Akıllı Tahtalarda En Çok Gelen Sorular Neler?

Kodla Büyü
Re: Akıllı tahtalarda en çok gelen sorular neler?

eses' Alıntı:
sağ tık olayını üzerinde beklememe rağmen yapamıyorum..kaç sn beklemek gerekiyor.klavyeyi açıp sağ tık yapıyorum şimdilik.
çember şekli çıkınca bırakman gerekiyor.

bende admin olarak bile açmıyor direkt tahtalar açılıyor.. artı bazı makinalarda netsupport yüklü bazılarında yok... öğretmen arkadaşlr sürekli admin şifresini istiyorlarr ?????? :verymad: :verymad:

off okudukça heyecanlandım...biz neler yaşayacaz bakalım..

Gerçekten süper bi başlık bizde yakın zamanda bu sorular ve sorunlarla karşılaşacağız. Çalıştığımız yer itibariyle akıllı tahtalarla pek fazla haşır neşir olamayınca tedirgin oldum çünkü sorulan sorular karşısında çözümsüz kalmaktan nefret ederim ama illaki bizde tecrübe edineceğiz. Soruların yanında bilen arkadaşlar çözümlerinide paylaşırlarsa çok iyi olur. Şimdiden tşkler...

faydalı bir başlık

Bende Zambak yayınlarının dağıttığı Zkitap la ilgili yasadıgım problemi yazayım.
İnternete bağlı olan Akıllı tahtaların bazılarında zkitap uygulamasını başlatıyorum. 1 dk. gibi zaman sonra uygulama otomatik olarak kendini sonlandırıyor ve resimdeki hata mesajını alıyorum.

Çözümünü zambak bayileri ve merkezi de bilmiyor. Bilen varsa yardım.

Ekli dosyalar

• zambak hata.JPG
    zambak hata.JPG
    28.6 KB · Görüntüleme: 2,838

Benim de Fatih tahtalarıyla tanışma günümdü. Bu başlıktan bazı başlıkları ve çözümleri not aldım. Benim de ilk karşılaştığım sorun çift tıklama ile ilgiliydi. Alt kısımdaki tozu temizleyince düzeldi. Teşekkürler BBNET :p (alışveriş sitelerindeki gibi)

fishbooone' Alıntı:
Bende Zambak yayınlarının dağıttığı Zkitap la ilgili yasadıgım problemi yazayım.
İnternete bağlı olan Akıllı tahtaların bazılarında zkitap uygulamasını başlatıyorum. 1 dk. gibi zaman sonra uygulama otomatik olarak kendini sonlandırıyor ve resimdeki hata mesajını alıyorum.

Çözümünü zambak bayileri ve merkezi de bilmiyor. Bilen varsa yardım.

hocam netsupport programını şifreyle "deactive" yaptım ve flash belleklerin içindeki programı kurdum şu an sorunsuz çalışıyor..

Şifreyi sorarlar habire, office programı diye başımın etini yediler. CD sürücüsü var mıdır, bilgisayar nasıl bağlanır, içeriği yüklediniz mi, şu dersten bir şey yok, yükleyecek misiniz... falan filan. Kafam şişiyor artık.

lisansız program kurmayın derim, avast free anti virüs iş görür.

Bugün bana yeni bi soru geldi hemen paylaşayım dedim. Matematik öğretmeni starboard programında bir soruyu tahta da 2 öğrenciye aynı anda çözdürmek istiyormuş. Ama olmuyormuş. Bu sıkıntı paint programında olmadığı için onu önerdim. aynı anda tahtanın her hangi iki bölümü yazılıp çizilebiliyor paintte..

ferdierdem55' Alıntı:
Bugün bana yeni bi soru geldi hemen paylaşayım dedim. Matematik öğretmeni starboard programında bir soruyu tahta da 2 öğrenciye aynı anda çözdürmek istiyormuş. Ama olmuyormuş. Bu sıkıntı paint programında olmadığı için onu önerdim. aynı anda tahtanın her hangi iki bölümü yazılıp çizilebiliyor paintte..
Ferdi, starboard for fatih 1.1 sürümünde "ikili sayfa" özelliği ile bu sorun çözülebiliyor.

mahonyhacettepe' Alıntı:
ferdierdem55' Alıntı:
Ferdi, starboard for fatih 1.1 sürümünde "ikili sayfa" özelliği ile bu sorun çözülebiliyor.
Tamam sağol denerim :)

4.kursumu veriyorum bu hafta karşılaştığım sorunlar ve püf noktaları zamanla yazmaya çalışırım buraya inş.

en çok gelen sorular?

-power point açabiliyormuyuz starboard ta?
-benim branşım beden eğt,müzik felasefe v.s bu kadar ayrıntılı anlattıklarınızı ben kullanmıcam ki hocammmm (kısacası beni sınavda çok zorlamayın diyor :) )
-Arada sırada her kursta bir iki tane az buçuk bişey bilenler oluyor ve yarım yamalak sorular geliyor.örn: benim bi sunum var hocam şimdi ben bunu flasştan atıyorum oradan starboarta açamıyorum bi türlü olmadı v.s v.s :)

MALESEF ÖĞRETMENLERİMİZİN BİLGİSAYAR BİLGİSİ ÇOK AZ OLDUGUNDAN HEPSİ ANLATTIKLARIMIZI AĞZI AÇIK DİNLİYOR VE HAVADA KALIYOR ANLATTIKLARIMIZ..

En basitinden bir video ekleyip açmayı anlatıyorum..tepkiler şu "off çok karmaşıkmış"

Hakikaten güzel konu olmuş... Sorunları not ettim bile...

mert_aylan' Alıntı:
office 2010 starter bozulmuş yokmu bunu indirebileceğimiz bi yer libre ofis 20 slayt sonunda kendini kapatıyormuş

internetten office 2010 Pro Plus indirin, kurun, tahtayı internete bağlayın, office güncellemeleri insin, kurulsun ondan sonra il temsilcisinden alacağınız lisans şifresini girin. yasal olacaktır.
ya da ppt, pps benzeri slayt dosyalarını açmak için sağ tık, birlikte aç, varsayılan program, sol kenardan C: sürücüsü, Program dosyaları (x86), Microsoft Office, Office 14, PPTWIEV seç , okey.

spring' Alıntı:
bende admin olarak bile açmıyor direkt tahtalar açılıyor.. artı bazı makinalarda netsupport yüklü bazılarında yok... öğretmen arkadaşlr sürekli admin şifresini istiyorlarr ?????? :verymad: :verymad:

admin olarak açmanız için başlat, oturumu kapat, administrator ve vestel (fatih) olarak oturum seçeneklerin ekrana gelir. şifreyi girin, açıldıktan sonra istediğiniz kadar programı şifresiz kurun.

aklıselim' Alıntı:
lisansız program kurmayın derim, avast free anti virüs iş görür.

microsoftun programı Essential daha mantıklı, ücretsiz ve kendi ürünü çünkü.

erdem12' Alıntı:
Poverpoint sunuları neden çalışmıyor?
Cevap : Ms Ofis yok. Libre Ofisde Çalıştırın varsayılan programı değiştirin

Ms office var arkadaşlar sadece etkinleştirilmemiş Tüm programlar office 2010 tıklayın ve kullan seçeneği ile devam edin tabiki admin şifresini bilmeniz lazım. Office aktif hale getirseniz bile office 2010 starter olduğu için power point yerine power point viewer programı olduğu için varsayılan programı bunu seçmeniz lazım.

benim branşım beden eğt,müzik felasefe v.s bu kadar ayrıntılı anlattıklarınızı ben kullanmıcam ki hocammmm (kısacası beni sınavda çok zorlamayın diyor )

Bence çok haklılar onlar öğretmen olarak yetiştiler bilgisayar programcısı değiller, zorlanmalarıda gayet normal. Bu iş sözelci bir öğretmene integralin türev anlatmak gibi bir şey bence fazla zorlamamak lazım Nesil değişmeden mevcut öğretmenlerin değişeceğini zannetmiyorum.

tahtaları görebilirsek ileride sorunların çözümü faydalı olucaktır. başlık için :alkis:

Tahtaları henüz göremeyen hocalarım için heyecan verici değil inanın.
starboardu evinizdeki pc ye kurun orda deneyin.
gerisi bildiğin bilgisayar zaten.Sorular hep aynı. Pdf açılıyor mu gibi yada internet ne zaman gelecek tabletler dağıtılacak mı?

Uzaktan kontrolu soruyorlar bende kablosuz fare alın diyorum.

Labtobu tahtayı bağlayıp grafik tablet ve dokunmatik ekranı aynı anda kullanmak isteyen oluyor.
Yani öğretmen grafik tabetle soruyu yazacak öğrenci tahtada çözecek Özellikle matematik ve geo için
Bunu da iki ucu erkek bir usb kablosu ile pc ile tahtayı birbirine bağlıyoruz. Tahtanın yerel disk D sinde dokunmatik ekran driver var
bunu laptoba kuruyoruz. Sonra hdmı ile görüntüyü aktırıp kalibre ediyoruz. Uzun görünsede yapımı kolay. Bağlantı sonucundan tahtayı tekrar kalibre etmek gerekiyor.

Masa üstüne çift tıklarsanız sadece arkaplan resmi kalıyor bir anda ne oldu nereye gitti masaüstü öğeleri dosyalar v.s demeyin :)tekrar çift tıklayınca eliyor..gizleme gibi bişey olmuş

Bir noktayı daha belirteyim..Malum akıllı tahtaların oldugu sınıflarda internet genelde yok.kurs verirken kablo çekip tahtaya net bağlıyoruz ama kursiyerlerde net olmuyor.bu durumda Tahtanın wireless antenini kullanarak interneti sınıfa wifi şeklinde yayabiliyorsunuz..bunu yapmak için;

uzun değil aslında 30 sn de paylaşıyorsunuz..

1- internet bağlantınızı kesin
2- ağ ve paylaşım merkezini açın
3- bağdaştırıcı ayarlarını değiştirine giriniz
4- Kablosuz Ağ Bağlantısı ve Yerel Ağ Bağlantısını seçip sağ mouse tuşuna tıklayıp bağlantıları köprüleye basınız ve işlem bitene kadar bekleyiniz.
5- ağ ve paylaşım merkezine geri dönün ve yeni bağlantı veya ağ kuruna tıklayın
6- kablosuz geçici (bilgisayarlar arası ) ağ kuruna tılayın
7- karşınıza seçenekler gelene kadar ileriye tıklayın
8- ağ adını giriniz isteğiniz herhangi birşey olabilir
9- güvenlik türünü wpa2-kişisel seçin
10- kolay ve kabuledilebilir bir şifre için 7harf ve bir rakam giriniz boşluksuz olsun örneğin: qwertyu2 ve bu ağı kaydete tıklayın ardından ileriye tıklayın ağ kurulana kadar bekleyin kurduktan sonra kapatın
11- kablonuzu bilgisayarınıza takın
12- diğer bilgisayardan wireless araması yapın ve kurduğunuz ağı seçip verdiğiniz şifreyi yazın.

hepsi bu internetinizi yasal olarak paylaştınız.

not: bu anlatım sadece win 7 için geçerlidir diğer işletim sistemleri için linux ve macos hariç mantık aynıdır fakat işlem yolu farklı.
yukardaki şifre sadece win7 den win7ye geçerlidir win7den xp veya vista sorun çıkarabilir farklı bir şifre sistemi deneyebilirsiniz.

iz bırakayımda kaybolmasın sayfa :D

Öğretmenlere bir şey anlatırken çok kesin emin olmadıgınız konularda;

örneğin: hocam acaba starboard sayfalarını klavyeden delete ile silebiliyormuyuz diye sorduklarında veya siz o an aklınıza gelen bir şeyi anlatmak istediğinizde emin değilseniz şöyle girin konuya..evet şimdi bakalım klavyeden delete yapınca silinecek mi? evet silinmiyormuş demekki sadece sağ tıklayıp siliyoruz.. :D:D karizmayı çizmemek lazım. veya evet şimdi mpeg formatındaki video yu açmaya çalışalım göreceksinizki orada da aynısı oalcak derseniz bazen bu tür kesin yargıların sonunda istediğiniz olmayabiliyor..bence kesin emin olmadıgınız konularda yuvarlak kelimeler kullanın.yoksa konuya hakim olmadıgınızı düşüneceklerdir.tavsiyemdir nacizane..

Geri