Akıllı tahtadan zoom canlı ders

Kodla Büyü

merveogrtmn

Aktif Üye
arkadaşlar canlı dersler okulda akıllı tahtadan yapılırsa
1.akıllı tahtaya zoom indirirken hangi epostayı kullandığımız farkeder mi,yani kendi e postamız mı olacak ya da okulun kurum kodlu olan e postası mı?
2.kamera ile mikrofon mu aldırıcaz geçen sene yapanlar varsa deneyimlerini yazabilir mi lütfen
3.faz2 lerde canlı ders için sistem olarak win 8 ya da win 10 hangisi olmalı,

Pardus etaplarda wine haricinde eba zoom çalıştırma şansı yok sanırım(Varsa eğer ben de merak ediyorum). Sadece zoom icin linux kurulumları mevcut kurmadım ama görmüştüm. Tahtalara kamera alınması gerekir ki bu da saçma bir masraf. Zira öğretmenlerin tamamına yakınında evlerinde masa üstü veya dizüstü pc, tablet, telefon ve ev interneti mevcut.

Bu iş, yapmaktan çok yaptık gibi görünmek...

Windows türevi işletim sistemleri için eba zoom kurulumu sorun olmaz.

Pardus etaplarda wine haricinde eba zoom çalıştırma şansı yok sanırım(Varsa eğer ben de merak ediyorum). Sadece zoom icin linux kurulumları mevcut kurmadım ama görmüştüm. Tahtalara kamera alınması gerekir ki bu da saçma bir masraf. Zira öğretmenlerin tamamına yakınında evlerinde masa üstü veya dizüstü pc, tablet, telefon ve ev interneti mevcut.

hocam zoom un deb paketi var ama eba sisteminden indirilen canlı ders exe nin pardus sürümü yok. yapacaklarını da zannetmiyorum. dediğin gibi tablet telefon vs den canlı dersi açıp tahtada öğretmen ders anlatacak o da yayın yapacak

Zoom üzerinden öğretmenler istedikleri gibi ders mi yapacaklar yoksa Eba üzerinden idare mi ders atayacak? EBA üzerinden olacaksa zaten kameraya gerek olmaz. Öğretmenler kendilerini göstermeden corona sürecinde derslerini evden anlattılar zaten.

Tahtalarda Windows 8 ya da Windows 10 hangisi olursa olsun sorun olacağını sanmıyorum ama bilen arkadaşlar yazarlar.

Zoom üzerinden öğretmenler istedikleri gibi ders mi yapacaklar yoksa Eba üzerinden idare mi ders atayacak? EBA üzerinden olacaksa zaten kameraya gerek olmaz. Öğretmenler kendilerini göstermeden corona sürecinde derslerini evden anlattılar zaten.

Tahtalarda Windows 8 ya da Windows 10 hangisi olursa olsun sorun olacağını sanmıyorum ama bilen arkadaşlar yazarlar.
hocam amaçlanan öğretmenin akıllı tahta üzerinde ders anlatması ve onun görüntüsünü de eba canlı ders üzerinden yayın olarak yapmak. bunun için akıllı tahtaya kamera mikrofon takılıp yapılsın diyen de var, droidcam gibi yazılımlar ile telefondan ya da tabletten yayını başlatıp başka pc üzerinden canlı derse girip ekran paylaşımı yapıp öğretmenin dersini göstermek isteyende var. ama 2.bahsettiğimde ses kalitesi nasıl olur yada droidcam in yayın portu yasaklı mıdır. bunlar denenerek öğrenilecek şeyler.

Hocam çok araştırdım ve akıllı tahtaların hepsine zoom kurmayı başardım, iki komutla kurulum yapabiliyorsunuz zoom u ama hala eba canlı dersi desteklemiyor. Zoom kurulumunu merak ederseniz videoyu izleyebilirsiniz.

Pazartesi günü tahtalara buradaki yedeği yüklemeyi düşünüyorum. Tahtalarımız Faz1 ve hepsinde Win 7 yüklü. Mevcut durumda canlı ders yapamayız gibi geldi. O yüzden garanti olsun diye bu paketi yükleyeceğim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar tahtaların faz1 SSD li Pardus vardı ebayi desteklememesi durumundan dolayı tekrar en azından beş tahtayı Windows a taşımayı düşünüyorum elinde stabil çalışan ISO varsa paylaşır mısınız

Hocam çok araştırdım ve akıllı tahtaların hepsine zoom kurmayı başardım, iki komutla kurulum yapabiliyorsunuz zoom u ama hala eba canlı dersi desteklemiyor. Zoom kurulumunu merak ederseniz videoyu izleyebilirsiniz.
sesiniz çok net hangi programı kullandınız kayıt esnasında?
sudo apt -f komutunu niçin kullandığınızı açıklamamışsınız?

Aynen linuxta zoom kurulum kolay. Kendi Ubuntu makineme wine kurmak istemiyordum. Deneyip buraya sonucu yazarım.

sesiniz çok net hangi programı kullandınız kayıt esnasında?
sudo apt -f komutunu niçin kullandığınızı açıklamamışsınız?

Hocam telefonla çekim yaptım, ikinci komutu birinci hata verdiği için kullanıyoruz sanırım yinede yükle gibi birşey (açıkçası linux komutlarını pek bilmiyorum). Çok araştırdım, kurulumla ilgili yeterli bilgi olmayınca tübitak i arayıp yardım aldım, onların söylediği adımları uygulayınca kuruldu. Benim gibi sıkıntı yaşayanlar için bu videoyu çekmeye karar verdim. Insalah birilerinin işine yarar. Eba canlı ders için sanal sürücü önerileri falan gördüm ama bence bakanlık bu konuda çalışma yapmalı.

Hocam telefonla çekim yaptım, ikinci komutu birinci hata verdiği için kullanıyoruz sanırım yinede yükle gibi birşey (açıkçası linux komutlarını pek bilmiyorum). Çok araştırdım, kurulumla ilgili yeterli bilgi olmayınca tübitak i arayıp yardım aldım, onların söylediği adımları uygulayınca kuruldu. Benim gibi sıkıntı yaşayanlar için bu videoyu çekmeye karar verdim. Insalah birilerinin işine yarar. Eba canlı ders için sanal sürücü önerileri falan gördüm ama bence bakanlık bu konuda çalışma yapmalı.
teşekkürler.

birileri alt yapı için ayrılan parayı yiyecek ve eba da yaşanan sorunu 8 ayda çözemeyecek. fakat öğretmenler onurlu davranıp öğrencileri düşünüp ne olursa olsun ders yapalım deyip zoom yükleyecek ve bu sorunu kendisi çözmeye çalışacak. sonra da eba sistemi niye düzelmiyor... arkadaşlar yanlış anlamayın ama bu yaptığınız bu para yiyen şirketlerin ekmeğine yağ bal sürmekten başka bir işe yaramaz. evet biz öğrencilerimizi düşünüyoruz ama ben bu süreçte şunu gördüm MEB öğrencileri zerre kadar düşünmüyor.

Katılıyorum. PARDUS yüklü faz 1 ve faz 2 tüm tahtalarda canlı ders çalışıyor. Buradan bu işi otomatikleştiren ve tıka indiren Bayram Karahan hocam'a tekrar teşekkürler.
Bugün faz3 e antalya uzem in sayfasındaki adimlarla zoom kurulumu ve canlı ders eklentisini yaptım. Daha kullanmaya fırsat olmadı. Droidcam i bugün kurmaya çalıştım ama sürekli hata ile karşılaştım.
Mikrofon sorunu nasıl giderildi hocam. Bi bilginiz var mı bu konuda?

Bir de arkadaşlar pardusta zoomda toplantı baslatinca ekranın altında yer alan ses, kamera, share gibi seçenekler gidiyor. Sadece simsiyah ekran kalıyor. Başlık cubugunda da zoom meeting yazısı var. O seçenekler neden kayboluyor, tekrar nasıl görünür hale getirebilirim?

Bir de arkadaşlar pardusta zoomda toplantı baslatinca ekranın altında yer alan ses, kamera, share gibi seçenekler gidiyor. Sadece simsiyah ekran kalıyor. Başlık cubugunda da zoom meeting yazısı var. O seçenekler neden kayboluyor, tekrar nasıl görünür hale getirebilirim?
hocam aynı sorunu ben de yaşadım sebebini tam olarak bilememekle birlikte tahtaya fare takıp hareket ettirdiğimde ses,kamera ve diğer zoom alt simgeleri tekrar göründü, :rolleyes:

hocam yaptığınız tüm adımları aynı şekilde yaptım ama zoom bilgisayarımda bulamıyorum kurulumunu bana yardımcı olur musunuz
Hocam uygulamalarda görünmesi gerekiyor, ama o da olmadı aramaya zoom yazınca çıkıyor bizim tahtalarda. buradan bana bildirim gelmediği için mesajı şimdi gördüm kusura bakmayın.

Geri