Ağda ftp ile hesap açıp öğrenci bilgisay nasıl şifre verecem

Kodla Büyü

ersin_sisman

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sayın admin iis kurup daha fazla bilgisayarı bağlamak için ve öğrencilerin benim bilgisayarımdaki bilgileri görüp ancak değiştirememeleri için ne yapmalıyım? Burada kısıtlamayı nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. :twisted:

öncelikle

1-Program ekle kaldır/ Windows bileşenleri / iis ( internet information service) (ayrıntılarına tıkla açılan pencereden ftp nin seçili olmasına dikkat et)
kuracaksın.

2-bilgisayarıma sağ tıka / Yönet / Hizmetler ve uygulamalar/ internet information service / ftp hesapları / varsayılan Ftp sitesi sag tıkla / yeni / sanal dizin/

3-diğer adı yazan yere salla bişey / yol olarak bilgilsayarında kullanıcının girecegi dizini göster yoksa olustur.( dikkat burada olusturdugun dizin adı ile bu dizine ulasacak kullanıcının adı aynı olmalı.) okuma / yazma izinlerini belirle / son

4-bilgisayrıma sag tıkla/ yönet/ Yerel kullanıcılar ve parolalar / users/ sag tıkla yeni kullnıcı (kullanıcı adı yukarda oluşturdugun sanal dizin ile aynı olmalı)ekle ( kullanıcı parolayı değiştiremez, her zaman geçerli olsun seç. ok bitti.

5-daha sonra gurplara gel yeni bir gurup olustur atıyorum ftp diye. olusturdugun bu kullanıcıyı ftp gurubuna ekle users gurubundan cıkart. yoksa windows açılışta olusturdugun kullanıcıyı da görürsün :)

6-daha sonra bilgisayararına sabip ip ver.(ör: 192.168.1.101) senin bilgisayrına baglanmak isteyen ögrenci explorer ın yada herhangi bir pencerennin adres cubuguna

7- ftp://192.168.1.101 veya "ftp://bilgisayar adı" yazacak ve karsısına gelen pencereye onun için olusturdugunuz kullanıcı bilgilerini girecek baglanacak. ( burada bağlandıgı yer kullanıcının kendi adı ile sanal dizin oluştur bölümünden oluşturulan dizindir.)

8- bu şekilde ayrı ayrı hesap acarsan ögrencilerine kimse kimsenin klasörüne müdehale edemez böylelikle cocuklar çalışmalarını gelecek hafta için saklama imkanı bulurlar. Ben kullanıyorum bu sistemi çok verimli tavsiye ederim.

çok detaya inmeden genel olarak böyle.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Bugün laboratuvarımda deniyecem bu bilgileri. Saygılar...

Arkadaşlar iis kurdum ftpden user ve grup da oluşturdum ama öğrenci bilgisayarlarını ne şekilde bağlanacağını bulamadım. Ben onları ftp den nasıl görecem? Bide oluşturduğun dizin kullanıcı ismiyle aynı olsun demişsiniz ama aynı isim veremedim. Ben birşeyleri eksik mi yapıyorum anlamadım. Yardımlarınızdan dolayı yinede teşekkür ederim arkadaşlar. Saygılar...

bigisayarıma ıp verme noktasına kadar geldim daha fazlasını yapmadım.
biraz daha ayrıntılı yazarmısınız. bizizm için önemli

sayın falsac;
caser ftp yi kurduk.yanlız ağdaki bilgisayarlara erişemiyoruz.kullanımı hakkında bize yardımcı olun lütfen

hocam çok uğraştık yapamadık.caser ftp yi yanlızca ana makineye kurduk. kullanıcı adı ve password ekledik ama çalışmıyor.diğer kullanıcılarda bağlandığımızda kullanıcı ad ve şifre istiryor. giriyoruz olmuyor.ayrıntılı bir çşekille kullanımını anlatırsanız ççççççççooooooooookkkkkkkkkk mutlu olacakğız.şimdiden teşekkür eederim

sunagolcuk' Alıntı:
clientlerden ftp://168.... giriyor boş bir sayfa çıkıyor. her kullanıcı için ayrı ayrımı oluşturmak lazım.

hocam sizin o girdiginiz dizin bomboş diye ifade ettiginiz sayfa sanal dizin olusturdan olusturdugunuz ve o sayfaay giriş yaptıgınız k.adı ile aynı olan dizin. orada sag tıklayıp yeni klasör olusturun. daha sonra baglandoıgınız bilgisayra gidin bakın oradaki dizini çerisinde olusan yeni klasörü göreceksiniz.

Arkadaşlar yukarıda gayet açık ve net anlattım. ayrıyeten programa gerek yok. En basit yolunu anlattım zaten. adımları sektirmeden uygularsanız olacaktır.

balgantıda sıkıntı yaşayan arkadaslar için her ihtimale karşı Güvenlik duvarını komple kapatın.
olmayan anlasılmayan bi yer olursa yine yardımcı olabilirim.

ben yapamadım :oops: öğrencilerden ulaşmaya çalıştığımda "windows bu klasöre erişemiyor. yazılı dosya adının geçerli olduğundan ve klasöre erişiminiz olduğundan emin olun, ayrıntılar işlem zamanı aşıldı." diye hata veriyor :?:

Re:

falsac' Alıntı:
hocam bence bence freeware bir ftp programı kur ayarlarını daha kolay yaparsın Yalnız bir seçim yapmalasın ya iis 'in ftp si yada cesarftp vb...Çünkü 21 nolu portu aynı anda iki program kullanamaz

Çok iyi bir program teşekkürler.

Geri