Akıllı Tahta Bakımı Konusunda Tavsiyeleriniz

Kodla Büyü

furkanhoca

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar, ilk ve ortaokulda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Sınıflardaki akıllı tahtalarda dosya gizleyen virüs var. Sene boyunca sıkıntı yaşadık. Okulumuza rehberlik amacıyla gelen BT Formatör arkadaşlardan imaj dosyasını aldım. Yazın bütün tahtaları format atacağım. Bunun haricinde önerileriniz nedir?

hocam teknik bilginiz var ise tahta sayısı da fazla ise bir tahtaya o imajı kurup gerekli ve sizin için önemli programları kurup(tahta güvenlik yazılımı da dahil yani usb raptor ve usb disk security gibi) (bunun yanında bir de timefreeze kurun ama pasif olarak yedek alın) bir tahtanın imajını acronis ile alıp diğer tahtalara dağıtın sonra her tahta için time freeze i etkinleştirin...bir daha da tahtaların yüzüne bakmayın. tahta fiziksel temizliği için LCD TEMİZLEME SETİ ADDİSON 300891 gittigidiyorda var ben kullanıyorum ve gayet güzel temizliyor...bunları yaparsan ömürlük olur başın ağrımaz bt rehbere de gerek kalmaz:)

Bu imaj işini format atsam da yapayım mı? Timefreeze kuracağım. Usb Disk security yi hatirlattiginiz iyi oldu

Biz okulumuzda mevcut windows 8.1 sistemi windows 10'a yükseltip aşağıdaki ayarları yapıp imajını tüm tahtalara attık.
Et kullanıcıyı yönetici yaptık ki kalibrasyonu şifresiz yapalım diye. Yine Et kullanıcının şifresini kaldırıp otomatik giriş yapmasını sağladık. USB raptor ile anahtar flash hazırladık. İzinsiz öğrenciler kullanmasın diye. Krackli hiç bir yazılım kurmadık. Office yazılımları için mağazadan viewer olanları kurduk. Son olarak toolwiz time frezee ile korumaya aldık. Çok memnunuz.

furkanhoca' Alıntı:
Bu imaj işini format atsam da yapayım mı? Timefreeze kuracağım. Usb Disk security yi hatirlattiginiz iyi oldu
yapabilirsin hocam kendin bir tahtayı en baştan kurup istediğin ayarları yaptıktan sonra da imaj alabilirsin. aklıma gelmişken usb show programını da flash belleklerdeki gizlenmiş dosyaları göstermek için koyup masaüstüne bir kısayol atarsın.öğretmen geldiğinde flashımdaki dosyalar yok diye, bu programla görünür hale getirebilirsin. tercihen win10 kurmanı tavsiye ederim...daha stabil ve dokunmatiği daha iyi çalışıyor kanımca...2.yıl bitti şükür daha tahtam göçmedi...rahat bir btr süreci yaşadım.

NTFS drive protection ile ntfs formatında olan flash disklerde bir klasör oluşturup o klasör hariç tüm flashı yazmaya karşı korumalı yapınca dosyaları gizleyen virüsten kurtulduk.
Dolu flashı ntfs değilse aşağıdaki komutla dönüştürebilirsiniz.

Sürücü e: olsun
Bazen önce checkdisk yapmak gerekebiliyor.

chkdsk e: /f
convert e: /fs:ntfs

Win 10 tahtalarda ali baba kullaniyoruz. Surekli guncelliyoruz. Kullanici adini olusturma islemlerini virus islemlerini yapmiyoruz. Tum bu ayarlari program icinde yapabiliyoruz. Bu yil imaj bile yapmadik. Keyfimiz yerinde

Mersin MEB , ET İmaj dosyasını kaldırdı mı acaba arkadaşlar? Bir de elimde 19 gb'lık fatih2.iso dosyası var. bu imaj dosyası güncel midir sizce?

Geri