Alan bazlı değerlendirme raporu

Kodla Büyü

lawlayer

Site Gezgini
Bize bugün böyle bir yazı geldi arkadaşlar. Bu konuda hakkında çalışması/bilgisi olan varmı acaba?

Ekli dosyalar

• yazı.jpg
    yazı.jpg
    399.4 KB · Görüntüleme: 439
Forumda daha önce konuşuldu. Muhasebe alanı için örnek format var ama henüz bizim alan için yapılan görmedim ben...

Uygulamadığımız şeyin neyini değerlendirecez acaba? Sadece derslerin adını biliyoruz, içerikleri bile belli değil. Sadece ana başlıkları var konuların.

Hocalarım muhasebe raporunu inceledim. Benim anladığım kadarıyla raporu hazırlayanlar sahada olmadığı için eksiklerin ne olduğunu bilmek istiyorlar. Aslında büyük harfler ile "para" yazsak yeterli :) şaka bi yana çerçeve programı ben çok beğendim. Böyle bir değişiklik gerekiyordu. Ancak şakayla karışık söylediğim gibi robotik kodlama için mali imkan lazım, Mobil uygulamayı kaldıran bilgisayarlar lazım. (Android stüdyo kullanan varsa ne kadar ağır bir program olduğunu biliyordur. Bu programın verimli şekilde kullanılabilmesi için en az bir SSD olan Bilgisayarlar şart)
Yani yeni atölyelerin kurulması, okullara robotik kodlama dersi işlemek için robotik setlerin alınması lazım ve bunlar ciddi para demek... İnşallah başarılı olur bu çerçeve program.. meslek liseleri ciddi anlamda uçar

Son düzenleme:
Hocalarım muhasebe raporunu inceledim. Benim anladığım kadarıyla raporu hazırlayanlar sahada olmadığı için eksiklerin ne olduğunu bilmek istiyorlar. Aslında büyük harfler ile "para" yazsak yeterli :) şaka bi yana çerçeve programı ben çok beğendim. Böyle bir değişiklik gerekiyordu. Ancak şakayla karışık söylediğim gibi robotik kodlama için mali imkan lazım, Mobil uygulamayı kaldıran bilgisayarlar lazım. (Android stüdyo kullanan varsa ne kadar ağır bir program olduğunu biliyordur. Bu programın verimli şekilde kullanılabilmesi için en az bir SSD olan Bilgisayarlar şart)
Yani yeni atölyelerin kurulması, okullara robotik kodlama dersi işlemek için robotik setlerin alınması lazım ve bunlar ciddi para demek... İnşallah başarılı olur bu çerçeve program.. meslek liseleri ciddi anlamda uçar
Ben de buna benzer şeyler yazmayı düşünüyorum

Hocam muhasebe raporunun linkini atar mısınız, ben bulamadım da

Arkadaşlar başkasının raporunu ne yapacaksınız. Sizin zümrenize ait bir rapor istiyorlar. Zumre Arkadaşlarımızdan görüş toplayıp maddeler halinde raporlastiralim bence.

Arkadaşlar benim yazdığım kısa rapor.

Bilişim Teknolojileri alanı 2020-2021 eğitim öğretim çerçeve öğretim programı zümre öğretmenleri tarafından incelenmiştir. Alan derslerinin yenilenmesi öğrencilerimizin geleceği için çok faydalı olacaktır. Ders saatleri derslere uyumludur. Bilişim Teknolojileri Laboratuvarında bulunan bilgisayarlar çerçeve öğretim programında bulunan derslerin uygulamaları yapılacak programların yüklenmesinde sorunlar oluşturabilir. Yüksek donanımlı yeni bilgisayarlar alınarak öğrencilerimizin rahat bir şekilde bol bol uygulama yapması sağlanmalıdır.

Geleceğin teknolojisi Bilişim Teknolojileri olduğu için eski çerçeve öğretim programı yetersiz kalmaktaydı. Yenilenen derslerle öğrencilerimiz kendi oyunlarını yapabilecek, telefon uygulamaları yapabilecek, robotik kodlama konusunda kendini geliştirecek, nesne tabanlı programlama ile hayatını kolaylaştırabilecektir.

Eski çerçeve öğretim programında 10. Sınıflarda verilen Ofis Programları dersinin yeni çerçeve öğretim programından çıkarılması iyi olmamıştır. Çünkü iyi bir bilgisayarcı ofis programlarını kullanım becerisine sahip olmalıdır. Nesne Tabanlı Programlama dersinin saati 8 saate düşürülüp 2 saatlik Ofis programları dersinin yeni çerçeve programına konulması iyi olurdu.

Arkadaşlar benim yazdığım kısa rapor.

Bilişim Teknolojileri alanı 2020-2021 eğitim öğretim çerçeve öğretim programı zümre öğretmenleri tarafından incelenmiştir. Alan derslerinin yenilenmesi öğrencilerimizin geleceği için çok faydalı olacaktır. Ders saatleri derslere uyumludur. Bilişim Teknolojileri Laboratuvarında bulunan bilgisayarlar çerçeve öğretim programında bulunan derslerin uygulamaları yapılacak programların yüklenmesinde sorunlar oluşturabilir. Yüksek donanımlı yeni bilgisayarlar alınarak öğrencilerimizin rahat bir şekilde bol bol uygulama yapması sağlanmalıdır.

Geleceğin teknolojisi Bilişim Teknolojileri olduğu için eski çerçeve öğretim programı yetersiz kalmaktaydı. Yenilenen derslerle öğrencilerimiz kendi oyunlarını yapabilecek, telefon uygulamaları yapabilecek, robotik kodlama konusunda kendini geliştirecek, nesne tabanlı programlama ile hayatını kolaylaştırabilecektir.

Eski çerçeve öğretim programında 10. Sınıflarda verilen Ofis Programları dersinin yeni çerçeve öğretim programından çıkarılması iyi olmamıştır. Çünkü iyi bir bilgisayarcı ofis programlarını kullanım becerisine sahip olmalıdır. Nesne Tabanlı Programlama dersinin saati 8 saate düşürülüp 2 saatlik Ofis programları dersinin yeni çerçeve programına konulması iyi olurdu.

Büyük ihtimalle bu rapor geri döner ve detaylı yazılması için tekrar istek yapılır size.

- Haftalık ders çizelgesi
- Uygulamaya ilişkin açıklamalar
- Dersler ve ders kazanımları
- Ders süreleri
- Sertifika programları
- Seçmeli meslek dersleri
Bu başlıklar dikkate alınarak değerlendirme yapılmalı. 44 sayfalık Çerçeve öğretim programında da bu başlıklar var zaten.

- Haftalık ders çizelgesi
- Uygulamaya ilişkin açıklamalar
- Dersler ve ders kazanımları
- Ders süreleri
- Sertifika programları
- Seçmeli meslek dersleri
Bu başlıklar dikkate alınarak değerlendirme yapılmalı. 44 sayfalık Çerçeve öğretim programında da bu başlıklar var zaten.

Ben de o yüzden üstteki meslektaşımın mesajına binayen, "rapor geri döner" dedim. Bizde de özellikle bu maddelere bağlı olarak detaylı yazılsın dendi çünkü.

Ben de o yüzden üstteki meslektaşımın mesajına binayen, "rapor geri döner" dedim. Bizde de özellikle bu maddelere bağlı olarak detaylı yazılsın dendi çünkü.
Hocam aslında Çerçeve öğretim programları tüm zümre tarafından incelenmeli çünkü gerçekten köklü değişiklikler var. Sadece ders ve alan isimleri değil, tüm kazanımlar, AMP ATP arası her kademede geçiş gibi yeni uygulamalar gelmiş. Örneğin 11. sınıf dal derslerinin işletmelerde verilmesinin önü açılmış tabi işletmenin ders kazanımlarını verebilecek yeterliliği olmalı. Yine seçmeli dersler, Farklı sertifika programları vb.

tarafımca hazırlanan raporu paylaşıyorum arkadaşlar.
çerçeve öğretim programını inceledim ve her bölüm için kişisel yorumlarımı yazdım.
muhasebe alanı için hazırlanan dokümandan da faydalandım, kendilerine teşekkür ederim.
sizden ricam direk isim değiştirmeyin, lütfen okuyun ve yorumlarınızı ekleyin veya silin...

Ekli dosyalar

• bilişim-rapor.pdf
    180.1 KB · Görüntüleme: 529
tarafımca hazırlanan raporu paylaşıyorum arkadaşlar.
çerçeve öğretim programını inceledim ve her bölüm için kişisel yorumlarımı yazdım.
muhasebe alanı için hazırlanan dokümandan da faydalandım, kendilerine teşekkür ederim.
sizden ricam direk isim değiştirmeyin, lütfen okuyun ve yorumlarınızı ekleyin veya silin...
Hocam ellerinize sağlık. Çok detaylı ve güzel olmuş. Tek endişem gittiği yerde ne kadar okunup değerlendirir onu merak ediyorum.

Yazdığım ön çalışma raporu: 4 sayfa hazırladım. Aşağıda blog linki mi paylaşıyorum orandan ulaşabilirsiniz.

Yapılan değişiklik ile çok ciddi güncellemeler yapılmış bu alanın dinamik yapısından dolayı sürekli yapılması gereken bir çalışma.
Modüller sistemde olan toplam ders saati ve teorik ders saatleri kavramından hiç bahsedilmemiştir.
Modül kitaplarının basımında yaşanan sıkıntıların artık yaşanmayacak olması örnek olarak yayınlanan kitap içeriklerin özenli ve güncel hazırlanması çok verimli bir çalışma olmuştur.
Genel yapı incelendiğinde en fazla değişikliğin web tasarım dalı ve bilişim teknolojilerin temelleri dersinde değişikliğe gidildiği fark edilmiştir. Yapılan değişiklikler Bilişim Teknolojilerin Temelleri dersi ders saati kısaltılmış ve içerik artırılmıştır. Web tasarım alanın verilmesi gereken PHP dersinin seçmeli yapılması verimli olmamıştır. Ağ İşletmenliği dalında büyük bir değişikliğe gidilmemiştir. Yapılan çalışmalar da en verimli konu olarak seçmeli derslerinin güncelliği ve çeşitliliği olmuştur.

http://ademarican.blogspot.com/2020/09/2020-mesleki-ve-teknik-egitim-cerceve.html

Geri