Akıllı tahta bip sesi geliyor ama açılmıyor?

Kodla Büyü

dreamy

Üye
Bir sınıftaki akıllı tahtada iki gün önce tarih saat sıfırlanma sorunu ile karşılaştım bios pili sorunu var sanırım dün hiç açılmamış. Elektrik geliyor, kırmızı ışık yanıp sönüp açılıştaki bip sesi geliyor ama gerisi yok, ekran hiç açılmıyor sorun ne olabilir bilgisi olan varmı? Ne yapmalıyım?

Güç düğmesi devresi bozulmuş olabilir. Vestel gelip yenisiyle değişimesi gerek eğer sorun oysa

Faz1 mi hocam. Benim okulumda da çok sık oluyor. Güç düşmesine dokununca fan sesi geliyor, bip sesi geliyor ama tahta açılmıyor. Bazen ops yi söküp tozlarını temizlediğim de açılıyor. Bazen hiç açılmıyor. Arıza kaydı oluşturunca gelip yapıyorlar. Servis elektrik devrelerinin birincim arıza yaptığını söylüyor.

Evet hocam faz1, bios pilide sorunlu tarih saat geçmişe dönüyor, pil bitmişsede açılmama sorunu olurmu?

Çıkıyor hocam. Yan taraftaki iki vidayı sökünce çıkıyor. Geri takarken biraz dikkat etmek gerek tabi.
Faz1 mi hocam. Benim okulumda da çok sık oluyor. Güç düşmesine dokununca fan sesi geliyor, bip sesi geliyor ama tahta açılmıyor. Bazen ops yi söküp tozlarını temizlediğim de açılıyor. Bazen hiç açılmıyor. Arıza kaydı oluşturunca gelip yapıyorlar. Servis elektrik devrelerinin birincim arıza yaptığını söylüyor.
Anladım hocam teşekkürler, bios pili değiştirmek çözüm olmayabilir dediğiniz gibi devre sorunu varsa, bir söküp temizlemeyi deneyip olmazsa servis çağırayım, garantileri bittiği için okul fazla ücretleri karşılayamıyor, ücret bilgisi verebilir misiniz ?

ücret bilgisini bende merak ediyorum bende iki tane böyle bilgisayar var. anakartta kısa devre var gibi duruyor. kısa devre olmuş bir iki tane kondansatör tespit ettim ama söküp kontrol etmek lazım.

Anladım hocam teşekkürler, bios pili değiştirmek çözüm olmayabilir dediğiniz gibi devre sorunu varsa, bir söküp temizlemeyi deneyip olmazsa servis çağırayım, garantileri bittiği için okul fazla ücretleri karşılayamıyor, ücret bilgisi verebilir misiniz ?
Hocam bir tahtada 150 istediler. Aynı sorun olan başka bir tahta da 180 istediler. Biliyorsunuz onlardan başka kimse tamir işini yapmadığı için fiyatta değişiklikler olabiliyor.

ops yi sök,
içini aç,
kartı yerinden çıkarman gerekiyor bios pilini soketi ile birlikte anakarttan ayır.
Aynı pilden bir tane al.(elektronikçilerde oluyor pile kablo uçlarını lehimleyerek veriyorlar. makaronla sağlamlaştırıyorlar.orjinali de o şekilde).
soketine geri tak ben cımbızla yaptım (fırıncı küreği gibi el olunca : )
vidaları geri tak
ops yi geri tak.
makinayı aç kapat
hemen olmayabilir
5 ,6 defa tekrarla (insan bir tırsıyor açılmayınca )
en sonunda açılıyor.
açılmasa zaten gidecek servise garantileri bitti faz 1 lerin 2 lerinde çoğu bitti.

ops yi sök,
içini aç,
kartı yerinden çıkarman gerekiyor bios pilini soketi ile birlikte anakarttan ayır.
Aynı pilden bir tane al.(elektronikçilerde oluyor pile kablo uçlarını lehimleyerek veriyorlar. makaronla sağlamlaştırıyorlar.orjinali de o şekilde).
soketine geri tak ben cımbızla yaptım (fırıncı küreği gibi el olunca : )
vidaları geri tak
ops yi geri tak.
makinayı aç kapat
hemen olmayabilir
5 ,6 defa tekrarla (insan bir tırsıyor açılmayınca )
en sonunda açılıyor.
açılmasa zaten gidecek servise garantileri bitti faz 1 lerin 2 lerinde çoğu bitti.
Tamam hocam teşekkürler deneyeceğim, acaba pili, usb girişi arızalı başka bir tahta var ondan alsam olur mu

Bizim de faz1 tahtalardan bazılarında oluyor. Çözüm olarak başka bir tahtanın işletim sistemini olduğu gibi diski kopyalayarak hallettim. Her zaman geçerli bir yol mudur? emin değilim.

Arkadaşlar merhaba bir akıllı tahtamızda sürekli bip sesi geliyor dokunmatiği kapatınca ses yok ne yapabiliriz acaba öneriniz olursa sevinirim garantiler bitti Faz2 bu arada tahta

Arkadaşlar merhaba bir akıllı tahtamızda sürekli bip sesi geliyor dokunmatiği kapatınca ses yok ne yapabiliriz acaba öneriniz olursa sevinirim garantiler bitti Faz2 bu arada tahta
Bizde böyle bir sorun vardı geçen yıl. Servis kameraları değişmişti garanti kapsamında. Sonra ses falan gelmedi.

Geri