Akıllı tahta sökülmesi

Kodla Büyü
En nefret ettiğim hadise ve çok sık yaşıyorum. İlk zamanlarda Vestel servis yetkilileri arıza için geldiklerinde yerinden çıkmış kablolar varsa üstten ve yanlardan tutarak -tamamen yuvadan çıkarmadan- sadece 2 hamlede hallediyorlardı. Ama artık maalesef biz personellerle takmaya çalışıyoruz ve her seferinde anksiyete geçiyorum resmen, alt taraftan tutmalarına asla asla müsaade etmiyorum. Çok çok riskli. Hayır bir de anlamıyorum neden sürekli o kablo yerinden çıkıyor, öğrenciler bilerek mi yapıyor diye de düşünmüyor değilim.

Öğrencilerle bu işi yapmayın kesinlikle.size bir olay anlatayım. Görev yaptığım bir okulda dışardan işkurdan hizmet alımıyla gelmiş bir hizmetlinin parmağı başka bir iş yaparken kopmuş.Okul mdürü ve okulun kadrolu hizmetlisi, eğitim vermeden ve gerekli önlemleri almamaktan işkurdan gelen hizmetlinin organ kaybından maddi manevi tazminat davası açıldı ve yıllar önce 50şer binlira ceza aldı.Hele bir de Allah korusun bir çocuğun başına iş gelirse siz düşünün. Ben de çok kablo taktım ama mecburen kendim ve hizmetliyi kullanıyorum adam bulamazsam ellemiyorum. Öğrenciye de en fazla kablosunu taktırdım.Çok riskli. Parmakları kırar kopartır o kadar tehlikeli ki tahtalar.

Kesinlikle katılıyorım hocam.

Lisede çalışıyorum ve bu iş için öğrencilerden ekip kurdum. Sürekli aynı öğrencilerle işi yapınca çok kolay oluyor. Hatta tahtanın altına koymak için 2 tane tahtamız(kalas) bile var. Sıkıntısız takıyoruz biz.
Not : ilçede öğretmenlik yapıyorum. Arıza kaydı oluştursam 2-3 gün sonra geliyorlar(haftanın bir günü ilçeye geliyorlar, perşembe günü). Şimdi tahtanın fişi pazartesi günü çıktı diyelim. 3 gün boyunca eğitim-öğretim aksatacağına risk almak daha mantıklı geliyor bana.

Allah korusun bir öğrencinin başına birşey gelirse ne o tahtayı kullanan öğretmen arkadaşlarınız ne idare ne ilçe mem kesinlikle kimse arkanızda durmaz.

Hatta üzerine soruşturma geçirmeniz için sıraya girerler.
O yüzden göreviniz olmayan riskli işleri yapmayın ve başkasına da yaptırmayın.

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Servis gelmeyip tahtaya bakmamışsa kimse sizi sorumlu tutamaz ama öğrenciler bize emanet bir şey olsa Allah göstermesin hem size hem çocuğa sıkıntı olur; kimse arkanızda durup öğretmen okul için uğraşıyordu demez.

parmaklar benimde altta kalmıştı Allah dan ben personelle yapmıştım da onlar çok daha anlayışılı güçlü kuvvetli oluyolar aslında çıkartmaya gerek yokmuş tahtayı alttan ittirince giriyor

Kabalık olarak görmeyinde siz niye yapıyorsunuz? Göreviniz mi? İdareye söylersiniz, ister servise ister hizmetli veya işcilere yaptırırlar.

Bu işler iyi niyetle olmaz. İlla iyi niyetli olmak istiyorsanız daha az zararlı şeyler yapın. (Yazdığım şeyleri de görevden sayanlar olduğu için silip sadece "şey" kelimesini kullandım ..) bunlar iyi niyet ama başına veya başınıza birşey geldiğinde tüm şuç sizin olur. Görev tanımınızda doğrudan veya dolaylı olarak bunu çağrıştıracak birşey yok.
Teknisyenseniz bilemem.

Yanlış anlaşılma olmasın, başıma geldiği için yazıyorum. Bir sorun olsa göreviniz değildi, burası devlet kurumu, herkes kendi işini yapsın dediler. Normal insanlar başlarına gelince, zeki insanlar başkalarının başlarına gelince öğrenir. Eğer işten öğrenci zarar görmüşse dava açılsa ne yapacaksınız?

Son düzenleme:
Benzerlik oranını siz takdir edin, bundan 15 yıl kadar önce kasabanın birinde okul müdürü bahçeye Türkiye haritası şeklinde bir havuz yaptırıyor. KAymakam, Milli Eğitim müdürü,şube müdürleri, diğer idareciler vs herkes alkışlıyor, tebrik ediyor..
1-2 ay sonra o havuza bir çocuk düşüyor, hastane vs derken.. hemen soruşturma açılıyor, havuz için inşaat izni alınmış mı, milli emlak onay vermiş mi, vay sen oyun alnını nasıl küçültürsün... vs.. Sonuç idare açığa alınıyor..

İşler tıkırında giderken kimse size olumsuz birşey demez, ama ..

Kabalık olarak görmeyinde siz niye yapıyorsunuz? Göreviniz mi? İdareye söylersiniz, ister servise ister hizmetli veya işcilere yaptırırlar.

Bu işler iyi niyetle olmaz. İlla iyi niyetli olmak istiyorsanız daha az zararlı şeyler yapın. (Yazdığım şeyleri de görevden sayanlar olduğu için silip sadece "şey" kelimesini kullandım ..) bunlar iyi niyet ama başına veya başınıza birşey geldiğinde tüm şuç sizin olur. Görev tanımınızda doğrudan veya dolaylı olarak bunu çağrıştıracak birşey yok.
Teknisyenseniz bilemem.

Yanlış anlaşılma olmasın, başıma geldiği için yazıyorum. Bir sorun olsa göreviniz değildi, burası devlet kurumu, herkes kendi işini yapsın dediler. Normal insanlar başlarına gelince, zeki insanlar başkalarının başlarına gelince öğrenir. Eğer işten öğrenci zarar görmüşse dava açılsa ne yapacaksınız?

Kesinlikle haklısınız hocam ama o kadar sık oluyor ki bu durum yapsan dert yapmasan dert. Bu durum için servis falan da çağırmaz idare.

Teknisyenseniz bilemem.

Hocam çok doğru bir konuya parmak başmıssınız. Şimdi okuyunca şöyle düşündüm: BTRler niye görevinin dışındaki işleri yapıyor? Çünkü zamanları var, rehber öğretmenler gibi yattığınız yerden para kazanıyorsunuz sözünden nefret ediyor (cümlede bilerek noktalama işareti koymadım, isteyen istediği gibi anlasın), servislerin en küçük şeylerden bile ücretin fazla görüp kamu zararı oluşmasın diye düşüyor (halbuki bunun için ödenek talep eden görmedim, okul aile birliğinden karşılanıyor, okul aile birliklerinden öğretmenlere hediye bile alınıyor, bu hediye için hangi veliden izin aldınız?) bla bla bla. Yani bahane çok, ama sizin yazdığınız gibi problem yaşayınca sizin iyi niyetiniz hiçbir şeye yaramıyor. O yüzden bu konularda bencillik yapmak lazım. Dolayısıyla görev tanımında olmayan bir şeyi yapmamak lazım, yapıyorsak da ileride yaşanabilecek sorunları hesap edip, inceden düşünüp, şahitleri hazırlayıp yapmak lazım.

Geri