Akıllı Tahtalarda En Çok Gelen Sorular Neler?

Kodla Büyü
Re: Akıllı tahtalarda en çok gelen sorular neler?

gezegen10' Alıntı:
hadi bakalım sorun çözmeye .... biliyorsunuz tahtalarda office starter var onu etkinleştirdikten sonra sadece word ve exceli açıyoruz. peki arkadaşlar ben office 2010 starter ı etkinleştirdikten sonra starboarda herhangi bir word excel belgesini gönderemiyorum. starboard a al komutunu verince dosya yolunu gösterdikten aç dedikten sonra office 2010 da açılıyor. starboarda aktarmıyor. ÇÖZÜM????????

Hocam bugünkü denemelerim sonucunda söyle garip bir şeyle karşılaştım:
Starboard içinden "al" komutu ile PDF dosyaları tamamen alınabiliyor ve sayfa sayfa hepsi üzerinde çizim yapılabiliyor.
Ancak ofis programlarının starboarda aktarımı bu şekilde olmuyor sizin de dediğiniz gibi.. Bunun için örneğin word dosyasını önce Libreoffice kullanarak açıp "dosya" menüsünden yazdır butonuna tıklamanız ve yazıcı listesinden "Starboard ..?.." sanal printer ı seçmeniz gerekiyor. Bu şekilde office dosyaları starboard'a aktarılabiliyor.
Garip olan şey; Word ve PowerPoint aktarımında sorun olmamasına rağmen Excel'in sadece bir sayfasını aktarıyor.

KöfteHoRr' Alıntı:
Dün tahtaların birinde gerekli yüklemeleri yaptıktan sonra image aldım diğer tahtalara atmak için. İlk 2 tahtaya sorunsuz bir şekilde kurdu ama ondan sonra denediğim 2 tahtada image dosyasını görene kadar geliyor, dosyayı seçip ileri dedikten sonra yükleme yapılacak diskin biçimlendirilmesi gerekiyor diye uyarı verip yüklemeye devam etmiyor.

Daha önce böyle bir durumla karşılaşan arkadaş var mı, ya da bunu nasıl çözebiliriz?
Bendede aynı sorun var ama en hiç bir tahtaya kuramadım sen nasıl çözdün hocam

ben ofis dosyalrı pdf olarak kaydedip
starboaed içine gömüp kullanıyorum.
bana göre gayet kullanıslı geliyor.

Okulumuzda yer alan tahtalardan birinin dokunmatiği bozuldu.

Manisadan gelen vestel ekibi tahtayı parçalarına ayırdı.

Bu esneda bir iki foto çektim.

Fotolarda görüldüğü üzere etkilesimli tahtanın en altında güç girişi bulunmakta.
Bazen öğrenciler kabloyu zorluyorlar ve burdan çıkıyor.
Eğer hiç elektrik gelmiyorsa güç girişini kontrol edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    78.4 KB · Görüntüleme: 3,910
  • 2.jpg
    2.jpg
    76.7 KB · Görüntüleme: 3,908
  • 3.jpg
    3.jpg
    57.7 KB · Görüntüleme: 3,909
  • 4.jpg
    4.jpg
    80.4 KB · Görüntüleme: 3,908

mert_aylan' Alıntı:
tahtaların çoğunda administratorda sağ tuş yeni klasör aç aktifken normal kullanıcıda kapalı, normal kullanıcı da silde aktif değil geri dönüşüme de atılmıyor bu yetkiyi açmak için ne yapmak gerek
Saatin yanındaki NetSupport Protect programının simgesine uzun tıklayıp "Deactive" tıklayıp admin şifresini yazıyoruz. hepsi açılır.

figosde' Alıntı:
Vestel akıllı tahtalar aslında dokunmatik değil, bit tv ekranına dokunmaları algılayan bir çerçeve takılmış, kızılötesi ışınlar tarama yapıyor, yani dokunmasanız da ceketinizin kolunu algılar, çift tıklama temiz olmalı yatay tutmayın kalemi dik tutun.

ekranın önünün tarıyor, şunun gibi birşey;
http://www.chip.com.tr/haber/tek-aparat ... _3512.html

Yani telefonlar gibi değil, dokunmatikleri sorun olacak :(
Bazen bir sinek konuyor, farkedemezseniz dokunmatik iptal...

cetinersin' Alıntı:
tdemirparmak' Alıntı:
cyln' Alıntı:
cahilliği hosgorun arkadaslar
bu akıllı tahtalarla ilgili bir soru sorabilir miyim?

Akıllı tahtaların hepsi birbiriyle aynı mı? yani labtaki pc ler gibi aynı teknik konfugrasyona mı sahip?
henuz gorev almadım onay bekliyorum da... olur da onay cıkar ve bu işlerle mecburen muhatap olursak acaba bi tahtayı kurup herseyi hallettikten sonra imajını diger tahtalara dagıtabilir miyiz diye aklımdan gecti de...

Tüm tahtaların donanımı aynı hocam.

Arkadaşlar tahtaların donanımları aynı fakat hepsinin lisansları ayrı. O yüzden tek imajdan diğer tahtalara yükleme yapmak garantiyi sıkıntıya sokabilir. O yüzden her tahtanın imajını ayrı almak daha mantıklı bence. Eğitek in görüşü de bu yönde ayrıca
Ayrıca hepsinin harddiskinde kurtarma bölümü var.

mert_aylan' Alıntı:
akıllı tahtanın birinin dokunmatiği çalışmıyor aygıt yönetisine girdiğimde sürücüsünde ünlem işareti var kaldırıp tekrar yüklediğimde de düzelmiyor buna ne yapılır
Dokunmatikte bir problem varsa servis çağırın, tabii dokunmatik kapatma düğmesiyle kapatılmamışsa...

tqwert' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:
hadi bakalım sorun çözmeye .... biliyorsunuz tahtalarda office starter var onu etkinleştirdikten sonra sadece word ve exceli açıyoruz. peki arkadaşlar ben office 2010 starter ı etkinleştirdikten sonra starboarda herhangi bir word excel belgesini gönderemiyorum. starboard a al komutunu verince dosya yolunu gösterdikten aç dedikten sonra office 2010 da açılıyor. starboarda aktarmıyor. ÇÖZÜM????????

Hocam bugünkü denemelerim sonucunda söyle garip bir şeyle karşılaştım:
Starboard içinden "al" komutu ile PDF dosyaları tamamen alınabiliyor ve sayfa sayfa hepsi üzerinde çizim yapılabiliyor.
Ancak ofis programlarının starboarda aktarımı bu şekilde olmuyor sizin de dediğiniz gibi.. Bunun için örneğin word dosyasını önce Libreoffice kullanarak açıp "dosya" menüsünden yazdır butonuna tıklamanız ve yazıcı listesinden "Starboard ..?.." sanal printer ı seçmeniz gerekiyor. Bu şekilde office dosyaları starboard'a aktarılabiliyor.
Garip olan şey; Word ve PowerPoint aktarımında sorun olmamasına rağmen Excel'in sadece bir sayfasını aktarıyor.
Bence "ekran yakala" da iyi bi alternatif...

Güç kablosunu takmayı denememenizi tavsiye ederim. Çünkü tahta çok ağır. Düşme tehlikesi var. Ama illa da denemek isterseniz iki kişiyle kablonun yerini ve nasıl takılacağını ancak çok iyi bilenler başarılı olur. Onun için 3-4 kişi lazım. Paneli altından tutarak olabildiğince yukarı kaldırmanız üst kısmını duvara yakın tutup alt kısmını dışarıya doğru hafifçe çekip kabloyu takın ve yaptığınız işlemlerin tersini yaparak yavaşça kızakları yarine oturtun. Tekrar hatırlatayım çok ağır, denedim de ondan biliyorum....

Çarşamba günü 5. kursa başladım. Bazı arkadaşlarımız gayet iştahlı ve başarılı. Onlara ne anlatsanız hemen alıyorlar. Ama bazıları ise "yani hocam şimdi sen bize emekliye ayrılın mı diyosun?" diyorlar.
Karşılaştığım en büyük problemlerden biri çift tıklama, buna biraz da protect neden oluyor. onun için tahtaları tek tıklamaya çeviriyorum. Ayrıca Protecti deactive etmeyince bazı yayınevlerinin verdiği flashlardaki exe dosyalarının çalışmasına izin vermiyor.
Ayrıca Vestel merkeziyle görüşüp protectin sorunlarını (klasörlerin düzenlesine girememe, sil ve ad değiştir komutu pasif, exe ler çalışmıyor vb.) söylediğimizde bu programın bütün tahtalara kurulacağını ama kullanımdaki bu tip aksaklıklar için NetSupport ile görüştüklerini ve yeni bir versiyon ile çözmeye çalışacaklarını söylediler...

Arkadaşar Fatih Projesi kapsamınada okulumuza gelen KONİCA MİNOLTA marka bir fotokopi makinesini kurdum çalışıyor fotokopi çekiyor sorun yok ama bilgisayara bağladım bilgisayardan da yazdır deyince de yazdırıyor ama şöyle bir sorun var fotokopiyi biligsayara bağadığım kabloyu bilgisayara takınca bilgisayar da usb ler çalışmıyor nedendir acaba?

sambal' Alıntı:
Ben bir türlü .swf uzantılı dosyaları çalıştıramadım. Flash player ın bir kaç versiyonunu denedim olmadı, eba.gov da yazan ninite.com dan indirdim gene çalışmadı. Var mı .swf yi çalıştırabilen akıllı tahtasında

Hocam bu adresteki dosya swf yi direk açar kurulum gerektirmez varsayılan program olarak ayarlamanız yeterli

http://download.macromedia.com/pub/flas ... _debug.exe

ben bu işten şimdiden sıkıldım:( bizde tahtalar tenefüslerde kilitlenmiyor. idare hiç oralı değil. flashtan müzik açılınca okul mu düğün salonu mu belli olmuyor. sonra kabak benim başıma patlayacak:(

akılltı tahtanın wireless problemi var. drive kurulu ama açılmıyor? sorun :verymad:

e.kilic' Alıntı:
ben bu işten şimdiden sıkıldım:( bizde tahtalar tenefüslerde kilitlenmiyor. idare hiç oralı değil. flashtan müzik açılınca okul mu düğün salonu mu belli olmuyor. sonra kabak benim başıma patlayacak:(
akıllı tahtalar size mi zimmetli???

systran' Alıntı:
e.kilic' Alıntı:
akıllı tahtalar size mi zimmetli???

hayır ama olumsuz bişey olunca sorumluluk bilgisayar öğretmenine yıkılır

-Starboard yazılımına pdf'yi gömüp kayıt ediyorum.Sonra .yar uzantılı dosyayı açtığımda hiçbirşey görünmüyor.Bu sorunla karşılaşıp çözüm bulan var mı acaba?
-.flv dosyaları için hangi program ı kullanıyorsunuz?

bilgibil' Alıntı:
-Starboard yazılımına pdf'yi gömüp kayıt ediyorum.Sonra .yar uzantılı dosyayı açtığımda hiçbirşey görünmüyor.Bu sorunla karşılaşıp çözüm bulan var mı acaba?
1.Sorumun cevabı,yazılım seçeneklerinden belge bölümünün altından seçmemiz gerekiyor.

tahtayı güncelleyim derken elektrik çarptı resmen toprak hattı mı yok nedir baya bi elektriklendim

Dün kursiyerlerden biri şöyle bir soru sordu: "Starboarda galeri kısmında bulunan resimleri painte atıp düzenlemek istesem bu resimleri nerde bulabilirim" yani bu resimler nerde tutuluyor, program failse falan baktım ama bulamadım, bulduklarımda .sbc uzantılı idi ve dönüştürmek işinde format factori programı işe yaramadı, bu resimlerin jpg formatlarını nerden bulabilirim acaba, şimdiden teşekkürler.

resmi galeriden alsın sağ tuştan kopyalasın sağ tuştan painte yapıştırıp düzenlesin

bilgibil' Alıntı:
bilgibil' Alıntı:
1.Sorumun cevabı,yazılım seçeneklerinden belge bölümünün altından seçmemiz gerekiyor.

hocam aynı sorunla bende karşılaştım ama çözümü birdaha açıklarmısınız, anlayamadım...
yazdır>starboardcapture ile dökümanı starboard a aktarıyorum, kaydediyorum kapatıyorum. yar dosyasını tekrar açtığımda herşey silinmiş oluyor

en çok gelen soru ? : hocam su programı kurucam şifre nedir?

bide arkadaşlar bazı tahtlarda şifre iistemedem kurulum yapmış bazı hocalar sizce neden??

spring' Alıntı:
en çok gelen soru ? : hocam su programı kurucam şifre nedir?

bide arkadaşlar bazı tahtlarda şifre iistemedem kurulum yapmış bazı hocalar sizce neden??
bende kurulum yaparken karşılaştım. 2 tane tahtada admin şifresi boş isteyen istediğini yapabiliyor, 1 tanesindede vestel oturumu sınırlı hesap olması gerekirken yönetici olarak atanmış. muhtemelen sizinkide benzer sebeptendir.

Merhaba arkadaşlar wireless sorunu ile karşılaşıyoruz. Kablosuz ağları görüyor sinyal gücü de iyi şifreyi giriyoruz önce ağa bağlanyor fakat internete bağlanamıyor ve kendini yeniliyor sürekli bağlanmaya çalışıyor. Fakat bir türlü bağlantı kurulamıyor.
---- Ben kablolu bağlanan tahtada ağ köprüsü kurdum isim ve şifre verdim. başka bir tahtadan bağlan dediğimde bu ağ köprüsünü görüyor ve şifreyi girince internete sornsuzca bağlanabiliyorum. Merak ettiğim neden okulun ağına bağlanamıyor?

ragis' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar wireless sorunu ile karşılaşıyoruz. Kablosuz ağları görüyor sinyal gücü de iyi şifreyi giriyoruz önce ağa bağlanyor fakat internete bağlanamıyor ve kendini yeniliyor sürekli bağlanmaya çalışıyor. Fakat bir türlü bağlantı kurulamıyor.
---- Ben kablolu bağlanan tahtada ağ köprüsü kurdum isim ve şifre verdim. başka bir tahtadan bağlan dediğimde bu ağ köprüsünü görüyor ve şifreyi girince internete sornsuzca bağlanabiliyorum. Merak ettiğim neden okulun ağına bağlanamıyor?

okulun ağı mac filtreli ise bağlanmaz.

Geri