Akıllı tahta internete bağlandığında okulun internet bağlantısı gidiyor

Kodla Büyü

LanetLi_RapunzeL

Site Gezgini
arkadaşlar merhaba. Akıllı tahtalardan biri internete bağlandığında okulun idare bilgisayarları dahil bütün interneti gidiyor. Bu konuda bilgisi olan, yardımcı olabilecek olan var mı acaba? Not: geçen sene böyle bir sorun yoktu.

Ben de buna destek olacak ek bir soru sorayım madem..

Fatih Projesi için altyapı döşendi fakat tahtalarımız gelmedi henüz. Ama modemler aktif ve internet var.

Geçen haftadan itibaren modemden kablo çektim sınıfıma internet bağladım, o günden sonra MEB hattı kullanan idari odaların internetinde sıkıntı yaşanmaya başladı.

Tamamen tesadüfi bir durum mu yoksa var mıdır bir bağlantısı, etkisi ?

arkadaşlar merhaba. Akıllı tahtalardan biri internete bağlandığında okulun idare bilgisayarları dahil bütün interneti gidiyor. Bu konuda bilgisi olan, yardımcı olabilecek olan var mı acaba? Not: geçen sene böyle bir sorun yoktu.

Bu sorunu ben , Okuldaki tüm bilgisayarlara sabit ip vererek çözdüm. Tüm bilgisayarlara 200 'den başlayarak ip verdim. Çünkü mobil telefonlar ve kişisel bilgisayarlar 1'den 60 'a kadar otomatik ip aldığından çakışma yaşanmaması adına 200 den başladım ip vermeye....

Bu sorunu ben , Okuldaki tüm bilgisayarlara sabit ip vererek çözdüm. Tüm bilgisayarlara 200 'den başlayarak ip verdim. Çünkü mobil telefonlar ve kişisel bilgisayarlar 1'den 60 'a kadar otomatik ip aldığından çakışma yaşanmaması adına 200 den başladım ip vermeye....
Teşekkür ederim deneyeceğim öğretmenim

Merhaba Arkadaşlar,

Fatih Projesi ağlarında yalnızca Yazıcı, tarayıcı vb cihazlar için ayrılmış toplam 19 adet sabit IP vardır.
Bu ip adresleri dışında verilen sabit ip ler, proxy yazılımları (Chrome vb programların veri tasarruf modu dahil) ve uzaktan erişim programları (teamviewer vb) var ise sistem bu programları ve yapılandırmaları saldırı olarak algılayıp, tüm bağlantıyı kapatabilir.

Bu nedenle sistem dahilinde bu yazılımların kullanılmaması, sabit ip ve/veya dns sunucusu belirlenmemesi gerekmektedir.

Herkese iyi akşamlar.

Geri