Akıllı tahtalar uzaktan eğitimde kullanılacak

Kodla Büyü

ukbjk

Site Gezgini
Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak olan uzaktan eğitim için gerçekleştirilen çalışmaları inceledi. Okullarda bulunan etkileşimli tahtaların uzaktan eğitimde etkin rol oynayacağını beliirten Oğuz, "Problemleri minimuma indiren bir çalışma olacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 31 Ağustos Pazartesi günü itibariyle üç haftalık uzaktan eğitim sürecinde tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamalarının gerçekleştirilebileceğini bildirmişti. Açıklamanın ardından tüm Türkiye'de olduğu gibi Denizli'de de uzaktan eğitim için gerekli hazırlıklar yapılmaya başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Aydem Fen Lisesi'nde yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

"Örnek bir çalışmaya imza attık"

FATİH projesi kapsamında okullarda bulunan internet alt yapısı ve akıllı tahta sisteminin uzaktan eğitim sürecinde aktif rol oynayacağını belirten Müdür Oğuz "Uzaktan eğitim çalışmalarında AYDEM Fen Lisemizde örnek bir çalışmaya imza attık. Sınıf ortamında değerli öğretmenimiz Bakanlığımızın canlı ders uygulaması ile öğrencilerine online ders verecek. Canlı ders uygulaması okulumuzda bulunan FATİH projesi alt yapısından gerçekleşeceği için internet bağlantı hızı ve bağlanma problemlerini minumuma indiren bir çalışma olacak. Öğretmenimiz normal ders anlatır gibi etkileşimli tahtayı kullanacağı derste, sisteme bağlanan kamera sayesinde aynı zamanda beyaz tahtada da çözdüğü problemleri öğrencileri ile payalaşabilecek. Bu örnek çalışmayı ilimiz genelindeki okullarımıza da yaymayı hedefliyoruz. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Arkadaslar pardusa eklenti gelecektir ve ha diyelimki illa tahtalara kamera bagla islevsel hale getir dediler Allah askina 38 tahtam var hepsini windowsa cevirmem yarim gunumu alir bu ne demektir cokta zor birsey degil yani.yapcak birsey yok bu olayda payimiza bu dustu yapcaz artik.

Uzaktan eğitim öğretmenin isteğine bırakılmalı.
Kendi donanımlarını(cihaz ve internet anlamında) yeterli bulmayan, uzaktan eğitimini okullarda yapabilmeli. Yani imkan sağlanmalı.
İsteyende evinde yapabilmeli.

uzaktan eğitimi pazartesi gününden itibaren okullarda yapmamız istendi. bunun için de benden tahtalara kamera alıp sistemi tıpkı eba tv deki gibi beyaz tahta görünecek şekilde hazır hale getirmem istendi, daha önce böyle bir çalışma yapan var mı acaba, hangi kamerayı almalıyız 4-5 tane almayı düşünüyoruz. 200 tl maksimum bütçe kamera başı.

Bizim yeni taşındığımız okul 8 adet kamera ve mikrofon almış akıllı tahtalarla beraber kullanabilelim diye. Ama henüz kim, ne zaman, ne anlatacak, plan program hiç bir şey belli değil. Merakla bekliyoruz.

uzaktan eğitimi pazartesi gününden itibaren okullarda yapmamız istendi. bunun için de benden tahtalara kamera alıp sistemi tıpkı eba tv deki gibi beyaz tahta görünecek şekilde hazır hale getirmem istendi, daha önce böyle bir çalışma yapan var mı acaba, hangi kamerayı almalıyız 4-5 tane almayı düşünüyoruz. 200 tl maksimum bütçe kamera başı.
Benden de böyle bir şey istendi.bilgisi olan arkadaşlar tavsiye verirse sevinirim

Farklı bir soru olacak ama bugün bir adet w10 faz1, bir adet de w10 faz2 tahtada zoom toplantısı açtık ama ses alamadık. Çözüm nedir acaba

Geçen yıl hızlı bir şekilde pardus'e geçmemizi istediler, geçtik. Bir sürü sorunla karşılaşmamıza rağmen, yılmadık, problemleri çözmeye pardus'un arkasında durmaya çalıştık. Bu sene ise tahtalardan canlı ders yapmamız isteniyor. Pardus'te zoom kurulumunu bir şekilde yapsak bile eba canlı ders.exe çalışmıyor dedik. Acilen windowsa geçin dediler. Ama pardus?? dedik ama nafile. Şimdi tek tek tüm tahtaları windowsa geçiyorum. Tahtalara birer tane mikrofonlu kamera aldık okul bütçesinden. Bakalım süreç nasıl devam edecek.

Arkadaşlar şimdi okulların açılmasıyla beraber bu konu bizde yeniden gündeme geldi. Okula gelmek istemeyen öğrenciler için eş zamanlı zoom ile ders işlenmesini istiyorlar, kameraların kablo uzunluğu tahtayı tümüyle görme açısını yakalayamıyor uzatma kablosu acaba sağlıklı olur mu ya da uzun kablolu önerebileceğiniz mikrofonlu kamera var mıdır

Arkadaşlar şimdi okulların açılmasıyla beraber bu konu bizde yeniden gündeme geldi. Okula gelmek istemeyen öğrenciler için eş zamanlı zoom ile ders işlenmesini istiyorlar, kameraların kablo uzunluğu tahtayı tümüyle görme açısını yakalayamıyor uzatma kablosu acaba sağlıklı olur mu ya da uzun kablolu önerebileceğiniz mikrofonlu kamera var mıdır

Tahtayı kamera ile görmelerine gerek yok. Öğretmen Zoomun ekran paylaşımını kullansın. Fatih Kalem gibi uygulamalar ile de dersini işlesin.

Hocam aynı sebepten, ben de işimizi görecek webcam+mikrofon arayışındayım

Biz zoomla birlikte Droidcam programını kullanarak telefonu hem kamera hem de mikrofon olarak kullanıyoruz zaten. Derslerimizi de sorunsuz işliyoruz.

Bu müdürlerin parlak fikirleri yok mu :) Birbirleriyle yarışıyorlar. Neymiş efendim 12.ler yüz yüze ders işlerken gelmeyen grup da dersi dinleyecekmiş. Öğretmen sınıfta ders anlatırken uzaktan bağlanan çocuk derse müdahale ederse ne olacak, Örnek veriyorum hocam görüntü gelmedi, sesiniz kesildi falan. Yüz yüze yapılan dersin bi faydası olacaksa o da olmayacak artık.

Geri