Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

alan şefi şeflik saatlerinde okulda mı beklerler

Konu, 'Teknik, Meslek Liseleri Evrak, Plan, Zümre' kısmında sevincaltunel tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. sevincaltunel

  sevincaltunel Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  249
  Beğeni:
  1
  arkadaşlar şeflik saatlerinde okulunuzun yaptığı uygulama nasıldır? ders programınızda bu saatler yazılı ve okulda mı duruyor musunuz?
   
 2. mustafa1449

  mustafa1449 Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2012
  Mesajlar:
  143
  Beğeni:
  0
  Evet programda yazılı ve bilgisayarların bakımı için okulda durmak gerekiyor tabi
   
 3. alikozan

  alikozan Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  168
  Beğeni:
  2
  tabiiki
   
 4. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  Ya bununla ilgili bilmem kaçıncı bu başlık?Hayır merak ettiğim, şeflik saati olarak 10 saat ek ders yazılıyor mu? Evet. Peki o saatleri okulda değil de nerede geçirmeyi düşünüyorsunuz? Ek dersi bankadan çekince hiç mi vicdanınız sızlamaz böyle olursa eğer...
   
 5. tayinci42

  tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  26 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  2.742
  Beğeni:
  0
  benim sızlamaz. gerekli işleri zaten o saatleri beklemeden yapıyorum. veya herhangi bir iş olduğunda o saatleri bekleyimde o gün o saat gelince yaparım demiyorum. işi yaptığım için sıkılmam.
   
 6. serdemir

  serdemir Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.269
  Beğeni:
  9
 7. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  Bu şekilde olduğu sürece sıkıntı olmaz zaten hocam. Benim demek istediğim dersin vardır vaktin yoktur başka şeylerle ilgilenmeye (tamirat vs vs) şeflik saati de çekip giden öğretmenlere...
   
 8. nebiyan55

  nebiyan55 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  459
  Beğeni:
  2
  :+1:
   
 9. halk

  halk Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeni:
  1
  Ben idareci olsaydım şahsen sorardım nereye gittin o saatte diye. Zaten senin o saatte giriş-çıkış için tutanakla imza atman lazım.
   
 10. muren

  muren Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  154
  Beğeni:
  3
  Atölyeler sorunsuz düzenli ve tüm bilgisayarlar idare dahil sorunsuzsa eğer boş boş beklemenin anlamı yok bence ama yeri gelir hafta sonu dahi ilgilenirim o problemlerle.
   
 11. ATOMKARINCA

  ATOMKARINCA Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğeni:
  0
  benımde sızlamaz;akşama kadar okulda+ilçede ne kadar saçma sapan iş varsa size yaptırsalar;sırf bilişimcisiniz diye;(örneğin kaymakam sızden arıcılıkla ilgili proje istese)sizinde içiniz sızlamaz;işleri zamanında yaparsanız;iş kalmazsa okulu beklemenın ne manası var?
   
 12. sevincaltunel

  sevincaltunel Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  249
  Beğeni:
  1
  hocam neden böyle bir çıkış yaptınız anlamadım ben sadece uygulamayı sordum öyle olması gerekiyorsa tabiki durulur bundan gocunmuyorum ki.

  geçen okulumuza bakanlık müfettişleri geldi bakanlıkta olsun başka birimlerdeki şefler olsun farkları ödenir ve bunun için ayrıca vakit ayırmaları beklenmez gibi bir ifade kullanınca genel uygulama nasıldır diye sormak istedim sadece herkesin vicdanı kendisinedir bu forumda bunun muhakemesini yapıp insanları rencide etmeye çalışan çok fazla üye var. siz dediniz diye okulda durmam siz izin verdiniz diye de durmamazlık yapmam anlayacağınız kimseyi değiştiremezsiniz bu eleştirilerinizle
   
 13. tayinci42

  tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  26 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  2.742
  Beğeni:
  0
  ama buna rağmen yinede oturuyorum mesela şuan okuldayım.. sadece şeflik var. yapacak bir iş yok. yoğaltım defterine temrinlikleri işleyeceğim. öğleden sonrada koordinatörlük var.
   
 14. esperadoz

  esperadoz Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  103
  Beğeni:
  0

  arkadaşım yazdıkları saattemi bize işler geliyor sadece sence ? atölye veya alan şefi farketmez her an her saat telefonla veya nöbetçi öğrenci ile çağırıp hatta bazen program olunca öğlen arası bile çağırıp projeksiyon kur v.s. wordde şunu bunu yap bilgisayarım bozulldu tamir et herşey geliyo o zaman bu işleri sadece o yazdıkları saattemi yapacaz. okulda durmanın hiç bir anlamı yok bazen akşam bile aranıyoruz işte acil birşey oldu şunu yapalım diye o zaman ne diyecez şeflik saatinde aramı diecez
   
 15. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  Bakanlık müfettişi değil isterse bakan olsun, ifadelerle değil yönetmelikle yürür işler hocam. Elbette ben dediğim için birşey yapacak değilsiniz ya da yapmayacak o sizin bileceğiniz iş. Benim sizi değiştirmek gibi bir çabam da yok, hareket etmediğim sürece de istediğim şekilde eleştiririm sizi zira başlık açıp soran sizsiniz...
   
 16. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  Elbette o saatler dışında da iş geliyor. Fakat bu işleri ne zaman yapılacağı size kalmış. Siz her istenildiğinizde dersinizi bırakıp tamirat vs işlerle ilgieniyorsanız eğer derslerinizde bayağı bir aksama oluyordur. Şeflik saatinin temel amacı bu tarz işlerin yürütülmesi zaten. Çok acil bir durum olmadığı sürece ben dersimi terketmem ha siz terk ediyorsanız sizin bileceğiniz iş. Okulda durmanın bir anlamı olmayabilir fakat durmanız gerekir. Durmuyorsanız ve ek dersinizi cebe indiriyorsanız vicdanına sağlık derim ben...
   
 17. otml

  otml Üye

  Kayıt:
  4 Aralık 2012
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  Ek ders yönetmeliği 6. madde 4. fıkrasında açıkça belirtilmiştir: "atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. " Yapılan işler saatle sınırlı değil, günle sınırlı değil.
  Önemli olan Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği 260. maddede yer alan görev ve sorumlulukların yerine getirilmesidir. Hiçbir yönetmelik ya da yönergede okulda fiilen bulunur ibaresi yer almamaktadır.
   
 18. fatherboard

  fatherboard Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  390
  Beğeni:
  1
  hocam ders dağıtım çizelgesinde belirtilir planlama görevleri ve ders dağıtım çizelgesi sizin okulda bulunmanız gereken saatleri gösterir..Zaten ilgili yönetmeliği okursanız ordada yazar.....Lütfen yanlış bilgilendirmeyin arkadaşları...

  Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.
   
 19. kutlu_han

  kutlu_han Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  287
  Beğeni:
  0
  Birde bu saatlerde hangi iş ve işlemleri yaptığını gösterir bir şeflik çizelgesinin aylık olarak okula vermen gerekir, zaten bu çizelge senin o saatlerde okulda olduğunu ve belirttiğin iş ve işlemleri yaptığının kanıtı olur... lakin uygulamada farklılıklar olabileceği için buradan sonrası kişiyle vicdanı arasındadır.
   
 20. otml

  otml Üye

  Kayıt:
  4 Aralık 2012
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  Şeflerin yaptığı bütün işlerin 10 saati ve 6 saati ek ders görevi sayılır diyor. Ek ders yönetmeliği 25. maddeye bakarsanız;
  MADDE 25- (1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.
  Yani arkadaşlar şef olarak görevlendirilmiş olmak ve mesleki teknik eğitim yönetmeliğinin 260. maddesi kapsamındaki tüm görevlerin yerine getirilmesi koşulların oluştuğunu gösterir. Bu madde kapsamında okul dışında da yapılacak bir çok görev vardır. Tüm bu görevlere karşılık olarak bu ek ders verilir. Ders programında gösterilmesine gelince, hem norm belirlenirken gereklidir hem de ekders hesaplanırken gereklidir. Örneğin ders dışı hazırlık da ders dağıtım çizelgesinde gösterilir. Lakin bunu yaptığına dair bir çizelge imzalamaz bu saatlerde okulda bulunmazsın.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal