Alan şefi olmanın avantajları nelerdir?

Kodla Büyü

jolly

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ben şubat atamasında göreve başladım ve kız tek. ve mes. lisesinde tek bilişimciyim. eylülde alan şefi-atelye şefi gibi bir ünvana başvurabilirmiyim. Eğer olursam ek ders sayıları nasıl değişir normal teknik öğretmene göre. Okulda şu anda sadece 10 ve 11. sınıflar var 12 yok.

max 46 saat alabilirsin,10 saat şeflikten alırsın,ee haliyle işleri de sen yaparsın.Tek bilişimciysen pek de artısı olmaz ama,unvan işte nalet olsun :p

amisos55' Alıntı:
max 46 saat alabilirsin,10 saat şeflikten alırsın,ee haliyle işleri de sen yaparsın.Tek bilişimciysen pek de artısı olmaz ama,unvan işte nalet olsun :p

şeflikle beraber mi 46?

öğretmenken 29 saat artı ders alırken şefken herşey dahil 26 alırsın. Avantaj değil dezavantaj. Kulüp ve rehberlik alamazsın. Bence öğretmenlik daha iyi.

Biz iki bilişimciyiz alan şefiyim haftada fiilen 23 saat dersim var 12 saat koordinatörlük+10 saat şeflik alıyorum toplam 27 saat ekdersim var..
diğer arkadaşım fiilen 32+2(rehberlik) + 12 saat koordinatörlük toplam 29 saat ekders alıyor..
Belki ekdersim haftada 2 saat eksik ama rehberlikle birlikte 10 saat daha az derse girip o 10 saati lab bakımına ayırıyorum..
Tek avantajı fiilen derse girmeden ekders alman.. İdareylede aran iyiyse şeflik saatlerinde okulda bulunmana gerek bile kalmıyor.. (Zaten bi sorun çıktığında şeflik saatini beklemeden anında ilgileniyoruz..)

bas_kan' Alıntı:
Biz iki bilişimciyiz alan şefiyim haftada fiilen 23 saat dersim var 12 saat koordinatörlük+10 saat şeflik alıyorum toplam 27 saat ekdersim var..
diğer arkadaşım fiilen 32+2(rehberlik) + 12 saat koordinatörlük toplam 29 saat ekders alıyor..
Belki ekdersim haftada 2 saat eksik ama rehberlikle birlikte 10 saat daha az derse girip o 10 saati lab bakımına ayırıyorum..
Tek avantajı fiilen derse girmeden ekders alman.. İdareylede aran iyiyse şeflik saatlerinde okulda bulunmana gerek bile kalmıyor.. (Zaten bi sorun çıktığında şeflik saatini beklemeden anında ilgileniyoruz..)

teşekkür ederim bilgiler için hocam bu sene 12.sınıf yok bizde koordinatörlük olmayacak dolayısıyla sadece 10 ve 11 war ortalama 34 saat fiilen ders olur heralde bunun üstüne şefliği alsam faydası olur mu? 34fiilen ders+3 planlama+2rehberlik=39saat bunun üsütne 10 saat şeflik eklenir mi? tek öğretmenim ayrıca.

jolly' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

teşekkür ederim bilgiler için hocam bu sene 12.sınıf yok bizde koordinatörlük olmayacak dolayısıyla sadece 10 ve 11 war ortalama 34 saat fiilen ders olur heralde bunun üstüne şefliği alsam faydası olur mu? 34fiilen ders+3 planlama+2rehberlik=39saat bunun üsütne 10 saat şeflik eklenir mi? tek öğretmenim ayrıca.
47'ye kadar alabilirsin max. Alabileceğin dersi alıp üstüne şeflik eklenmez. max. alabileceğin ders saatinin içindedir şeflik ücreti. tek farkı derse girmeden 10 saati alırsın.

jolly' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

eklenir hocam şef olunca rehberlik alamazsınız fahri girersiniz.

Birde şeflikten gelen 10 saat ders programında gözüküyor mu?

Hocam okul küçükse, çok bilgisayar ve sınıf olmayacaksa, okul yönetimi ve görev dağılımı oturduysa, teknik mdr yrd ve koordinatör mdr yrd var ise tavsiye ederim. Sorumluluk almayı çalışmayı seviyorsan da tavsiye ederim.

bas_kan' Alıntı:

senin ek dersi yanlış yapıyorlar.. 23 saatten 2 saat planlama alırsın 3 saat normal ekders 10 saat planlama ve bakım onarım maksimum 24 saat ek ders yazılabileceğinden koordinatörlük 12 saat verilemez maksimum 11 saat olabilir..

hazırlık ve planlamayı yüzyüze girdiğin her 10 saatlik dersin 1 saatine verilebilir. 30 saat ve üzeri derse girmelisinki 3 saat alabilesin.. diğer ek ders ücretleri 24 saat olur maksimum.. ek ders yönetmeliğinde 24 saat yazar.. ek ders yönetmeliğinde ctrl+f yap 24 yaz bulursun..

jolly' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

hesabın yanlış.. rehberlik olmaz.. sadece 34 saat derse girersen..

34 saat =20 saat maaş karşılığı + 14 saat ek ders..
34/10=3 saat hazırlıık ve planlama
10 saat şeflik görevi için planlama ve bakım onarım..
toplam 27 saat ekder ücretin olur..

tayinci42' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

senin ek dersi yanlış yapıyorlar.. 23 saatten 2 saat planlama alırsın 3 saat normal ekders 10 saat planlama ve bakım onarım maksimum 24 saat ek ders yazılabileceğinden koordinatörlük 12 saat verilemez maksimum 11 saat olabilir..

hazırlık ve planlamayı yüzyüze girdiğin her 10 saatlik dersin 1 saatine verilebilir. 30 saat ve üzeri derse girmelisinki 3 saat alabilesin.. diğer ek ders ücretleri 24 saat olur maksimum.. ek ders yönetmeliğinde 24 saat yazar.. ek ders yönetmeliğinde ctrl+f yap 24 yaz bulursun..

23 saat ders + 2 saat planlama getiriyor +10 (şeflik) + 12 (koordinatörlük) = 47 - 20 (maaş karşılığı) = 27 benim ekdersim doğru yıllardır böyle yatıyor..
Koordinatörlük niye 12 saat olamasın 16 saat 18 saat alanlar bile var...

cagdas' Alıntı:
alan şefleri okul puanının dışında ek hizmet puanı alıyormu?
Ek bir puan yok hocam. Sadece şöyle bir durum var: Diyelim ki şeflikten bir şekilde ayrıldın. Sonra başka bir okulda veya aynı okulda şeflik için başvuru yaptın ve rakiplerin var. Geçmişte yaptığın şefliğin her yılı için 2 puan alıyorsun tek avantajı o.

bas_kan' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

23 saat ders + 2 saat planlama getiriyor +10 (şeflik) + 12 (koordinatörlük) = 47 - 20 (maaş karşılığı) = 27 benim ekdersim doğru yıllardır böyle yatıyor..
Koordinatörlük niye 12 saat olamasın 16 saat 18 saat alanlar bile var...[/
tayinci24 hocam doğru söylüyor. 20+24 saat ders alabilirsiniz. 20 saat maaş karşılığı ve 24 saat ücret. 10'a 1 ve kulüp bunun üzerine eklenir. dolayısı ile 20saati maaş karşılığı , ücret olarak 10 saat şeflik egzersizi +3 saat fiili girdiğiniz ders ise 24-13=11 saat koordinatörlük alabilirsiniz. 15-20 saat koordinatörlük alanlar şefliği olmayan öğretmenlerdir.

bas_kan' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

Koordinatörlük niye 12 saat olamasın 16 saat 18 saat alanlar bile var...
tayinci24 hocam doğru söylüyor. 20+24 saat ders alabilirsiniz. 20 saat maaş karşılığı ve 24 saat ücret. 10'a 1 ve kulüp bunun üzerine eklenir. dolayısı ile 20saati maaş karşılığı , ücret olarak 10 saat şeflik egzersizi +3 saat fiili girdiğiniz ders ise 24-13=11 saat koordinatörlük alabilirsiniz. 15-20 saat koordinatörlük alanlar şefliği olmayan öğretmenlerdir. sonuçta 10 egzersiz+3 ders+11 koordinatörlük+2 ders dışı=26 saatten fazla ücret alamazsınız. 27 almanız için fiilen girdiğiniz dersin 30 saat üzeri olup ders dışından 3 saat almanız gerekir.

hesabı şöyle yapıyorlar,44 e kadar 20 zorunlu,10 şeflik,bunu 44 saate tamamlayacak kadar koor.,fiilen ders 30dan az olduğundan da 2 saat ddh 44+2 = 46 dır.
47 alanlar varsa,30un altında fiilen derse girerek,1 saat fazladan alıyorlardır.

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Hocam okul küçükse, çok bilgisayar ve sınıf olmayacaksa, okul yönetimi ve görev dağılımı oturduysa, teknik mdr yrd ve koordinatör mdr yrd var ise tavsiye ederim. Sorumluluk almayı çalışmayı seviyorsan da tavsiye ederim.

hocam okul küçük bir şube 10.sınıf bir şube 11.sınıf var 1 müdür yardımcısı var ve bende tek bilişimciyim bölümde. Ne gibi sorumlulukları olabilir?

10 saat şeflikten ek ders sayılır maksimum 24 saat +3 saat = 27 saat alırsın rehberlik ve eğitici kol görevi mecbur olmadıkça verilmez verilsede üçret alamassın (2 saat)

jolly' Alıntı:
sibilim_ogretmeni' Alıntı:

hocam okul küçük bir şube 10.sınıf bir şube 11.sınıf var 1 müdür yardımcısı var ve bende tek bilişimciyim bölümde. Ne gibi sorumlulukları olabilir?
Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğini Şeflerin Görev ve Sorumlulukları ile ilgili maddelerini okuyabilirsiniz. 30 a yakın görev var ama çoğu ıvır zıvır. Şeflerin temel görevi biriminden sorumludur ve birimini yönetir. Temel görevlerinden biri de Atölye ve Labların hazır halde olmasıdır.

numerouno' Alıntı:
10 saat şeflikten ek ders sayılır maksimum 24 saat +3 saat = 27 saat alırsın rehberlik ve eğitici kol görevi mecbur olmadıkça verilmez verilsede üçret alamassın (2 saat)
30 saat derse girmediği için 27 alamaz hocam. ders dışı hazırlıkta bilfiil girilen dersler sayılır. 30 saatten az derse giren bir bölüm şefi 26 saatten fazla ücret alamaz, alırsa fazla ödemedir.

ben yazılanları birleştireyim. şu 24 meselesi de çözülmüş olsun.
.
evet öğretmenler 20+29 = 49 şefler 20+27 = 47 saat maksimum ücret alırlar.
evet en fazla 24 saate kadar ekders görevi verilebilir diyor.
.
peki bu durumda 46 mı 47 mi? bunu ne belirliyor. cevap gayet açık YÜZ YÜZE YAPILAN FİİLİ DERS SAYISI
24 sayısına göre hesap yaparsanız gireceğiniz maksimum fiili ders saati sayısı 44 tür. 10 saat şeflik aldınız kaldı 34. bu durmda 4 saatten fazla koordinatörlük görevi alırsanız fiili ders sayınız 30 dan az olacağı için 2 saat ders dışı hazırlık alırsınız ve toplamda 46 da kalırsınız. ama koordinatörlük göreviniz yoksa fiili ders saatiniz 30 dan fazla olacağı için toplamda 47 saat alırsınız
.
gelelim avantajlarına
+ bölüm yeni ve bir sistem oturtulacak bu sistemi siz oturtacaksınız. olurdu bu sene atamalarda yeni 1 öğretmen gelir ve ben şef olacam diye dilekçe verirse puanı sizden fazla olduğu için doğrudan şef o olur ve bu seferde siz gelen kişinin düzenine uymak zorunda kalırsınız.

+ alan öğretmeni sayısı arttıkça ders yükü hafifleyecektir ve bu tarz ek derslere daha fazla ihtiyaç duyabilirsiniz.

+ bu konudaki görüşünüz nedir bilmiyorum ama GENELDE alan şefleri meslek derslerine 2. yada 3. öğretmen olarak yazılır ve bölüm işleyilişi ile ilgili işlemleri yaptığı için sıklıkla derse girmez. (okulda bulunur) ama dediğim gibi bu konu birazda sizin bakış açınıza bağlı. yatmayı seviyorsanız bu kısmı tam size göre

dezavantajları
- bölümdeki her türlü cihaz ve bilgisayarların sorumluluğu size verilecektir.
- bölümünüzdeki tüm demirbaşın sayımı, alınan temrinliklerin evraklarınını tutulması, yoğaltımlarının yapılması vb.. tüm angarya işler size kalacaktır
- alanınızdaki herhangi bir öğretmenle okul idaresi sorun yaşadığında ilk sizi bulacaktır.
- ne tam idarecisinizdir ne de tam öğretmen. bu yüzden idareciler sizi küçük görebilir, alan arkadaşlarınızda sizi idareci olarak görüp size tepki gösterebilirler. (not: bu tamamen sizin yönetim şeklinizle alakalıdır)
- staj yapacak öğrencilerle ilgili tüm işleri teknik müdür yardımcısı ile birlikte siz yürütürsünüz. yeri geldiğinde boşta kalan tüm öğrencilere staj yeri ayarlamanız, bunun için bir çok kişiyle telefonda rica minnet konuşmanız gerekebilir.

çok iyi açıklamışsınız hocam elinize sağlık keşke birde kademe artışı olsaymış tadından yenmez heralde o zaman :)

birde başvuru için herhangi bir tarih var mı hocam?

jolly' Alıntı:
çok iyi açıklamışsınız hocam elinize sağlık keşke birde kademe artışı olsaymış tadından yenmez heralde o zaman :)

birde başvuru için herhangi bir tarih var mı hocam?
Başvuru tarihi diye bir şey yok. Müdür teklif edicek ilçeye. İlçe den ile valilik onaylayacak. aynı şekilde geri dönecek. 1-2 ayı bulabilir. Elden yabtırırsan daha hızlı olabilir. Yalnız idare sisteme atölye ve labları girsin yoksa ilden sıkıntı çıkartabilirler. Şeflik valilik onayı olan bir görevlendirmedir. Bir kadrosu yoktur. Başka bir okula tayininiz çıktığında öğretmen olarak gidersiniz. Sadce 10 saat norm kadroya eklenir. Şefler kurs da açar.Şef bir öğretmendir. Şeflik ek bir görevlendirmedir sadece. Yanınıza öğretmen geldiğinde sizin de bir öğretmen olduğunuzu unutmayın. Arayı iyi ayarlayın. Ben de şefim. Beni en çok zorlayan öğrencilere iş yeri ayarlamak. Dönem içinde işyerinde sıkıntı çıkardıkları zaman yer değiştirme olayları da sıkıntılı oluyor. Onun dışında inanın sabaha kadar lablarda çalışsam yorulmam. 200 bilgisayar var ve bir sürü angarya iş yaparım. Şu işletme işi beni sıkıyor. Aslında Koordinatör müdür yrd nin görevi. Ama mecburen yabmak zorunda kalıyoruz.

bas_kan' Alıntı:
Konu: Alan şefi olmanın avantajları nelerdir?

tayinci42' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

hocam normalde çok ilgiliyim bu konularda ama bu hesabı yeni öğrendim.. Daha doğrusu tamda öğrenemedim :) fiilen girdiğim ders sayısı 25 olsa yinemi birşey değişmiyo? Bana fazladan yatan bu ekdersin sorumlusu benmiyim müdür yada müdür yardımcımızmı?

sorumlusu ek dersi yapan kişi elbette. ek ders yönetmeliğine göre atölye öğretmenlerinin ek ders miktarı 24 dür. buna ek olarak her 10 saat için 1 saat hazırlık planlama eklenir. ayrıca şefler hariç ve klup veya sınıf rehberliği içinde 2 saat eklenir.

sonuç olarak 27 saat ek ders alabilmek için 24+3 için yani, minimum 30 veya üzerinde yüzyüze ders vermiş olmak gerekiyor. 25 saat yüz yüze derse girerseniz maksimum 26 saat ek ders alabilirsiniz.

ÖRNEKLERLE AÇIKLAMA
bazı örneklerde hizmet puanı düşük olan öğretmen yada şef hangisi ise norm fazlası olabilir, ancak ders görevleri yinede eşit dağıtılır. ya da bazı örneklerde öğretmen ihtiyacı fazladır ama yüzyüze derslere girebilecek statüde öğretmen bulunamamaktadır.

ÖRNEK 1

4 öğretmen var 48 saat bir fiil yüz yüze her öğretmene 12 saat ders düşüyor. ve her öğretmene 16 saat koordinatörlük görevi verildi. 1bölüm şefi 1 atölye şefi 2 öğretmen olsun

12 saat ders için her öğretmen 1 saat hazırlık ve planlama ücreti alır maaş karşılığı sayılmaz.. bunu şefte alır. +1
şef olmayanlar kulüp veya sınıf rehberliği için 2 saat ek ders alır. maaş karşılığı sayılmaz. bunu şef alamaz +2
bölüm şefi +10 saat atölye şefi +6 saat

Bölüm şefi= +10 şeflik +1 hazırlık planlama +16 koordinatörlük =27 (12 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +1 hazırlık planlama +16 koordinatörlük=23 (12 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +1 hazırlık planlama + 16 koordinatörlük =19 (12 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +1 hazırlık planlama + 16 koordinatörlük =19 (12 saat derse girdi)

ÖRNEK 2
aynı okul; 64 saat yüz yüze ders var her öğretmene 16 saat ders düşer ve diyelimki 12 saat koordinatörlük verildi.

Bölüm şefi= +10 şeflik +1 hazırlık planlama +12 koordinatörlük =23 (16 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +1 hazırlık planlama +12 koordinatörlük=19 (16 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +1 hazırlık planlama + 12 koordinatörlük =15 (16 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +1 hazırlık planlama + 12 koordinatörlük =15 (16 saat derse girdi)

ÖRNEK 3
aynı okul; 92 saat yüz yüze ders var her öğretmene 23 saat ders düşer ve diyelimki 20 saat koordinatörlük verildi.

Bölüm şefi= +10 şeflik +2 hazırlık planlama +3 normal ekders +11 koordinatörlük =26 (23 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +2 hazırlık planlama +3 normal ekders +15 koordinatörlük=26 (23 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +2 hazırlık planlama +3 normal ekders + 20 koordinatörlük =27 (23 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +2 hazırlık planlama +3 normal ekders + 20 koordinatörlük =27 (23 saat derse girdi)

ÖRNEK 4
aynı okul; 120 saat yüz yüze ders var her öğretmene 30 saat ders düşer ve diyelimki 20 saat koordinatörlük verildi.

Bölüm şefi= +10 şeflik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 4 koordinatörlük =27 (30 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 8 koordinatörlük=27 (30 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders +14 koordinatörlük =29 (30 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 14 koordinatörlük =29 (30 saat derse girdi)
(artan koordinatörlük görevleri diğer bölüm öğretmenlerine verilebilir)

ÖRNEK 5
aynı okul; 140 saat yüz yüze ders var her öğretmene 35 saat ders düşer ve diyelimki 10 saat koordinatörlük verildi.

Bölüm şefi= +10 şeflik +3 hazırlık planlama +14 normal ekders + 0 koordinatörlük =27 (34 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +3 hazırlık planlama +15 normal ekders + 3 koordinatörlük=27 (35 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +16 normal ekders + 8 koordinatörlük =29 (36 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 9 koordinatörlük =29 (35 saat derse girdi)
(artan koordinatörlük görevleri diğer bölüm öğretmenlerine verilebilir)

ÖRNEK 5
aynı okul; 140 saat yüz yüze ders var her öğretmene 35 saat ders düşer ve diyelimki 5 saat koordinatörlük verildi.

Bölüm şefi= +10 şeflik +3 hazırlık planlama +14 normal ekders + 0 koordinatörlük =27 (34 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +3 hazırlık planlama +15 normal ekders + 3 koordinatörlük=27 (35 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +16 normal ekders + 5 koordinatörlük =26 (36 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 5 koordinatörlük =25 (35 saat derse girdi)

Hocam örnek 3,4,5 lerde alan ve atölye şefi ile öğretmenleri eşit olacak şekilde fiilen derse sokmuşsunuz ve koordinakörlüğü diğerlerine göre çok az veya hiç alamıyorlar. Hatta rehberlik klub alamadıkları için de öğretmenler 29 alırken şefler 27 alıyor ve diğer öğretmenler kadar derse giriyorlar.
Bu sizce adil mi? alan şefi niye şeflik yabsın ki ozaman. Öğretmenle aynı miktarda derse girecek koordinatörlük alamayacak ve 2 saat az ücret alacak. Bunun hiç bir mantıklı açıklaması yok. Bir mahkeme kararı görmüştüm. Şeflik için verilen 10 saat de ders olarak saıyılıyordu. Yani şef diğer öğretmenler kadar derse girmiyordu. Yani diğer öğretmenler 30 saat derse girerken şef 20 giriyordu.
Ayrıca bir çok okulda öğrencilere işyeri ayarlama ve staj ile ilgili diğer işlemleri şefler yapıyor. Tatilde gelip bu işlerle uğraşıyorlar. Kaymağını öğretmenler yiyecek şef hiç alamayacak sizin hesaba göre:)

Geri