Akıllı tahta imaj ve kurulumu yapan var mı?

Kodla Büyü

serkanaytekin

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar forumda bir hocamız paylaşmış, akıllı tahtanın imajı 100 gb falan. o kadar tutmaması lazım, aranızda akıllı tahta imajı alan var mı? imaj aldıktn sonra kuran var mı? var sa nasıl kurdu anlatabilir mi?

50 Gb civarı mebin yüklenmesini istediği içerik var zaten, imajında 11 gb olması bana garip geldi :roll:

imajı yüklerken usb klavye kabul ediyor mu açılışta denemedim de? usb den başlatmak için

serkanaytekin' Alıntı:
imajı yüklerken usb klavye kabul ediyor mu açılışta denemedim de? usb den başlatmak için

Evet hocam kabul ediyor. Biraz imaj konusunda bilgi vereyim.

Arkadaşlar öncelikle elinizdeki imaj dosyasını ve D sürücüsüne atılıp masaüstüne kısayol olarak gönderilecek içerikleri bilgisayarın D sürücüsüne kopyalayın. Ardından tahtaya acronis ile boot ayarı yapılmış bir flash disk ve usb klavye takın hatta arkada bir usb daha var ona da bir usb mouse takın yoksa acronis programını klavyeyle yönlendirmek zor oluyor (ama imkansız değil elbette ben klavyeyle imaj bastım) Tahtayı yeniden başlatıp açılışte DEL tuşuyla bios ayarlarına girip oradan açılış kısmından birincil olarak usb hard diski seçip kaydedin ve yeniden başlatın. Açılışta acronis programı başlar ve recovery seçeneğinden disk and partitions bölümünü seçin ve ilereyin. Daha sonra D sürücüsünde bulunan imaj dosyasını seçin (imaj dosyaları parçalı ise ilk dosyayı seçin) arkasından hangi sürücüye bu imajın basılacağını seçin (win7 olan) en son proceed düğmesine basın ve yaklaşık yarım saat gibi bir sürede imaj atma tamamlanır, bilgisayarı yeniden başlatıp yeni haliyle kullanabilirsiniz.

Ayrıca bendeki imaj da yaklaşık 70gb boyutunda 11gb olan imajda kesinlikle eksiklikler vardır diye düşünüyorum.

kendinibil hocam 70 gb demişsiniz ama, siz c nin imagesini aldınız değil mi? c nin imajı 70 gb tutyor mu?

Hocam ben kendim imajını alıp atmıştım tüm akıllı tahtalara. Programların tümünü c: 'ye kurup etkileşimli tahta içeriklerini de D:' ye yükledikten sonra masaüstü fences ayarlarını da yaptım ve sadece c:' nin imajını aldım. İmajı diğer akıllı tahtalara atma işlemi çok uzun sürmesin diye. Aslında çok da fark etmedi süre olarak siz C: ve D: nin imajını da alabilirsiniz. Sonra her tahtanın D: sürücüsüne imaj dosyasını ve etkileşimli tahta içerik klasörünü kopyaladım ve C: 'ye imajı acronisle yükledim. İmaj dosyası sanırım 14 gb tı. Yaklaşık 25 dakika sürüyor imajın yüklenmesi.Etkileşimli tahta içerikleri ise 40 gb. Bu da 21 dakika sürüyor. 'kendinibil' hocam nasıl atılacağını anlatmış zaten.

serkanaytekin' Alıntı:
Fences programı ne işe yarıyor?
hocam kurulu programların kısayollarını bellı bır grup altına toplayabılıyorsunuz atıyorum cografya ıle ılgılı pro. kurdunuz kısayollarını cografy abaslıgı altında toplayabılıosunuz gibi gibi. Bir nevi Gruplandirma yapıyosunuz benzer kısayollar arasında

Vestelin son imagını vestel yazılım bölümüyle iletişime geçerek indirdim. Full hdd imagı şeklinde ve 20 küsür gb mı ne şuan tam hatırlayamadım 32 gb lık flasha kopyaladım ve formatları ona göre Usb hdd gibi göstererek atıyorum. Sonrada içerikleri harici hdd ile kopyalıyorum.

Ben windowsun kendi alt yapısında bulunan sistem yedekleme programıyla image aldım
40 Gb falan tutuyor. tabi içeriğin image ını almadım onu d ye ayrıca yüklüyorum.

15 kere falan sistem kurdum bu şekilde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım

İmage den sonra tek yaptığım şey bilgisayar ismini değişme ppt ve ppx ler için program files den yol belirtme. birde denetim masasını kullanımdan kaldırıyorum o kadar.

Diğer bütün ayarlar önceden hazırladığım sistem yedeğinde mevcut zaten.

serkanaytekin' Alıntı:
Fences programı ne işe yarıyor?
Masaüstünde bulunan kısayolları dosyaları klasörleri daha derli toplu tutmak için yazılmış güzel bir program..

Görünümü şöyle hocam..
gk5xc.jpg

Geri