Ağ işletmenliği-Sunucu İşletim sistemleri dersi 11. sınıf

Kodla Büyü

zrrn

Site Gezgini
Arkadaşlar Sunucu İşletim sistemleri dersini nasıl işliyorsunuz? Windows server 2008 kurmayı düşünüyorum ama bu işletim sistemiyle tam olarak ne yapılır nasıl işleriz bilemiyorum. Bu dersi anlatan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim:(

Hocam bende ilk defa bu ders giriyorum modüller yok kitap arayışına girdim. Windows Server adında belli olduğu gibi sunucu tabanlı bir işletim sistemi hosting filan açıp yayın yapabilirsin. Ben Windows Server 2008 kurdum. Makina da iki işletim sistemi var bakalım zamanla kurcalayarak öğreneceğiz inş.

Hocam bu ders için lab. yeterli donanımınız varmı bilmiyorum. Kendi uygulama mantığımı size anlatayım. Bizde 2 adet sunucu bilgisayar 10 tanede istemci bilgisayar mevcut. server 2008 kurdum 1.sunucu makineme. 2. sunucu makineme ise vmware esxi kurdum ve sanal olarak 10 tane server 2008 yükledim. 1. sunucumdan istemci öğrencilerimi bizzat kontrol edebiliyorum. Engellemeler vb. 2. sunucumda ise her öğrencime ıp adreslerini vererek sanal server 2008 lerine bağlanmalarını sağlıyorum. bol bol active directory, dns, dchp, wds, ftp server, web server rolleriyle uygulamalar yaptırıyorum. zaten active directory en kapsamlı kısmı. kullanıcı oluşturma, silme , taşıma , grup oluşturma, gruba üye ekleme vb. kısıtlamalar getirme, özgürlükler getirme... böyle gidiyor. daha başka sorunuz varsa yardımcı olabilirim.

engin20020' Alıntı:
Hocam bu ders için lab. yeterli donanımınız varmı bilmiyorum. Kendi uygulama mantığımı size anlatayım. Bizde 2 adet sunucu bilgisayar 10 tanede istemci bilgisayar mevcut. server 2008 kurdum 1.sunucu makineme. 2. sunucu makineme ise vmware esxi kurdum ve sanal olarak 10 tane server 2008 yükledim. 1. sunucumdan istemci öğrencilerimi bizzat kontrol edebiliyorum. Engellemeler vb. 2. sunucumda ise her öğrencime ıp adreslerini vererek sanal server 2008 lerine bağlanmalarını sağlıyorum. bol bol active directory, dns, dchp, wds, ftp server, web server rolleriyle uygulamalar yaptırıyorum. zaten active directory en kapsamlı kısmı. kullanıcı oluşturma, silme , taşıma , grup oluşturma, gruba üye ekleme vb. kısıtlamalar getirme, özgürlükler getirme... böyle gidiyor. daha başka sorunuz varsa yardımcı olabilirim.
active directory, dns, dchp, wds, ftp server, web server rolleriyle uygulamalar nerdn bulabilirim video falan varmı adres vereblirmisn,?

Ticaret Meslek lisesi hocam. Bilgisayar sınıfımız yeni. Bilgisayarlardan birine sanal bilgisayara win 2008 sunucu kurdum, işimi görür mü bilmiyorum...

Geri