırsan bu seferde kordinatörlükte snn le uğraşır(6-7 kruma 1 saat yazar gibi) boşuna huzurun kaçar

Sayın hocam, yönetmeliğin 84. Maddesi şeflik oluşturulur diyor, oluşturulabilir değil o yüzden her alanin bir alan şefi olmak zorunda. Yazıyı bulamadım ama hatırladığım eğer alanda öğretmen yoksa öğretmen gelene kadar farklı bir alandan görevlendirilme yapılır. Alanda öğretmen var ise öğretmenlerinden şartları tutan biri görevlendirilir istekli öğretmen yoksa bir öğretmen reesen görevlendirir. Müdür uğraşır kısmına da hiç katılmıyorum. Şükür ben hiç öyle bir müdürle çalışmadım ama bence herkes işini yapıyor hocam okul kimsenin babasının malı değil, sana onu vermem bunu yapmam demek gibi bir hakkı yok. Huzurlu bir çalışma ortamı tabiki en iyisidir ama göz göre kimsenin hukuksuzluk yapmaya hakkı yoktur. Yaparsa suç işler yönetmelikte neyin nasıl yapılacağı açık açık yazıyor bir öğretmene farklı davranmak mobbing e girer ki konu çok uzar. Eski öğretmen sayılırım bu tarz müdürlerde gördüm kim hukuksuzluklarina ses çıkarmazsa onları eziyorlar, o arkadaşlar sağolsun müdür ne isterse yapar sanıyor.

Son düzenleme:
hocam istediğin kadar inatlaş şikayet et. bizim burada oldu. müdür uygun görmedğine dair yazı yazarsa istersen 30 puanın olsun alan şefliği verilmiyor. zaten puan cetveli il veya ileçeye gitmez sadece müdürün uygun isimleri gider.
kısacası müdür alan şefi görevlendirmek zorunda değildir, zaten yönetmelikte mecbur die bir madde yok onun altına sığınıyorlar

ilgili yönetmelikte "görevlendirilir" ibaresi mevcuttur. Ayrıca görevlendirme okul tarafından değil valilikçe yapılır. Burada okul müdürü istekli öğretmenler arasında değerlendirme kriterlerine göre puanı en yüksek adayı bildirmek zorundadır.
Ama gel gör ki bazı okul müdürleri işgüzarlık yapıp iş yokuşa sürüyor.
@davut5 hocam tavsiyem, görevlendirme ile ilgili olan yönetmeliğin maddeleri ile ilçeye başvurun, aynı zamanda cimer'e yazın. deli deliyi görünce hesabı. siz müdürden çekinmeyin hakkınızı arayın. eğer başka öğretmen yoksa size vermek zorunda. görevlendirmeniz gelene kadar da, okulla ilgili bilgisayar işlerini yapmayın. hatta eksik noktalar için okulda "eksiklerin giderilmesi" konusunda dilekçe verin. "eğitim-öğretim aksamaktadır" diye de belirtin. eğer size "sen yap" derse, benim değil şefin görevi dersiniz:)

Alan şefi olmak zorunda. Şöyle ki yönetmelikte istekli olmazsa müdür tarafından resen görevlendirilir diyor. Ayrıca alan şefliği boşalması halinde 1 ay içinde görevlendirme yapılır diyor. Müdürün isteğine bağlı değil. Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 84/b koşulları okuyun hocam.

Şefliklerin oluşturulması ve şeflerin görevlendirilmesi
MADDE 84- (1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, uygulanan meslekie ğitim programlarının tür ve özelliklerine göre alan/bölüm, atölye, laboratuvar şeflikleri oluşturulur.
(2) Öğretime açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, standart atölye ve
laboratuvar donanımı sağlanmış her atölye ve laboratuvar için bir atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur. Ancak, aynı atölye ve laboratuvar ortamının aynı yönetim altındaki farklı okul
türleri veya alanların eğitiminde kullanılması durumunda, bu atölye veya laboratuvar için ikinci bir şeflik oluşturulmaz.
(3) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Çocuk gelişimi ve eğitimi alanının standart atölye ve
laboratuvarı yanında uygulama sınıfları da alanın atölye ve laboratuvarıdır. 36-48 ve 49-66 ay
arası çocuklar için ayrı uygulama sınıfları oluşturulur ve atölye şefi görevlendirilir.
(4) Şeflerin görevlendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenerek
duyurulur.

Demek ki sizi uygun görmüyorsa resen birini şef yapmak zorunda. Bunun içinde ilana çıkmakla yükümlüler.

Ben ilgili yönetmelikte müdürün şartları sağlayan birisini uygun görmeme gibi bir hakkı olduğunu anlatan bir madde görmüyorum.
Ayırıca hem alan hemde atölye(fiziksel şartları sağlayanlar) için şeflik açılır. Bu da müdürün insiyatifinde değildir.

Ben olsam dilekçeyi bir üst makama vererek devam ederdim.

başlarım ben öyle müdüre. kurumu kafasına göre değil kanun yönetmeliğe göre yönetmekle yükümlüdür. bana yapılmış olsa her türlü yasal hakkımı ararım peşini bırakmam.
müdürün uygun bulmassa bişey yapamassın hocam
başlarım ben öyle müdüre. kurumu kafasına göre değil kanun yönetmeliğe göre yönetmekle yükümlüdür. bana yapılmış olsa her türlü yasal hakkımı ararım peşini bırakmam.

Hocam o zaman siz müdür olun. Müdür dediğiniz kişi okulun tamamından sorumlu olan kişidir, bırakında o kadarcık yetkisi olsun.

hocam doğru sölüosunda bizim arkadaşı mobbing ile istifa ettirdiler bide müdürü şefliği kimseye vermedi.. kişi pişman oldu alan şefi olduna.. şimdi hiç şef yok, daha rahatım gene aynı ek dersi alıom dio

"Şeflik oluşturulur" diye yazıyor. Oluşturulan şeflikte boş kalamaz. Bu olay müdürün keyfine kalamaz. Hatta yönetmelik diyor ki: "Kimse istemez ise resen görevlendirme yapılır." Hatta yine yönetmelik diyor ki: "Alanın öğretmeni yoksa en yakın alandan alan şefi görevlendirmesi yapılır."

Bizim okulda 7-8 yıl önce olan bir olayı anlatayım. Müdür alan şefi görevlendirecek. O zamanlar yine şimdiki gibi puan üstünlüğü esas. A kişisi ile B kişisi istekli. Müdür B kişisi alan şefi olsun istemiyor. Puanlama yapılıyor ve A kişisi puanı yüksek olduğu görülerek alan şefi olarak teklif edilecek/edildi. Ancak B kişisi kendi puanında yanılmıyorsam uzmanlık yada Yük. lisans puanın bilinçli olarak eklenmeyerek usulsüzlük yapıldığını, bu puan eklendiğinde kendi puanının yüksek olacağını ve kendisinin alan şefi olması gerektiğini müdüre iletiyor. Dilekçe vs. müdür inat etti düzeltmemek için. En son ilçeye şikayet dilekçesi yazıldı da usulsüzlük düzeltildi ve B kişisi alan şefi oldu. Tabi müdüre bir şey olmadı. O zamanlar malüm cemaatin il-ilçe/okullarda/yönetimlerde olduğu zamanlar. Sonunda ne mi oldu? Müdür alanı kapattı :)

"Kimse istemez ise resen görevlendirme yapılır." Hatta yine yönetmelik diyor ki: "Alanın öğretmeni yoksa en yakın alandan alan şefi görevlendirmesi yapılır."

Bu yönetmeliğe göre, müdür şef görevlendirmesi işlemlerini başlatmamasından dolayı şikayet edilse ceza alır.

Hocam, okul idaresine şeflik için başvurduğunu ve neden görevlendirilmediğine dair soru dilekçesi ver ve cevabını bekle. Cevaba göre daha üst mercilere başvurabilirsin. Ama şu kesin ki alanda bir öğretmen varken o alan şefsiz BIRAKILMAZ. Yönetmeliğin emir hükümleri var, müdür burada inisiyatif kullanamaz!

MEB de Kağıt üstünde yasal olarak bir sürü düzenleme var.

Uygulamadaki gerçek ise Hammurabi kanunlarındaki Hammurabi yerine, okul müdürü yazıp uyarlanmış hali gibi.

Bır hukukçu olarak yukardaki bazı yorumlar gerçekten üzücü ,arkadaşlar haklarını bilmıyor bilmedığı gıbı de hak gaspını hakmış gibi görüyor.konuya gelirsek idarenin takdir yetkisi elbet vardır ancak bu yetki kanunlar ve yönetmelikler ile sınırlandırılmıştır yani sınırsız bir yetkisi yoktur idarenin.Puan üstünlüğüne göre görevlendirmenin yapıldığı bir yerde İnha ancak şekli bir unsurdur.bu bakımdan görevlendirmeniz yapılacaktır.olaki yapılmadi sonuna kadar gidin zira hukuk sizden yana.

Şef atanmadığı için şef olacak öğretmeni zarara uğratmak, yönetmeliği uygulamamak, eğitim öğretimi aksatmak... bunların cezası vardır.
yaa bizim burda kordinatörlük için 3 iletmeye 1 saat yazıo müdür hocam sen neyden basdion, şikayet etsen kimi nereye yani

Geri