Ağdan öğrenci bilgisayarlarına nasıl dosya gönderilir?

Kodla Büyü

haticeBöte

Aktif Üye
Öğrenci bilgisayarlarının masaüstüne paylaşılanlar isimli bir klasör oluşturup derste kullandığım malzemeleri öğrencilerin bu klasörlerine göndermek istiyorum. Bunu ağ paylaşımı aracılığıyla nasıl yapabilirim? :)

Sayın hocam öğretmen bilgisayarında bi klasörü paylaşıma açsanız daha kolay olur sanki. Ya da NetSupport School gibi programlar ile dosya dağıtım ve toplama yapılabilir.

Paylaşıma açılan klasörü öğrenciler nereden açacaklar, xp kurulu bilgisayarda bilgilendiribilir misiniz? :)

Ağ baglantilari-calisma grubunu göster-ogretmen PC içine girerek paylaştığınız klasorleri görebilir ogrenciler

hocam netsuppor school yüklüyse hepsine aynıanda yada istediklerin gönderebilirsin.

Mr.Spermata' Alıntı:
Ağ baglantilari-calisma grubunu göster-ogretmen PC içine girerek paylaştığınız klasorleri görebilir ogrenciler

Her bilgisayardan paylaşıma açtığınız ilgili klasörün linkini masaüstüne kısayol olarak ekleyin. Öğrenciler tek tıklamayla o klasöre erişebilir, dosya kaydedebilir, kaydediliş olanları görebilirler.

Yıllardır ben bu şekilde yapıyorum.Kendi bilgisayarımda öğrenci çalışmaları adında bir klasör oluşturuyorum. İçine de ayrı ayrı her sınıfa klasör oluşturuyorum.Öğrenci bilgisayarlarında da masaüstüne kısayol yapıyorum.Öğrenciler çalışmalarını bir klasör içinde sınıf klasörlerine kaydediyorlar. Bu şekilde kim etkinlik yapmış kim kaydetmiş ortaya çıkıyor ve al sana ürün dosyası zaten :)

AKADEMİA' Alıntı:
Mr.Spermata' Alıntı:

Her bilgisayardan paylaşıma açtığınız ilgili klasörün linkini masaüstüne kısayol olarak ekleyin. Öğrenciler tek tıklamayla o klasöre erişebilir, dosya kaydedebilir, kaydediliş olanları görebilirler.
Bende , öğrenci bilgisayarına kendi bilgisayarımın ağdaki paylaştığım klasörün kısayolunu atıyorum, sonra dosya paylaşacaksam sadece okuma, alacaksam okuma-yazma iznini açıyorum.
Bunun sayesinde uygulama sınavlarındaki öğrenci çalışmalarını 1 dakika içinde toplayabiliyorum.

Arkadaşlar farklı bir fikir. ben yerel ağda çalışan bir internet sitesi yaptım eski okulumda şimdi tayinimin çıktığı okulda da kullanmaktayım. İlk okulum doğuda bir köy okulu öğrencileri serbest bıraktığım zaman oyun oynamak istiyorlardı. Ben de yaptığım sitenin içine swf uzantılı oyunları gömdüm. Oradan açıp oynuyorlardı. Bu sene dosya gönderim işini bura üzerinden hallettim. Ders içerik bölümü yaptım. Öğrenciler ilgili bölüme gidip oradan paylaştığım dosyayı bi nevi indiriyorlar. Bi nevi işim kolaylaştı. Hani netsupport daha hızlı gönderiyor dosyayı yüklü olmasına rağmen artık bu yöntemi kullanıyorum. Hatta yaptırdığım etkinlikleri de upload bölümü yapıp oradan direkt gönderiyorlar.

Öğretmen bilgisayarındaki bir klasörü paylaşıma açtıktan sonra , öğrenci bilgisayarlarında Bilgisayarım penceresinde "Ağ sürücüsüne bağlan komutunu" vererek öğretmen bilgisayarındaki klasörü gösteriyorum. Z: sürücüsü ekleniyor. Tıklandığı zaman öğretmen bilgisayarındaki klasör açılıyor.

Eğer bilgisayarda deepfreeze varsa masaüstü bu işlem için uygun bi yer değildir,

Dosya gönderme işlemini netop ya da net support programları ile kolayca yapabilirsiniz. Arkadaşların önerileri de güzel..

Etkili faydalı bir beyin fırtınası olmuş :alkis:

böyle farklı uygulamaları öğrenmek çok yararlı bence, konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim. daha değişik yöntemler uygulayan arkadaşlar var mı acaba? ben klasik netsupport uyguluyorum ama bazen unutabiliyorum maalesef:(

Geri