Akıllı Tahta Bios Şifre Sorunu

Kodla Büyü

wertyu6

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar biliyorsunuz akıllı tahtaların biosunda 2 çeşit şifre var; kullanıcı ve yönetici şifresi.
yönetici şifresi sadece bios a girişte, kullanıcı şifresi hem bios girişinde hem de bilgisayar açılırken soruluyor.

bazı tahtalara öğrenciler kullanıcı şifresi olarak şifre koymuşlar. şifreleri öğrendim sorun yok
yalnız şöyle bi sorun var, ben biosta şifre değiştirmeye girip şifreleri boş şifreyle değiştirdim.
şimdi sadece bios a yani yönetici şifresi koymak istiyorum ancak bios ta artık yönetici şifresi koymaya izin vermiyor, onun üzerine gelinmiyor.
kullanıcı şifresi koysam her açılışta şifre soracak o da olmayacak.

bu sorunu nasıl aşabilirim?

wertyu6' Alıntı:
arkadaşlar biliyorsunuz akıllı tahtaların biosunda 2 çeşit şifre var; kullanıcı ve yönetici şifresi.
yönetici şifresi sadece bios a girişte, kullanıcı şifresi hem bios girişinde hem de bilgisayar açılırken soruluyor.

bazı tahtalara öğrenciler kullanıcı şifresi olarak şifre koymuşlar. şifreleri öğrendim sorun yok
yalnız şöyle bi sorun var, ben biosta şifre değiştirmeye girip şifreleri boş şifreyle değiştirdim.
şimdi sadece bios a yani yönetici şifresi koymak istiyorum ancak bios ta artık yönetici şifresi koymaya izin vermiyor, onun üzerine gelinmiyor.

Hocam bizim bir okulumuzda da buna benzer bir sorun var.
Öğrenciler şifre koymuş ama biz öğrenemiyoruz. Şifresi sıfırlamayı nasıl yapabiliriz?

Şifreyi sıfırlamak için bios piilinizi söküp takmak gerek. Başka yolu yok. Vestel servisi arayın gelip hallederler çok sürmez.

mkankan' Alıntı:
Şifreyi sıfırlamak için bios piilinizi söküp takmak gerek. Başka yolu yok. Vestel servisi arayın gelip hallederler çok sürmez.

OSB'yi söken arkadaşa sormuştum, içinde pil veya jumper mevcut değilmiş. Muhtemelen, bazı laptoplarda olduğu gibi anakart üzerinde üçgen şeklinde iki uç vardır ve kabloyla kısa devre edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bence servis çağırın.

yataylimit' Alıntı:
mkankan' Alıntı:

OSB'yi söken arkadaşa sormuştum, içinde pil veya jumper mevcut değilmiş. Muhtemelen, bazı laptoplarda olduğu gibi anakart üzerinde üçgen şeklinde iki uç vardır ve kabloyla kısa devre edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bence servis çağırın.
Anakart bios pili falan gözükmüyor. Sadece harddiski sökmek kolay. Vidalı yani.
Servis çağıracağız

3 yıldır cözüm bulunamamiş. Aynı sorunu bende yazıyorum. Kullanıcı sifresini sifresiz hale getirdim. Lakin yönetici sifresine ulaşılamıyor. Bu halde tahtayı formatlasamda banamısın demedi. Yani bir cözüme ulasamadım. Sorunu cözen arkadaşımız paylaşırsa sevinirim.

Arkadaşlar sınıfın birinde faz 2 tahtaya imaj yüklerken açılışta F7 tuşuna bastığımda şifre soruyor. Muhtemelen şifreyi öğrenciler koydu tahtaya. İmkanı yok kim olduğunu bulup şifreyi öğrenemeyiz.
Bu durumda nasıl bir yok izlemeliyim. Yazılımsal olarak halledebilir miyim? Yoksa servis mi çağırmalıyım?

Aynı sorunla Anadolu lisesindeki Faz1 tahtada bugün karşılaştık. Öğrenciler şifre koymuş, F7 ye basınca şifre soruyor. Anakart üzerinde pil göremedim, fanı da sökmedim, belki fanın altındaydı ama...

Anakart bios pili falan gözükmüyor. Sadece harddiski sökmek kolay. Vidalı yani.
Servis çağıracağız
Servisi çağırmanıza gerek yok hocam. OPS'yi sökün üzerinde 8-10 adet küçük vidaları da sökün daha sonra bord (kart) üzerinde 5-6 tane beyaz vida var onları da sökün, bordun (kart) arka tarafında pili göreceksiniz.. Ya da kartı hiç sökmeden önde pilin jack var onu da sökebilirsiniz işinizi görecektir.

Ekli dosyalar

• IMG_1629.JPG
    IMG_1629.JPG
    212.7 KB · Görüntüleme: 919
  • IMG_1633.JPG
    IMG_1633.JPG
    257 KB · Görüntüleme: 854
Servisi çağırmanıza gerek yok hocam. OPS'yi sökün üzerinde 8-10 adet küçük vidaları da sökün daha sonra bord (kart) üzerinde 5-6 tane beyaz vida var onları da sökün, bordun (kart) arka tarafında pili göreceksiniz.. Ya da kartı hiç sökmeden önde pilin jack var onu da sökebilirsiniz işinizi görecektir.

Test edildi, onaylandı. Pile giden pini söküp takmak yeterli. Çözüm için teşekkürler.

Geri