Akıllı tahtaya lisanslı program olmak zorunlu mu?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar... Akıllı tahtaya bir program yüklemek istersem program lisanslı olmak zorunda mı? Lisanslı olmasa soruşturma açılma ihtimali var mı?

Zorunludan kastınıza göre değişir hocam. Kendinizi riske atmanıza değeceğini, bu projeyi sizin kurtaracağınızı düşünüyorsanız, zorunlu değil. Ama niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun lisanssız kullanımdan herkesin ilk sizi hedef göstereceğini biliniz. Soruşturma açılmakla kalmaz bide bütün lisanssız kullanımı size yıkarlarsa şaşırmam... Sonuç olarak lisanssız = illegal kullanım. Karar sizin...

valla hocam bt sınıflarınlarında ki pc ler gibi
bir süre sonra kimse akıllı tahta falan umursamaz
ben deep freeze kurmuştum gerisi zaten
ofis viewer, fences vs kurulması gereken programlar ücretsiz
bence kimse o tahtaların içinde ki yazılıma falan bakmaz
kurdular mı tahtayı onlardan iyisi yok

tahtalar aktif bir şekilde kullanıldığı sürece bence sorun çıkmaz..ayrıca lisede ders kitapları güncellenip office 2010 koymuşlar..buda demek oluyorki benim memurum işini bilir...

Hocam boşverin bence hiç kendinizi riske atmayın. Free yazılım kullanın. Öğretmenler genelde open office (libre office) kullanamadıklarını söylüyorlar ama kullanacakar arkadaş. Çünkü cra ckli program kurduğunuzda iyi güzel tüm öğretmenler programları kullanabilecek ama herhangi birisi okula gelip tahtalara bir baktığında direkt sizi suçlar.

Bence ücretsiz programlarla devam edin. Israr eden olursa "yükleyemem lisanlı almak isityorsanız alın onu yükleyeyim" deyin.

burada illa akıllı tahtaya format atıp win 8 kuracam diyen arkadaşa da dediğim gibi bilişim hiz. kullanıcı sözleşmesinde ne yazıyor, MEB diyor ki eğer lisanssız program tespit edilirse kuran sorumludur kurum olarak biz değil diyor ve kendini sıyırıyor, MEB alsın lisanslı bizde kuralım, hiç kendini riske etme hocam birşey olmaz diyenler de var ama zaten neye olmaz diyorsak o gelip bizi buluyor.

Senin kurduğunu kimse bilemez. Bu ispatlanamaz. Birisi kurmuş işte. Suçun sabit olması için isbat şart. Şüphe yetmez.

halk' Alıntı:
Senin kurduğunu kimse bilemez. Bu ispatlanamaz. Birisi kurmuş işte. Suçun sabit olması için isbat şart. Şüphe yetmez.
Okuldaki bütün öğretmenler ve idarecilerdeşahitlikleriyle sizi hedef gösterdiği zaman aynı durum geçerlimidir hocam? Ayrıca, BTR görevlendirmemizin bizi zaten direk olarak bu durumdan mesu tutmadığını nereden bileceğiz?

Cevaplar için teşekkürler hocalarım :) Peki DEEPFREEZE PROGRAMININ LİSANSLI HALİNİ NEREDEN BULABİLİRİM ?

cinefil' Alıntı:
Cevaplar için teşekkürler hocalarım :) Peki DEEPFREEZE PROGRAMININ LİSANSLI HALİNİ NEREDEN BULABİLİRİM ?
Hocam ücretli bir yazılımın lisanslı halini bulmak diye birşey olamaz zaten. Parayı bayılır satın alırsın lisanslı olur

Parhelion' Alıntı:
cinefil' Alıntı:
Hocam ücretli bir yazılımın lisanslı halini bulmak diye birşey olamaz zaten. Parayı bayılır satın alırsın lisanslı olur

evet hocam ben de onu kastettim. Güvenilir bi satın alma sitesi bilen varsa diye ;)

Peki imaj için kullandığımız acronis programını aklıllı tahtaya yüklüyor muyuz? yoksa usb bellketen mi çalıştırıyoruz? akıllı tahtaya yüklüyor isek onu da satın almamız gerekir. :p

ben okulda da evde de korsan yazılım kullanmam, hırsızlık olduğunu düşünüyorum bunun dışında kurulan menfi bahaneler beni ilgilendirmez...

yedekten yükleme için clonezilla kullanıyorum, koruma için toolwiz time freeze kullanıyorum, virüs programı essentials, office için starter+powerpoint viewer+ kingsoft un powerpoint ini kullanıyorum vb... arayan mutlaka ücretsizini bulur...

tahtalari formatlamak garantiyi bozuyor mu?
Tahtalardan TML lerde şef mi sorumlu oluyor?

egitimci.' Alıntı:
ben okulda da evde de korsan yazılım kullanmam, hırsızlık olduğunu düşünüyorum bunun dışında kurulan menfi bahaneler beni ilgilendirmez...

yedekten yükleme için clonezilla kullanıyorum, koruma için toolwiz time freeze kullanıyorum, virüs programı essentials, office için starter+powerpoint viewer+ kingsoft un powerpoint ini kullanıyorum vb... arayan mutlaka ücretsizini bulur...
+1 :alkis:

ama bu konuda bakanlığın da güncel yazılımların lisanslarını okullara dağıtarak destek olması lazım.

esenordelarthe' Alıntı:
eğitim amaçlı kullanımlarda lisans konusunda başka uygulamalar geçerli diye biliyorum?

Bazı yazılımların öğrenci yada öğretmenler için ücretsiz lisansları var. Onun dışında bir eğitim amaçlı kullanım söz konusu değil ne yazıkki.

cinefil' Alıntı:
Parhelion' Alıntı:
cinefil' Alıntı:

evet hocam ben de onu kastettim. Güvenilir bi satın alma sitesi bilen varsa diye ;)
Hocam bu fiyatları görünce insanın alası gelmiyor.. verdiğim link Faronics firmasının ülkemizdeki 3 satıcısından biri.
http://www.atmcomputer.com/asp/listgrou ... =SOFBOXUTL

Yüklemek yasal değil ama ticari amaçla yapmıyoruz bunu eğtimde kullanmak adına yapıyoruz. O yüzden kimse sıkıntıo çıkarmaz.

Geri