Ağa bağlı ama yazıcıyı görmüyor?

Kodla Büyü

mehlika43

Aktif Üye
Merhaba arkadaslar benim ağla ilgili 2 problemim var.
Birincisi 3 pc olan bir odada ağ bağlantısı ve internet çalışıyor ve birbirlerini de çalışma grubunda görüyorlar.
Bir bilgisayara yazıcı bağlı. Yanındaki bilgisayar bu bilgisayardan yazıcıyı kullanabilmesini istiyorum. ama görmüyor ağı gören bir pc neden bu yazıcıya bağlanamıyor.
2. Bilgisayara ağ kablosunu taktım. Ağ bağlantısı 100mbps bağlandı yazıyor ama internet sayfalarını açamıyor. Bunu anlayamıyorum hem bağlı uyarsısı geliyor hem bağlanmıyor. Veri alısı 0.

tabiki tanıtmayı yazıcı ekle ayarını yaparak yapmaya calıstım ama bana agdaki yazıcıları bul dedigimde agda gördügü o bilgisayarın yazıcısını göremiyor. Yazıcıyı agda payasıma actım. Acaba yanlıs mı actım. Paylasıma acma nasıl oluyor?
yazıcıya sag tıklayıp paylasım... ayarından yapmıstım ama ??

Hocam denetim masasına gelin , yazıcı ve fakslara girin. Yüklemiş olduğunuz yazıcının üzerine sağ tıklayın , paylaşımdam (bu yazıcıyı paylaştırı işaretleyin.) başka yapacağınız bir işlem yok.

bendede yazıcı sorunu varrr...

ağa bağlı bilgisiyarlar , yazıcı paylaşıma açılmış durumda ama yazıcıya ulaşılamıyor.
ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim?
daha önceden kullanılıyordu yazıcı.
şimdi sadece baplı olduğu bilgisayarda kullanılabiliyor.
yazıcıyı tekrarmı yüklemeliyim.
yardım lütfen.

yacıcıyı görüyorum ağda.....

ama çıktı alamya geldimde yazıcıda problem var dıyor.
ağda yazıcının üzerine gitimde bağlantı problemi var diyor.
bide ağda patron virüsü var herhalde yeni farketim ondan kaynaklanıyor olabilirmi?

cevap

ağda olduğu gibi yazıcı paylaşımındada yazıcı ismine dos ile uyumu olmayan bir isim vermiş olabilirsin
ip adresinin yazıcı paylaşımında önemi yok
ek sürücüleri kurulum cd sinden yükleyebilirsin. sağ tuş menüsündedir. her bilgisayar özellikle yazıcı ve bilgisayar arasdına uçurum varsa bu sürücüler gerekebilir.kolay gelsin.

hocam bilmiyorum sizinkiyle aynı sorun mu ama... geçen hafta bende başka bir okulun lab'ında benzer bir sorun gördüm...

ana bilgisayardan çıktı alınabiliyor sorunsuz.... ağ bağlantısı var... diğer bilgisayarlar yazıcıyı da görüyor... yazıcı paylaşımı da açık... ama diğer bilgisayarlarda yazdır deyince hata veriyor... denetim masasından yazıcı kısmına baktım... orda da simgenin altında hata yazıyordu.... biraz uğraştım ama anlamadım bende...

bir fikri olan var mı bu konuda?

hocam ağa bağlı ama internet yoksa tcp/ip ayarlarından yeğlenen DNS sunucusu yazan yere modemin ip'sini yazmayı bi deneyin

Cevap veren arkadaslara tesekkürller 1. sorun icin söylediklerinize bakıcam ama 2. sorum bu nasıl oluyor neden nette sayfa acamıyor?

Re: bendede yazıcı sorunu varrr...

123456' Alıntı:
ağa bağlı bilgisiyarlar , yazıcı paylaşıma açılmış durumda ama yazıcıya ulaşılamıyor.
ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim?
daha önceden kullanılıyordu yazıcı.
şimdi sadece baplı olduğu bilgisayarda kullanılabiliyor.
yazıcıyı tekrarmı yüklemeliyim.
yardım lütfen.

bu konuda bir çözüme ulaşan var mı

benim de uğraşup çözemediğim şey : ağda yazıcıyı görüyorum ama pasif şekilde. bunun sebebi ne olabilir?

rehberlik servisinde pc lerden birisi yazıcıyı görüyor ama çalışmıyordu çalışma grubunu değiştirdim bütün pclerde , sorun çözüldü.

hocam eğer yazıcı bizhub serisindense ve sizde her bir öğretmene bir kullanıcı hesabı açtıysanız ve hesap takibi yapıyorsanız bunu yazıcı ayarlarından da yapmanız lazım.. diğer türlü yazıcıya gönderir ama yazdırmaz yazıcı hep boş gözükür

daha önceden çıktı alabiliyordum kaldırdım sürücüleri yeniden yükledim ama bu sefer çıktı alamıyorum ağdan tarama işlemi de yapamıyorum

ben sorunu parolalı paylaşımı ve güvenlik duvarını kapatarak çözdüm... bir de her makinanın aynı bit olması lazım aklınızda bulunsun.. dağıtımı yaptığınız 64 bit se diğerleri de 64 bit olmalı...

benzer bir sorun bende de var ve çözemedim 2 bilgisayar ve 2 yazıcı aynı ağ içinde bir bilgisayar yazıcıları ve diğer bilgisayarı görüyor onda sorun yok ama diğer bilgisayar aynı ağ içindeki bilgisayarı görüyor ancak yazıcıları görmüyor, yazıcılar direk ağa bağlı ip ile bağlanmayı denediğimde de bağlanamıyor bir fikri olan varsa çok sevinirim... normalde görüyordu windows güncelleme yapmış, sistemi geri de yükledim, güvenlik duvarını kapattım bir tek format atmadığım kaldı :(

Arkadaşlar Gelişmiş paylaşım ayarlarından -->Dosya ve yazıcı paylaş'ı aç seçmeyi unutmayın.

Ekli dosyalar

• evgrubu.PNG
    evgrubu.PNG
    153.2 KB · Görüntüleme: 358
Geri