Akıllı tahta sökülmesi

Kodla Büyü

bravehard2010

Süper Üye
Süper Üye
Slm arkadaşlar okulumuzdaki akıllı tahtaların birine elektrik gelmiyordu.Neyse tahmin ettiğim gibi güç kablosu boşta imiş.Napsak etsek öğretmenlerde dır dır edip duruyorlar zaten yılın başından beri gelen giden olmadı teknik servis.İş başa düştü yani.Napalım bikaç kalıplı öğrenciyi aldım yerinden sökmeye çalıştık.Ancak siz siz olun öğrencilerle böyle bir işe girmeyin çok sıkıntılı parmaklarım alt kısımda sıkıştı vs.Öğrencilerinde öyle neyse güç kablosunu taktık çalıştı ancak birde geri takmak lazım tahtayı oda ayrı sıkıntı.Güç bela hallettik bizde.Arkadaşlar nacizane önerim sakın olaki böyle bir riske girip öğrencilerin yardımını almayın bence hiç dokunmayın çok sakat iş.Çok sakat iş.Riske gerek yok.

Kesinlikle haklısınız, parmakları koparmak içten bile değil. İllede etkileşimli çıkartacağım diyen arkadaşlar tv ile çerçeve arasına birkaç kalın kitap koysun.

aynı şekilde benimde başıma geldi lisede görev yapıyordum. 2 öğrenci sola 2. öğrenci sağa kalıplı güçlü olacak.
1- alttan tutup kaldırıyoruz ve kesinlikle bırakmıyoruz duvarla 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde alttan kendimize doğru çekiyoruz. alttaki kabloyu 5. kişi takıyor. ve tekrar yavaşça yerine bırakıyoruz ve yine kesinlikle bırakmıyoruz yoksa elimiz sıkışır şeklinde tarif ediyorum. en az 10 defa bu şekilde taktım sonrasında hizmetliyi çağırın onunla takın demeye başladım.

Hocam öyle böyle değil ciddi anlamda parmakların hasar görmesine sebep oluyor ben bu derece sıkıntılı olduğunu tutulacak yerinin olmadığını düşünmemiştim.İlla yaşayarak öğrenmeye gerek yok arkadaşlar sakın denemeyin :) riske gerek yok.

geçen hafta benimde başıma geldi. müdür yardımcısına söyledim hocam servis 120 tl ücret alıyo onu kaldırıp tekrar takarız dedi. sökmek kolay oldu ama takmak çok zor, 5 öğrenci ile zor kaldırdık. servis ücret almaması lazım öyle birşeyde.

champi0ns' Alıntı:
aynı şekilde benimde başıma geldi lisede görev yapıyordum. 2 öğrenci sola 2. öğrenci sağa kalıplı güçlü olacak.
1- alttan tutup kaldırıyoruz ve kesinlikle bırakmıyoruz duvarla 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde alttan kendimize doğru çekiyoruz. alttaki kabloyu 5. kişi takıyor. ve tekrar yavaşça yerine bırakıyoruz ve yine kesinlikle bırakmıyoruz yoksa elimiz sıkışır şeklinde tarif ediyorum. en az 10 defa bu şekilde taktım sonrasında hizmetliyi çağırın onunla takın demeye başladım.
Hocam genelde bende böyle yaptım. Aslında küçük bir aparat yapılsa hiç tahtayı oynatmadan takılabilir. Benim fırsatım olmadı. Tornacıda yapılabilir. Eğik bir metal. Ucuna kablo takılıp önden geçirilip arkadan takılacak. Aslında çok basit. Vestel neden böyle birşey yapmamış dedim. Sonra servisin her seferinde vestelden para aldığı aklıma geldi. :)

Başlığı görünceben de uyarayım dedim ama zaten uyarılar yapılmış. bizim de müdür ve 1-2 öğretmen ben yokken yapmaya çalışmış onlarda üzerlerine düşürmüşler. Cihaz ağır ve büyük kontrolü zor. Yapacaksanız da bu konu başlığında herşeyi okuyun :)

servis var mecbur gelecekler gelmezlerse şikayet edin benim okula aynı gün içinde geliyorlar öğrencilerle riskli işlere girmeyin hele ki bu zamanda

Arkadaşlar tahtaların garantisi bitince servis gelmeyecek(bizim bitti garanti) ayrıca tahtayı söküp takmak püf noktasını bilirseniz çok kolay. Ancak öğrenciden ya da herhangi birinden yardım alacaksanız bile çok dikkat edin tahtanın altına üstüne sağında soluna elini elinizi sokmasın sokmayın parmaklar ezilir.

kurban bayramında hayvanı işi bilen bir kişi bile devirebilir ama işi bilmeyen 10 kişi deviremez. Tahtalarda öyle . bu kadar ağır malzeme olacak çok gereksiz şeyler var. alt tarafı bir ekran yani..

kurban bayramında hayvanı işi bilen bir kişi bile devirebilir ama işi bilmeyen 10 kişi deviremez. Tahtalarda öyle . bu kadar ağır malzeme olacak çok gereksiz şeyler var. alt tarafı bir ekran yani..

:)
Evet ,Çok haklısınız. Vestel akıllı tahtalarının netice itibariyle bir led tv ve OPS ünitesinden ibaret olduğu düşünülürse bu ağırlığa anlam vermek mümkün değil.
Olsa olsa okullardan kolaylıkla alınıp götürülemesin, hırsızlara yönelik bir tedbir düşünülerek ağırlaştırılmış olmalı.

Tahtalarla ilgili bir kaç ipucu verelim.
1-Akıllı tahtaların OPS üniteleri iki vidayla ana ekrandan kolaylıkla ayrılabiliyor. OPS arızalarında tahtayı yerinden sökmeye gerek yok
2-Fiş ve benzeri problemlerde tahta illa sökülecekse veya takılacaksa 4 kişi lazım.
2 kişi sol ve sağa ana taşıyıcı bu kişiler asıl ağırlığı almakla yükümlü.
1 kişi ortaya tahtanın askılıklarından ayırmaya veya takmaya yönelik hareketi yapacak kişi. Yani Manevracı.
1 kişi de elinde bir ağaç takozla tahtanın altına destek koyup olası kazayı önleyecek.

En pratiği ve emniyetlisi bu.

:)
Evet ,Çok haklısınız. Vestel akıllı tahtalarının netice itibariyle bir led tv ve OPS ünitesinden ibaret olduğu düşünülürse bu ağırlığa anlam vermek mümkün değil.
Olsa olsa okullardan kolaylıkla alınıp götürülemesin, hırsızlara yönelik bir tedbir düşünülerek ağırlaştırılmış olmalı.

Tahtalarla ilgili bir kaç ipucu verelim.
1-Akıllı tahtaların OPS üniteleri iki vidayla ana ekrandan kolaylıkla ayrılabiliyor. OPS arızalarında tahtayı yerinden sökmeye gerek yok
2-Fiş ve benzeri problemlerde tahta illa sökülecekse veya takılacaksa 4 kişi lazım.
2 kişi sol ve sağa ana taşıyıcı bu kişiler asıl ağırlığı almakla yükümlü.
1 kişi ortaya tahtanın askılıklarından ayırmaya veya takmaya yönelik hareketi yapacak kişi. Yani Manevracı.
1 kişi de elinde bir ağaç takozla tahtanın altına destek koyup olası kazayı önleyecek.

En pratiği ve emniyetlisi bu.

Arkadaşlar iyi günler.

Okulumuzdaki akıllı tahtanın fanı sürekli ses çıkartıyor. Temizlemek istiyorum. OPS kısmını çıkarmam yeterli olur mu ses oradan geliyor.

Bu yaz özel bir okulun akıllı tahta işini yaptık.
Orada bulunan PROMETHAN akıllı tahtaları 4 yetişkin kişi kaldıramıyorduk. Biraz eski modeldi. Kasanın arkasını komple demir yapmışlar.
O kadar ağır ki bir arkadaşımızın eline tahtanın vidası battı. Hastanelik oldu.
Faz1 vesteller bu tahtalar kadar ağır olmasa da yine de çocuklarla değil de hizmetlilerle kaldırmak gerekli.
Allah korusun herhangi bir kaza olursa velilere haber anlatmak imkansız...

Faz 2 akıllı tahtayı yerinden nasıl tamamen sökebiliriz? Yapan eden varsa tarif edebilir mi ya da videolu bir kaynak verebilir mi? Malum yakında garantileri dolacak. Basit tamirlerini yapabilmek için sökme işini yavaş yavaş öğrenmek gerekebilir.

Faz 2 akıllı tahtayı yerinden nasıl tamamen sökebiliriz? Yapan eden varsa tarif edebilir mi ya da videolu bir kaynak verebilir mi? Malum yakında garantileri dolacak. Basit tamirlerini yapabilmek için sökme işini yavaş yavaş öğrenmek gerekebilir.

Sayın Hocam Faz2 akıllı tahtayı yerinden sökmek kolay ama arkasında yapılacak tamiratlar kolay değil.
İki kişi karşılıklı tahtayı askı aparatından yukarı doğru kaldıracak. Burada dikkat edilmesi gereken elinizi cihazın altında tutmamanız.
Bir elinizle cihazın üst çerçevesinden diğer elinizle de kenarından tutup yerinden hareket ettirmeniz gerekli....

Az önce yaptığım eylem. Ben bir taraftan öğrencilerin bir kısmı bir taraftan. Önceden deneyimli bir öğrenci de ortadan fişi takacak şekilde planlayıp yerleştirdik.
Riskli bir durum ama servisi beklesek o zaman kadar dere işlenişi falan filan...

Faz2 tahtalarda OPS sökmek için önce kenarı sökmeniz gerekli.
5 Alyan anahtar ile 4 vida yerinden sökülür ve kenar çıkarılır.

Faz1 tahtalarda kenarda kapak olduğu için kapaktan OPS çıkarılabiliyor.
Ama Faz2 lerde OPS için önce kenarın komple dediğim şekilde çıkarılması lazım...

Arkadaşlar iyi günler.

Okulumuzdaki akıllı tahtanın fanı sürekli ses çıkartıyor. Temizlemek istiyorum. OPS kısmını çıkarmam yeterli olur mu ses oradan geliyor.
Fan OPs ünitesindedir. iki vidayla alabilirsiniz. Ancak temizlik yapmakla o sesi kesemezsiniz. Belki temizlikle sesi biraz yumuşatabilirsiniz. Asıl sorun İşlemci soğuyamıyor diye Fan sürekli yüksek devirde dönüyordur. Fanın bulunduğu aliminyum gövdenin 4 vidasını alınız. Termal padlerin düşmemesine dikkat ediniz. işlemcinin üstündeki eski termal macunu temizleyip kaliteli bir termal macun uygulayınız. Actric Mx-2 veya 4 gibi. Ses mes kalmayacaktır. Core TEMP programıyla ısıları ölçünüz. 40-60 derece normaldir. Cpu yükleme oranına göredir

Defalarca tahta söküp taktım üç öğrenci üç ders kitabı ile, ilk defasında zor oldu ama tecrübe kazanmış olduk... ops, sökerek hard disk tamiri yaptım, bios pili değiştirdim, fan temizliği yaptım, macun yenilemesi yaptım, kabloloma, priz tamiri, İnternet kablosuna uç çakma vb... Bir çok işe koştum... elimden gelse usb giriş değişimi yapmayı öğrenmek istiyorum ama biraz farklı bir durum... Btr iseniz bunları yapmak lazım bence... Pazartesi itibari ile akıllı tahta sürgü kapaklarını söküp kulp takma işine gireceğim 10 kadar tahta kulpu kırılmış sipariş verdik...

Tahta sökmek mantığı TV ile aynı arkadaşlar arkada duvara montajlı bir askı aparatı var akıllı tahta bu askı aparatına 4 (vida) kanca ile tutunuyor... Akıllı tahta altına 3 adet ders kitabı koyun sonra üç kişi tahtanın karşısına geçin tahtanın üst tarafına Elleriniz ekrana gelecek şekilde dayayın sonra tahtayı havaya ve hafif yana doğru ittirin, hahta kancadan kurtulacaktır sonra tahtayı önceden koyduğunuz kitapların üzerine oturtun hemen sonrasına tahtayı ekran aşağı gelecek şekilde ve öğretmen masası üzerine yatırın o kadar...

Slm arkadaşlar okulumuzdaki akıllı tahtaların birine elektrik gelmiyordu.Neyse tahmin ettiğim gibi güç kablosu boşta imiş.Napsak etsek öğretmenlerde dır dır edip duruyorlar zaten yılın başından beri gelen giden olmadı teknik servis.İş başa düştü yani.Napalım bikaç kalıplı öğrenciyi aldım yerinden sökmeye çalıştık.Ancak siz siz olun öğrencilerle böyle bir işe girmeyin çok sıkıntılı parmaklarım alt kısımda sıkıştı vs.Öğrencilerinde öyle neyse güç kablosunu taktık çalıştı ancak birde geri takmak lazım tahtayı oda ayrı sıkıntı.Güç bela hallettik bizde.Arkadaşlar nacizane önerim sakın olaki böyle bir riske girip öğrencilerin yardımını almayın bence hiç dokunmayın çok sakat iş.Çok sakat iş.Riske gerek yok.

Teşekkür ederiz hocam, uyardığınız için. Tahta hiç sökmemiştim. Önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz.

Aslında tekniğini bildikten sonra basit de yanında iş bilen iki kişi daha olacak. Öğrenci ile kesinlikle denememek lazım.

Lisede çalışıyorum ve bu iş için öğrencilerden ekip kurdum. Sürekli aynı öğrencilerle işi yapınca çok kolay oluyor. Hatta tahtanın altına koymak için 2 tane tahtamız(kalas) bile var. Sıkıntısız takıyoruz biz.
Not : ilçede öğretmenlik yapıyorum. Arıza kaydı oluştursam 2-3 gün sonra geliyorlar(haftanın bir günü ilçeye geliyorlar, perşembe günü). Şimdi tahtanın fişi pazartesi günü çıktı diyelim. 3 gün boyunca eğitim-öğretim aksatacağına risk almak daha mantıklı geliyor bana.

Öğrencilerle bu işi yapmayın kesinlikle.size bir olay anlatayım. Görev yaptığım bir okulda dışardan işkurdan hizmet alımıyla gelmiş bir hizmetlinin parmağı başka bir iş yaparken kopmuş.Okul mdürü ve okulun kadrolu hizmetlisi, eğitim vermeden ve gerekli önlemleri almamaktan işkurdan gelen hizmetlinin organ kaybından maddi manevi tazminat davası açıldı ve yıllar önce 50şer binlira ceza aldı.Hele bir de Allah korusun bir çocuğun başına iş gelirse siz düşünün. Ben de çok kablo taktım ama mecburen kendim ve hizmetliyi kullanıyorum adam bulamazsam ellemiyorum. Öğrenciye de en fazla kablosunu taktırdım.Çok riskli. Parmakları kırar kopartır o kadar tehlikeli ki tahtalar.

Geri